Hamileliğin 39. haftası

Bebeğinizin beyin gelişimi tam gaz devam ediyor, siz de her an doğumun başlama işaretlerinden biriyle karşılaşabilirsiniz!

39. HAFTA
Gebeliğin 39. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 39. haftasında bebeğiniz

 

Bebeğiniz dünyaya merhaba demek için sabırsızlanıyor. Vücudundaki yağ katmanı giderek büyüyor. Böylece doğumdan sonra vücut ısısını kontrol edebilecek. Sona yaklaşırken bebeğiniz 3 ila 3 buçuk kilo arasında, uzunluğu ise 48 ile 53 cm arasında olur. Bu ölçüler bundan sonra değişmez ama beyni şaşırtıcı derecede gelişimine devam eder. Bu gelişme önümüzdeki 3 yıl devam edecek.

Pembe cildi artık beyazlaşmaya başlıyor (koyu tenli olanlar bile beyazımsı görünecek çünkü daha pigmentler gelişmedi). Derisinin altındaki yeni deri katmanları gelişmekte. Nefes alışınızı rahatlacak ama yürüyüşünüzü zorlaştıracak kafası çoktan pelvis'e düşmüş olabilir. Derisinin altındaki yeni deri katmanları gelişmekte, bebeğinizin derisi değişiyor.

 

 39 haftalık bebeğin görüntüsü:

 

 

 

Hamileliğin 39. haftasında annede meydana gelen değişiklikler

 

Hamileliğinizin sonu, anneliğinizin ise başlangıcı, pek yakında!

 

Duygusallığınız ve dalgınlığınız en üst düzeyde olabilir. 39 haftada eğer ortalama kiloya sahip bir kadınsanız yaklaşık 11 ile 15 arasında kilo almanız beklenir.

 

Yaklaşmakta olan doğumunuz için vücudunuzdaki işaretleri takip edin. Bunlardan bazıları; kasılmalar, amniyotik sıvınızı taşıyan zarların açılması (suyun gelmesi), nişan gelmesi (rahime giden yoldaki mukoza tıpasının açılması) ve kan görmek (genişleme ve yumuşayarak incelme ile rahim boynundaki kılcal damarlarınızın çatlaması, pembe ve kırmızı renkte akıntıya neden olur.)

 

 

Son haftalarda her doktora gidişinizde, doktor bebeğinizin boyutunu ve pozisyonunu kontrol ediyor. Ayrıca rahminizin durumuna, açılmaya başlayıp başlamadığına da bakabilir. Ama doktorunuz bile bebeğinizin tam olarak ne zaman geleceğini söyleyemez. Bazı doktorlar 38 haftadan sonra doğumun başlatılması gerektiğini düşünür, bu biraz eski bir bakış açısı, bazı doktorlar da 42 haftaya kadar kontrollü bir şekilde beklemekte herhangi bir mahsur olmadığını düşünür. 39. haftada hala herhangi bir işaret yoksa, 'neden hala doğurmadım' diye strese de girmeyin. Doktorunuza kaçıncı haftaya kadar bekleyebileceğinizi sorun. 

Zamanın geçmesini beklerken bebeğinizin hareketlerine dikkat etmeniz önemlidir. Doğuma kadar bebeğiniz aktif olacaktır, hareketlerinde fark edilir bir yavaşlama olursa bu bir problem olduğunun işareti olabilir.

 

Sık Braxton Hicks kasılmaları

Bu pratik kasılmaları deneyimliyorsanız, daha da şiddetlenebilir. Ama hala kasılmanız yoksa meraklanmayın. Braxton Hicks kasılmaları çoğunlukla ikinci hamileliklerde daha sık görülür.

 

Fetal hareketlerde yavaşlama

Bebeğinizin yaşam alanları daraldıkça, hareketlerinde de yavaşlama olur. Bebeğinizin kordinasyonu gelişti ve istem dışı yumruklamaları daha az yapar oldu.

 

 

Mide ekşimesi veya hazımsızlık

Mide ekşimeleriniz tavan yapmış olabilir. Ama telaşlanmayın rahatlamanız için doğumu bekleyin. Şimdilik geçici rahatlama için yemek sırasında, daha çok yemeklerden önce sıvı tüketin.

 

Nişan gelmesi

Rahim ağzı/serviksteki kan damarlarının çatlamasından dolayı vajina akıntısı hafif kanla birlikte olabilir (pembe veya kahverengi). Telaşlanmayın, kötü bir şey yok, bu serviksinizin genişlediğinin veya açıldığının işaretidir. Bu hafta olabilecek başka bir şey ise; kanlı ve sümüksü bir görüntü olan nişanınız düşebilir tuvalete bile. Bunu düşürmeniz doğumun birkaç saat sonra olabileceği anlamına gelmez, ama her an hazırlıklı olmalısınız.

 

Zarların yırtılması

Amniyotik kese patlar ve su gelirse bu doğumun kapıda olduğunu gösterir. Ama market sırasında beklerken korkmayın. Filmlerde gördüğünüzün aksine, çoğu kadın suyu geldiğinde çoktan hastanede olur. Eğer suyunuz gelirse hekiminizi arayın.

 

 

İshal veya mide bulantısı

Vücudunuz bebeğiniz için hazırlanırken, bağırsak kaslarınız gevşeyebilir. Bu da bağırsak hareketlerinin artmasına neden olur. Aynı zamanda mide bulantınız da olabilir. Sıvı kaybını önlemek için bol bol su içmeniz çok önemli.

 

Pelvise baskı ve rahatsızlık

Bebeğiniz pelvisinize baskı yapıyor ve bu size rahatsızlık veriyor. Diğer rahatsızlık veren belirtiler arasında adet ve hazımsızlık benzeri kramplar olabilir. Bunlar da kasılmaların erken belirtilerinden olabilir.

 

Sırt ağrıları

Sırt ağrılarınız son haftalara yaklaşırken biraz daha artabilir. Ağrılarınızı duş veya sıcak kompres yaparak yatıştırabilirsiniz.  

 

***

 

İpucu: Doğumdan sonraki siz

 

Doğumdan sonra vücudunuz nasıl değişecek?

Doğum hızlı ve kolay olmuş olsa bile, eskisi gibi olmanız biraz zaman alacaktır. Zor olabilir ama buraya gelmek için 9 ayınızı harcadınız; fiziksel ve duygusal olarak eskisi gibi olmanız zaman alacaktır.

 

DOĞUM SONRASI VÜCUDU

 

 

Vücudunuzdan ne bekliyorsunuz?

Kilo vermeye başlayacaksınız. Hemen doğum öncesi kilonuza dönmeyeceksiniz ama doğumdan sonra yaklaşık 5 kilo vermiş olacaksınız. Bunun 3-3,5 kilosu bebeğiniz, geri kalanı da plesanta ve amniyotik sıvıdır. Doğumdan sonraki ilk haftada yaklaşık 2 kilo verebilirsiniz (bu kiloların çoğu sudur).

 

Kanamanız olacaktır. Bebeğinizin doğumundan sonra rahminizdeki hücreler vücudunuzu terk edecektir. Bu lohusa kanaması dediğimiz kanama birkaç hafta sürebilir. Kan olarak başlayan akıntı zamanla beyaz ve sarı bir akıntıya dönüşür.

Duygularınız karmakarışık olacaktır. Doğumdan sonraki ilk iki hafta pek çok kadın yorgun, uykusuz ve sinirli olabiliyor. İştahınız da değişebilir. Daha az ya da daha çok yersiniz. İyi haber şu ki bu hisleriniz 2-3 haftaya geçecektir.

 

Aşağıdaki belirtiler olursa doktorunuzu aramalısınız:

 

 • Anormal bir kanamanız yani bir saat içinde bir pedi taşıracak kadar kan geliyorsa, doğumdan sonra 4 gün boyunca parlak kırmızı bir kanamanız varsa,

 

 • Enfeksiyon belirtiniz varsa: Alt karında ağrı, idrara çıkmada sorun, kaslarınızda ağrı, yorgunluk vs.

 

 • Doğum sonrası depresyonunuz varsa: Bebeğiniz uyurken uyumakta zorluk çekiyorsanız, günlerce ağlıyor, hep kaygılı uyanıyor ve sıklıkla panik atak benzeri durumlar yaşıyorsanız

 

 

Doğum nedir?

 

 

 

 

Gebeliğin 39. Haftasında Neler Oluyor? Bebeğinizin beyin gelişimi tam gaz devam ediyor, siz de her an doğumun başlama işaretlerinden biriyle karşılaşabilirsiniz!
39. HAFTA
Facebook Yorumları
Yorumlar
41
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Şubat 2019 Cumartesi 00:23

  9 ayımı doldurdum bu gün doğumun gerçekleşmesi gerekiyor ama hiç bir ağrım sancim yok 9 ay kaç haftalık oluyor bana bilgi verirmisiniz lütfen çok sitresliyim

  Cevapla
 •  
  11 Eylül 2018 Salı 13:26

  39 2günlük olmuşum arım var rahmime aşırı baskı yapıyor doğumu kolaylaştıracak hareketler nenapmam lazım

  Cevapla
 •  
  14 Mart 2018 Çarşamba 23:28

  38 hafta bitti 39 . Haftanın içindeyim Allahın izniyle inşallah az kaldı bekliyorum

  Cevapla
 •  
  23 Şubat 2018 Cuma 17:12

  38hafta 5 gunluk hamileyim sadece bazen sol kasigim agriyir dogum ne zamn olur yakin mi

  Cevapla
 •  
  24 Aralık 2017 Pazar 16:11

  38+5 gunluk hamileyim bebegim pelvıse cok baskı yapıyor ağrılarım cok oluyor belim kısıklarım feci sekılde ağrıyor doguma nekadar kalmış olabılır

  Cevapla
 •  
  14 Kasım 2016 Pazartesi 12:12

  Meraba benim 38 haftayi bugun tamamladım ve çok kotu sekilde kalcama agri saplaniyor tutulma oluyor hic bir şekilde kipirdayamiyorum acaba normalmi

  Cevapla
 •  
  03 Kasım 2016 Perşembe 23:03

  Hayat bazen cok zor gercekten zor...

  Cevapla
 •  
  14 Temmuz 2016 Perşembe 21:31

  Mrb ben gecen ayın 10 da adet oldum 15 bitti 16 snda ilişki yasadk bosalma olmadı. Suan 4 gün geçti adet görmedm suan idrarda yanma var ve bi iki kanama değil ama kan eti geldi küçük ama idrar tutamıyprum nedeni hamilelikmi sizce ilk ilişki diye düzensizmı oluyo yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 •  
  19 Mayıs 2016 Perşembe 12:37

  Bende 38 haftadayım ve iki bacağımın arası çk ağrıyor bel ağrısı çk fazla var acaba doğumun işaretimidir

  Cevapla
 •  
  12 Mayıs 2016 Perşembe 17:24

  39+4 haftalık gebeyim ilk hamileliğim çok korkuyorum son bir kaç gündür çok ağrılarım acılarım var kasıklarım sırtımın alt bölgesi ve iki bacağımın ortası çok acıyor geceleri uyuyamıyorum bacaklarım kasılyo doktora gittiğimde alttan muayne ediyor daha doğuma var diyip gönderiyor çok korkuyorum sadece bende mi böyle oluyor yoksa herkes aynı mı lütfen yardım edin

  Cevapla
 •  
  31 Ekim 2016 Pazartesi 19:21

  herkeste aynı canım malesef :(

 •  
  08 Mart 2016 Salı 11:38

  Ben 39 haftaya girdim doktor bebegin başı yerleşmiş

  Cevapla
 •  
  22 Ocak 2016 Cuma 02:00

  39 haftadayim ve göbek cewremde çok fazla kaşıntı oluyor nedeni nedir aceba ?

  Cevapla
 •  
  17 Ocak 2016 Pazar 22:35

  arkadaşlar panik yapmayın nasıl olsa doğum yapacaksınız gelince görürsünüz

  Cevapla
 •  
  15 Ocak 2016 Cuma 11:55

  39cu haftaya gırdım cok fazla alt bölgemde agrı var sızce nedir bu

  Cevapla
 •  
  23 Aralık 2015 Çarşamba 16:53

  Slmlar bugün 39 +0 ikinci bebeğim mide bulantim çok fazla oğlum da böyle sikintilarim yoktu ne önerirsiniz

  Cevapla
 •  
  22 Aralık 2015 Salı 18:24

  39cu heftemdeyem 2ci hamileliyimdi sebirsizlikle gozleyirem goresen nece olacaq asand ya cetin?

  Cevapla
 •  
  21 Aralık 2015 Pazartesi 21:58

  Slm 39 hafta 1 gunluk hamileyim agrilarim var dogum nezaman

  Cevapla
 •  
  21 Aralık 2015 Pazartesi 00:15

  Merhaba bende 38 inci haftamdayım. Geceleri uyuyamiyorum sabahlıyorum resmen sezeryanlıyım 1 hafta sonra doğuma giricem cok korkuyorum

  Cevapla
 •  
  05 Aralık 2015 Cumartesi 21:26

  38 + 5 iki gün sonra sezeryana alincam çünkü üçüncü dogumum ve çok korkuyorum bu sefer

  Cevapla
 •  
  26 Ekim 2015 Pazartesi 23:52

  sayın ümran hanım 3 ay dan bari nerdaydiniz bu aralar ilişki olması sakıncalı

  Cevapla
 •  
  26 Ekim 2015 Pazartesi 02:07

  Merhaba ben 39 hafta dayım ve iki gün önce hafif bir kanamam oldu ve henen hastaneye gittim ama hiç panik yapmadım çünkü bu benim 4 üncü hamileliğim muayene ettiler ve her şey yolunda diyerek benineve yolladı lar yinede ağrım sancm olursa veya suyum falan gelirse kanama çok olura hemenokudtecrsöylüy

  Cevapla
 •  
  21 Ekim 2015 Çarşamba 09:35

  Bn 39 +5 deyim hala ne bir sanci ne bir kasılma var suni sanci olabilir diyorlar bn de kabul etmiyorum ne yapabilirim

  Cevapla
 •  
  07 Eylül 2015 Pazartesi 08:23

  Ben 38 haftalik hamileyim ve cok sik lamba ihtiyacım oluyor kasiklarim arıyor acaba dogummu yaklaştı gave uykum kaçtı yorum bekliyorum tsk

  Cevapla
 •  
  06 Eylül 2015 Pazar 23:09

  39 haftalik hamileyim belim ağrıyo ve bazen kasılmalar oluyor.

  Cevapla
 •  
  30 Ağustos 2015 Pazar 00:41

  salam men 39cu haftamdayim belim cox agriyir

  Cevapla
 •  
  26 Ağustos 2015 Çarşamba 00:12

  Bende 39 haftalığım ama ağrım hiç yok

  Cevapla
 •  
  04 Ağustos 2015 Salı 16:40

  merhabalar bn de 39 haftalik hamileyim bazen adet sancisi gibi sancim oluyo baska bir belirtim yok acaba dogumum mu yaklasti ne olur bana cevap yazin ilk gebeligim

  Cevapla
 •  
  01 Nisan 2015 Çarşamba 08:13

  ben de 39 hafta 3 günlüğüm bu gün doktora gidecem çok heyecanlı yım acaba doğuma alırlarmı meleğim bize 1 nisan şakası yapacak inşallah rabbim hepimizin meleklerini hayırlı sağkıklı bir sekilde kucağımıza almayı nasip etsin arkadaşlar hepinizden dua bekliyorum allah razı olsun

  Cevapla
 •  
  29 Mart 2015 Pazar 01:05

  merhaba bn ümran 39 hafta 1 günlük hamileyim hiç ağrım yok eşimle 3 aydır ilişkiye gircez ilişkiye girsek ağrım olur mu ? ılk hamileliğim sezaryen olurum die korkuyorum ne yapmalıyım?

  Cevapla
 •  
  19 Mart 2015 Perşembe 08:52

  merhaba ben 39 haftallk gebeyim ve miden cok fena yanlyor bebegim bir hafta once 3kiloydu nasll

  Cevapla
 •  
  17 Mart 2015 Salı 12:57

  güzel bilgiler var. 39. haftamdayım. ilk kez çatı muayenesi yapıldı bugün ve hiç acımadı, zaten 5 sn gibi kısacık bir süreydi. oldu bitti. umarım doğum da rahat olur. herkese kolay gelsin:)

  Cevapla
 •  
  16 Şubat 2015 Pazartesi 19:55

  benim bebeğim iki altiyoz ve 38 haftaligim sizce nasil kilosu dokturum iyi diyor ama ben cok uzuluyorum kizim uç yediyuz dogdu oğlumsa daha az

  Cevapla
 •  
  29 Ocak 2015 Perşembe 16:08

  nisan geldi 24 saat oldu dogum olmadi

  Cevapla
 •  
  23 Kasım 2014 Pazar 17:34

  herseyi acik ve net paylastiginiz icin cok tesekkur ederim.ilk hamililigimde sayenizde cok bilgilendim.

  Cevapla
 •  
  21 Kasım 2014 Cuma 19:07

  paylaştiginiz gerekli bilgiler için gerçekten çok teşekkür ediyorum sayenizde ilk hamileligim olmasina ragmen gereken tüm bilgilere sahibim

  Cevapla
 •  
  10 Kasım 2014 Pazartesi 17:59

  lütfen ilk doğumu zor olanlar yazmasın benim gibi ilk doğumu yapacak anneleri korkutmayın ayrıca bilgileriniz için teşekkürler..

  Cevapla
 •  
  03 Kasım 2014 Pazartesi 19:07

  a herseyi böyle açık ve net anlattığınız için ve benim gibi ilk hamileliğini yaşayan bayanlar için çok teşekkür ederim

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön