Hamileliğin 30. haftası

Artık bebeğinizin boyu yaklaşık 40 cm, kilosu da yaklaşık 1 kg 300 gram.

30. HAFTA
Gebeliğin 30. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 30. haftasında bebeğiniz

 

Bebeğinizin boyu yaklaşık 40 cm ve kilosu da artık yaklaşık 1 kg 300 gram. Amniyotik sıvı bebeğinizin etrafında onu çevreliyor. Ama o büyüyüp rahminizde daha çok yer kaplamaya başladıkça amniyotik sıvı oranı azalacak. Karnınızın genişleyen ölçüsü bebeğinizin her gün büyüdüğüne dair belirgin bir ipucu! Aynı zamanda küçük dahiniz artık o kadar akıllı ki kendi vücut ısısını ayarlayabiliyor ve şimdiye kadar onu sıcak tutan küçük tüylerini dökmeye başlıyor. Görme yeteneği gelişmekte ama hala çok keskin değil. Zaten doğduktan sonra bile günün büyük bir bölümünde gözlerini kapalı tutacaktır.

 

Gözlerini açtığında da ışıktaki değişime cevap verecektir ama görüş açısı %5 olacaktır. Yani sadece çok yakınındaki objeleri fark edecektir. Göz gelişimi 2 yaşını bitirmesine kadar sürecek.

 

Bebeğinizin her gün hareket etmesini bekleyebilirsiniz bazen bir yumruk veya vuruş (içerideki boksörünüz gün geçtikçe güçleşiyor), bazen bir yuvarlanma veya esnemeyle. Üstelik yemek yedikten ve birşeyler içtikten sonra uzandığınızda daha fazla hareket edecektir.

 

 

 Hamileliğin 30. haftasında bebeğin görüntüsü:

 

 

 

Hamileliğin 30. haftasında meydana gelen değişiklikler

 

Gebeliğin 30. haftasında 9 kilo kadar almış olmanız beklenir. Önümüzdeki on hafta boyunca 4 ila 6 kilo daha alabilirsiniz. Size tavsiye edilen kiloda kalmak için beslenmenize ve hareket etmeye özen göstermelisiniz.

 

Hamilelikte mide yanması neden olur?

Bu haftada görülen en belirgin belirtilerden biri de mide yanması/ekşimesidir. Doğumunuza hazırlanan bedeninizde kasların gevşemesini sağlayan hamilelik hormonları salgılanıyor ve pelvik kaslarınız gevşemeyi öğrenirken, bir tür yan etki olarak, bazen yemek borusunu mideden ayıran kaslar da bu hormonlardan etkilenebiliyor. Yiyip içtiklerinizin boğazınıza doğru çıktığını hissediyor olmanız bu yüzden.

 

 

Büyüyen rahminiz sizi nasıl etkiliyor?

Sadece daha ağır olduğunuz için değil, ayrıca karnınızın büyümesi nedeniyle ağırlık merkeziniz değişmiştir. Hormonal değişikliklerden dolayı, "bağlarınız" daha gevşektir ve eklemleriniz gevşemiştir. Tüm bunlar da dengenizi etkiler. Bu bağlardaki gevşemeden dolayı geçici olarak ayaklarınız büyümüş olabilir, normalde giydiğinizden daha büyük bir numarada bir ayakkabı alabilirsiniz.

 

Rahminiz genişledikçe makata daha çok baskı yapar bu da kas kontrolünü güçsüzleştirir ve gazın kontrolsüzce geçişini sağlar. Kabızlıktan kaçınmak için bol bol su için.

 

Genişleyen rahminiz mideye ve bağırsaklara baskı yapıyor, bu hafta önümüzdeki haftalarda da karın şişkinliğini biraz daha fazla hissedebilirsiniz. Küçük porsiyonlar halinde ve sık sık yiyin. Sindirim sisteminize aşırı yükleme yapmaktan kaçının.

 

 

Hamilelikte baş dönmesi

Bu bilinen bir hamilelik belirtisidir ama hekiminize belirtmekte fayda var (özellikle eğer bayılıyorsanız). Baş dönmesini uzanarak ve ayağınız olabildiğince yukarı kaldırarak geçirebilirsiniz.

 

Hamilelikte dişeti kanamaları

Diş etleriniz şişmiş, iltihaplanmış ve hatta kanıyor olabilir. Buna rağmen kanayan diş etleri çok bilinir (ve muhtemelen doğumdan sonra gider), diş ve diş etlerinize özel ilgi gösterin ve günde iki kere fırçalamaya özen gösterin.

 

 

 

 

Hamilelik çatlakları

Genişleyen bedeninize uyum sağlamak için genişleyen cildinizde (hamilelerin %90'ı yaşar bunu) artık pembe çatlaklar görmeye başlayabilirsiniz. Çatlaklar için mucize bir kür yok, bu yüzden onları kaybedeceğini söyleyen çok pahalı kremlere servet harcamayın. Kremler her zaman kaşınan belinizi rahatlatacaktır. Bunun dışında cildinizin esnekliğini ve nemini korumasına yardımcı olacak hindistancevizi yağı ya da kakao yağı gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

 

Hamilelikte ayakların ve bileklerin şişmesi

Hamile kadınların %75' şişkin bilek ve ayaklarından şikayet eder. Rahat ayakkabılar giymenin ötesinde ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra rahat terliklerinizi giyerek ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz. Bunu hak ediyorsunuz! Ayrıca hafif bir ayak masajı, ılık tuzlu suda dinlendirme, rahatlatıcı aromaterapik yağlar da ayaklarınızdaki şikayetleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

Yorgunluk

İkinci üç aylık döneminiz geçti. Büyüyen bebeğiniz vücudunuza daha fazla ağırlık veriyor ve uykusuzluk gün boyu takatinizin kalmamasına neden oluyor. Şimdi yardım isteme zamanı (doğurduktan sonra işe yarayacak bir yetenek!) Özellikle çok zor bir şey yaptıktan sonra.

 

Bu günlerde özellikle uyumakta sorun çekiyorsanız kendinizi yorgun hissediyor olabilirsiniz.

  

 

 ***

 

Hamileliğin 30. haftası ile ilgili uzman görüşü

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehtap Derelioğlu hamileliğin 30. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

 

“Annelerde büyümüş rahim ve ağırlaşmaya başlayan bebeğimizin ortaya çıkardığı bir takım sorunlar olabilir. Bel, sırt, kalça eklemlerinde ağrı, oturma ve kalkmada zorluk, yatış pozisyonunda sıkıntı ve uykuya geçmede zorlanmalar olabilir. Bu dönemde yapılan kısa mesafeli yürüyüşler, uzman eşliğinde yapılan gebelik egzersizleri bu şikâyetleri biraz rahatlatacaktır. Hem bedensel hem de zihinsel rahatlamaya ihtiyaç vardır. Bol sıvı gıdaların tüketilmesi ve düzenli kilo alımı gebeyi psikolojik olarak da rahatlatır. Geceleri özellikle sol yan pozisyonunda yatmak, anne ve bebek için daha sağlıklıdır. Geceleri yatakta çok dönen gebelere destekleyici yastık önerilebilir. Hızlı kilo alımı ve tuzlu gıdaların tüketilmesini azaltarak vücutta ortaya çıkacak ödem ve şişmeler de azaltılır. Dinlenme pozisyonunda ayaklar uzatılmalıdır. Bu haftalarda günde 4–5 kez olan, doğuma hazırlık ağrıları da denilen rahim kasılmaları olabilir. Bu kasılmalar bu dönemde gebede ağrı olarak hissedilmez. Gün içinde çok tekrarlayan kasılma ve ağrı olarak hissedilir olması durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Erken doğumun sinyalleri olabilir.”

 

 

Hamileliğin 30. haftasında psikolojiniz

Rahatsız edici semptomlar ve hormonal değişikliklerinizin birleşmesinden dolayı duygusal durumunuz sürekli değişmekte olabilir. Doğum hakkında ya da ilerideki ebeveynliğiniz hakkında endişe duymanız da oldukça normal.

 

Hemen her anne, yaklaşan doğum deneyimi ile ilgili kaygılar yaşayabilir. İşte en sık duyulan doğum korkuları:

 

“Bu acıyla başa çıkamayacağım”

Pam England’ın dediği gibi, doğum zor bir şeydir. Ve siz bunu yine de yapabilirsiniz!

Doğumdaki acıyla baş etmekte zorlanacağınıza dair kaygılarınız varsa, yapabileceğiniz en iyi şey bir doğuma hazırlık sınıfına katılmak ya da bir doula ile çalışmak olacaktır. Doğum sancıları bebeğinizi dünyaya getirebilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz kasılmalardır ve biraz bakış açınızı değiştirip, biraz da hazırlık yaparsanız onlarla baş etmeniz düşündüğünüz kadar zor olmayabilir.

 

“Hastaneye zamanında yetişemeyeceğim”

Evde acil doğum, özellikle ilk bebeklerde oldukça sıra dışıdır, olasılığı çok düşüktür. Doğumun başlama işaretleri genellikle yavaş yavaş gelir ve sizin kendinizi ve bebeğinizi gözlemleme şansınız olur. Dünyanın birçok yerinde doktorlar, sancılar 5 dakikada bir gelmeye başlayana kadar anne adaylarına evde kalmalarını öneriyor. Suyunuz geldi diye filmlerdeki gibi üç dakika içinde doğuracaksınız diye bir şey yok!

 

“Doğum sırasında büyük tuvaletimi yaparsam?”

Pek çok kadın doğum sırasında büyük tuvaletlerini yapmaktan korkar. İnanması zor olsa da eğer bu olursa size kimse gülmeyecektir, oldukça normal birşeydir. Siz bunu fark etmeden sağlık ekibiniz gereken temizliği yapacaktır. Hem zaten, ıkınarak bebeğinizi dışarı çıkarmaya çalıştığınız esnada böyle küçük detaylar büyük ihtimalle aklınıza gelmeyecektir!

 

 

Daha mutlu bir hamilelik geçirmek için 7 yol
+7
1- Anne olan arkadaşlar edinin
Eğer halihazırda anne olan arkadaşlarınız yoksa mutlaka edinin. Onları bulmanın en iyi yolu doktorunuzun muayenehanesi ya da doğum sınıflarıdır. Tecrübelerinden faydalanır, problemlerinizi paylaşabilirsiniz ve böylece kendinizi çok daha mutlu hissedeceksiniz.

 

 

 

 

 

 

Gebeliğin 30. Haftasında Neler Oluyor? Artık bebeğinizin boyu yaklaşık 40 cm, kilosu da yaklaşık 1 kg 300 gram.
30. HAFTA
Facebook Yorumları
Yorumlar
57
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Ocak 2020 Cumartesi 19:26

  30 haftalık hamileyim karnınmn alt kısmı çok ağrıyor normalmı

  Cevapla
 •  
  19 Ocak 2018 Cuma 20:21

  31 haftade doglan cocuq yaşaya bilərmi

  Cevapla
 •  
  04 Ocak 2018 Perşembe 23:39

  Merhabalar Ben 30 hafda 6 gnluk hamileyim asagi bolgemde cok agrilarim oluyor bi korkusu varmint?

  Cevapla
 •  
  20 Aralık 2017 Çarşamba 09:15

  merhabalar ben bugün 30.cu haftama girdim ve arada afedersiniz aşağı bölgeye baskı yapıyor acaba bi sakıncası olur mu bu konu hakkında bilgiledirirseniz sevinirim.

  Cevapla
 •  
  15 Nisan 2017 Cumartesi 21:39

  30 hafta hamileyim gece ystarkan donemiyorum neden

  Cevapla
 •  
  26 Aralık 2016 Pazartesi 11:07

  bebek anne karında nasıl ters duner

  Cevapla
 •  
  22 Kasım 2016 Salı 21:16

  Sancilar cox olur hamilelikde bu nedendir

  Cevapla
 •  
  20 Ekim 2016 Perşembe 09:54

  Facebook

  Cevapla
 •  
  22 Temmuz 2016 Cuma 21:16

  Evrt

  Cevapla
 •  
  29 Haziran 2016 Çarşamba 14:58

  Son adet tarihim 21 mayis 2016 herhangi bi test yatirmadim hala adet olmadım hamile olma riski çok mu yüksek ne yapmaliyim

  Cevapla
 •  
  17 Ağustos 2016 Çarşamba 12:13

  cok gecmiş anne oluyoasunuz

 •  
  09 Mart 2017 Perşembe 17:33

  bence hami̇le dei̇lsi̇n daha 7 gün geçmi̇ş

 •  
  28 Haziran 2016 Salı 02:02

  Allah'tan iiste erkek çocuğunu siteden değil

  Cevapla
 •  
  28 Haziran 2016 Salı 00:01

  30 haftalık hamileyim kasiklarim agriyo doktor erken dogum dedi ama daha kücuk yaşarmı dogarsa niye bukadar kasik agrim var yardim edermisiniz

  Cevapla
 •  
  23 Haziran 2016 Perşembe 02:13

  6 hazir and 2016 pazartesi gunu adet oldum ve adetim 7 gun suruyor adetim bitti ve 2 veya 3 gun sonra esimle birlikte oldum hamile olabilirmiyim adetim 2 ay duzenli oluyor 2 ay duzensiz bu adet oldugum duzensizdi.

  Cevapla
 •  
  21 Haziran 2016 Salı 14:40

  Ben yeni evliyim bu sene 1 sahne olcak fakat eşim ve ben çocuk istiyoruz rakamdan önce en adet oldum ve aradan 3 hafta geçti en son ilişkinizde sonrada olmadım acaba hamile kalma olsagim var mı

  Cevapla
 •  
  19 Haziran 2016 Pazar 13:03

  Slm benim 2 kızım var erkek çocuk sahibi nasıl olabilirim

  Cevapla
 •  
  06 Mayıs 2016 Cuma 21:49

  Bende 30-31 heftelik hamileyim cook agrilarim var sancilar tutup tutup birakiyo karnim iyice awagi inmiw aciliwimda var doktorumda erken dogum yapabilirim erken dogum olmasin diye dermanlar iyneler filan oluyo.cok rahatsizim dogulursa yawarmi yoksa risk varmi diye?((((

  Cevapla
 •  
  27 Nisan 2016 Çarşamba 14:50

  30. Haftaya bugün girdik.. afedersiniz alt tarafım yedinden cıkacak gibi oluyor.. normal midir? Adım attıkça kemiklerim yerinden çıkacak gibi oluyor

  Cevapla
 •  
  27 Nisan 2016 Çarşamba 00:38

  Bende 30 haftalik gebeyim geçen hafta iki gün karın ağrım oldu 5 10 dk arayla 3 ve 4 ağrı çektim ama bu hafta öyle bi şikayetim yok acaba erken doğumun işareti mi

  Cevapla
 •  
  29 Mart 2016 Salı 21:05

  Bende 30 haftalık hamileyim midem aşırı yanıyor bide çok bebeğin çok hareketli olması normalmi

  Cevapla
 •  
  26 Mart 2016 Cumartesi 12:17

  Bende 29 haftalik ebeyim pazartesi 30 a girecegz.asiri bulantim var normal mi

  Cevapla
 •  
  22 Mart 2016 Salı 13:58

  Bendesşu an 30 haftalik hamileyim halsizlik başaağrısı var normal mi ?

  Cevapla
 •  
  16 Mart 2016 Çarşamba 01:06

  Benimde öyleydi artık hareketlerini yukarda hissediyorum allah bebislerimizi bize bağıslasın

  Cevapla
 •  
  15 Mart 2016 Salı 00:52

  Bende

  Cevapla
 •  
  14 Mart 2016 Pazartesi 15:51

  Meraba bende 30 hafta 2günlük hamileyim bebegimin nası asagıda bel be kasık agrım cok benimle aynı olan varmı acaba ilk dogumum erken oldu xok korkuyorum yine erken olcak diye

  Cevapla
 •  
  03 Mart 2016 Perşembe 12:33

  30 haftalık hamileyim bebeğimi bazen hissetmiyorum arada bir hareketlerini hissediyorum bu erken doğuma sebebiyet verirmi acaba

  Cevapla
 •  
  25 Şubat 2016 Perşembe 00:44

  Insallah sag saglim bebeyimize kavusuruz.Amin

  Cevapla
 •  
  23 Şubat 2016 Salı 13:00

  Salam mende 30 heftelik hamileyem cox sukur ALLAH'ima her sey yolundadi ALLAH hamimizin komeyi olsun

  Cevapla
 •  
  11 Şubat 2016 Perşembe 09:11

  30cu haftadayim bebeyimle herwey normal ama bir defa cift dolanmasi var.ne etmeliyim?

  Cevapla
 •  
  10 Şubat 2016 Çarşamba 22:50

  Teşekürller

  Cevapla
 •  
  02 Şubat 2016 Salı 17:32

  Önerebilceginiz hastane ve doktor varmı?şimdiden teşekkurler

  Cevapla
 •  
  26 Ocak 2016 Salı 10:31

  30 haftalık hamileyim, kızımı epidural normal doğum ile yaptım , allah nasib ederse şimdi oğlumuda aynı şekilde doğuracağım. sizlere tavsiyem kötü doğum hikayelerini hiç dinlemeyin bile, beyninizde hep olumlu düşünün. ben doğumhanede dedim ki bi iğne acısına bile dayanamıyorum , nasıl çıkacak bu çocuk !!! derken kendimi motive ettim , sen yaparsın , çocuğun için 5 dk dayan falan derken 2-3 ıkınmada çıktı bebek :-) epidural olmadan evet zor olurdu ama benim size tavsiyem iyi bir hastane, iyi bir doktor ve kesinlikle epidural ! , herkese hayırlı doğumlar inşallah :-)

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2016 Pazartesi 13:16

  Benimde oyle ne yapma gerekiyor

  Cevapla
 •  
  25 Aralık 2015 Cuma 04:34

  30 haftadayım sırt Ağrı'sı yasıyorum bir haftadır onun dışında ıyıyım çok şükür

  Cevapla
 •  
  29 Kasım 2015 Pazar 16:57

  Kaçincı haftada normal dogum olur

  Cevapla
 •  
  03 Kasım 2015 Salı 17:20

  30 haftadayim bebegim. 1 hafta geride erken dogum riskim var 30 haftada olmama ragmen kilosu 1.200gr

  Cevapla
 •  
  12 Eylül 2015 Cumartesi 16:36

  30 hafta hamileyim ultrasonda erken dogum riski var dedi cok endiseliyim. oksijen ilaci kullaniyorum

  Cevapla
 •  
  25 Ağustos 2015 Salı 08:33

  kafam karıştı ek bulgularda amn de uzunluğu 45 mm deniliyor 30 haftalığım bu çokmu kısa anlamına geliyor yarın doky-tura gidicem

  Cevapla
 •  
  20 Ağustos 2015 Perşembe 15:31

  bebeğe gece uyurken bilmeden zarar vermek mümkün mü? örneğin yan yatarken ezilir diye çok korkuyorum ben :( bugün de çok az hareket etti 30 haftalık olmamıza rağmen çok korkuyorum

  Cevapla
 •  
  29 Temmuz 2015 Çarşamba 00:53

  Bende 30 haftalık hamıleyım 3 cu bebeyım ama cok endıselıyım ve korkuyorum

  Cevapla
 •  
  14 Temmuz 2015 Salı 20:03

  Bende ilk hamileliği 30 haftalık bende korkmuyorum allahın izni ile kolay olur

  Cevapla
 •  
  07 Haziran 2015 Pazar 18:37

  Bende 30 haftalık hamıleyı,m baxen dogurmaktan korkuyorum bazende onu hayırlısıyla kucagma alcam dıye sevınıyorum o korkumu bıraz yenıyo allah hayırlı dogumlar nasıp etsın herkese

  Cevapla
 •  
  04 Haziran 2015 Perşembe 12:42

  Bende 30 haftalık hamıleyım ıkıncı hamılelıgım ılkı sezeryandı ıyı gectı bundada korkmuyorum ınsallah allah ın ıznıyle hepımız kucagımıza alırız

  Cevapla
 •  
  16 Mayıs 2015 Cumartesi 14:05

  bende 30 haftalik hamileyim bi kizim olucak inşallah ilk gebeliğim. doğumdan hic ama hic korkmuyorum

  Cevapla
 •  
  15 Mayıs 2015 Cuma 13:46

  21 yasindaki anne merhaba.bende 30 haftalik hamileyim.korku hepimizde var ama hununla vakit harcama.iyle ya da böyle su akacak yolunu bulacak.1 günün zoruna bakar.9 ay tasiyoruz ee bir gunde sikariz disimizi:) yaninda b iri olsa tabi iyi olurdu ama sen once allaha sonra kendi iradene emanetsin:)

  Cevapla
 •  
  15 Mayıs 2015 Cuma 12:09

  bende 30 haftalık gebeyim 21 yaşındayım ve ilk dogumum olucak çok korkuyorum hayırlısıyla oglumu kucagıma alsaydım başka bişey istemiyorum hiç anlamıyorum su nedir agrı nedir bebegin geldigini nasıl anlıycam bu yüzden çok endişeliyim annemde yok kime sorsam hepsi ayrı bişey söylüyo kafam çok karışık ve çok endişeliyim

  Cevapla
 •  
  14 Nisan 2015 Salı 16:57

  tessekkurler

  Cevapla
 •  
  10 Mart 2015 Salı 19:36

  30

  Cevapla
 •  
  10 Mart 2015 Salı 10:12

  2.gebeliğim başıma neler geleceğini biliyorum ilk kızımda normal doğum oldu bunuda normal dedi doktor şu an 30 haftalık ve inanın ilk doğumumda da doktor ne dediyse yaptm çocuk doğunca doktor süperdi çok güzel doğurdun :)dedi tek tavsiyem sakın korkmayın sakin bi şakilde doktor ne derse yapın ve en büyük terapi olan dua edin bol bol ve ufak tefek şeylere takılıp canınızı sıkmayın allah sağlıklı sıhatli bebişler versn yardımcımız olsun

  Cevapla
 •  
  08 Mart 2015 Pazar 15:03

  doğum korkum cok var

  Cevapla
 •  
  04 Şubat 2015 Çarşamba 20:12

  gerçekten piskolojikman çok kötü durumdaydım erken doğum korkusuyla biraz rahatladım teşekkür ederim

  Cevapla
 •  
  03 Şubat 2015 Salı 16:32

  teşekkür ler

  Cevapla
 •  
  02 Şubat 2015 Pazartesi 22:03

  bılgılernz benı cok tatmın ettı teskrler

  Cevapla
 •  
  24 Aralık 2014 Çarşamba 16:55

  bilginiz için teşşekkürler...

  Cevapla
 •  
  24 Aralık 2014 Çarşamba 16:55

  bil

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön