Müge'nin Gebelik Günlüğü'nde 35. hafta

Hamilelikte 35. haftada sizi neler bekliyor? Müge Demirözü kendi deneyimlerini anlatıyor.

Müge'nin Gebelik Günlüğü'nde 35. hafta

Sevgili 35. Hafta Miniğim,

 

37. haftada tam olacak ama akciğer gelişimini tamamlamaya yakınmışsın. 2500 gr’lık halinle beni yürüyen bir ördekten hallice yaptın. Çoğunlukla uyuduğunu söylüyor kaynaklar, bense çıkmak için sürekli karnıma kafa attığına yemin edebilirim.

 

Karnıma baksam bebek > amniyotik sıvı imiş. Yer kalmadığından artık takla atamıyormuşsun, hareketlerin de bu yüzden daha keskin hissediliyor muhtemelen.

 

Doğum için kafanı aşağıya aldığından, mesanem iyice sıkıştı, her an tuvalete gitmek istemekteyim.

 

Karaciğerin ve böbreklerin gelişmiş, hatta atık üretebiliyormuşsun. Fiziksel gelişiminin çoğu tamamlanmış, artık yağ depoluyormuşsun. Boyun uzamayacakmış daha fazla. Uzayan yalnızca benim heyecanım galiba.  

 

35. hafta hamilesine tavsiyeler

 

 • Bebeklerin %88’i BDT’den 2 hafta önce doğarmış. O tarihe iki hafta kaldığından kendini bu ara çok yorma tertip.

 

 • Göğüs uçlarını emzirmeye hazırladın mı? ‘Hamilelikte göğüs, emzirme travmasına nasıl hazırlanır?’ bak burada anlatmıştım.

 

 • Doula buldun mu? Doula doğumda sana eşlik eden profesyonel biri, ebe desen değil, hekim hiç değil. Doğal doğum konusunda donanımlı doulalar, gerek masaj yaparak, gerek odadaki kalabalığı yöneterek doğum esnasında sana çok yardımcı oluyor. Bütçe bir doulaya yetmiyorsa, stajyer doula da bulabilirsin. Onlar yaklaşık 1000 TL’lik bu işi, öğrenimleri kapsamında ücretsiz yapıyorlar.

 

 • Doğum planın var mı? Bak bu sana fikir verebilir.

 

 • Doğacak çocuğuna bir ‘Baby Shower’ yani ‘Karnı Burnunda Partisi’ organize ettin mi? Bu iş her ne kadar ecnebi işi dursa da,  aslında son derece makul.

 

Başlarda parti yapıp insanlardan hediye istemek bana kültürel olarak yabancı gelse de, fikre bayıldım sonra.

 

Zira

 • Doğumdan önce tüm dostlarla bir araya ayrı ayrı gelmek için vaktimiz olmuyor. Parti vesilesi ile tüm sevdiklerinle buluşuyorsun.

 

 • Sevdiklerin sana ve bebeğe mutlaka bir hediye alacağından, onları ‘Ne Alalım?’ derdinden yapacağın online liste ile kurtarıyorsun. Böylece hiçbir hediye çift gelmiyor ya da ihtiyacın olmayan bir şey alınmıyor ve sen yenidoğan bakımının zorlu ilk kilometreleri sırasında hediye değiştirme işi ile uğraşmıyor, bütçeni daha iyi kullanabiliyorsun.

 

Hem anne ve bebeğin gerçek ihtiyaçlarını edinmek, hem de geleni hediye seçme derdinden kurtarmak için bu kutlamalar bence oldukça pratik. Eğer bunu bir organizasyon şirketinden alacak olursan kutlama mekanı, ikramlar, fotoğrafçı gibi kalemleri tek adresten temin edebiliyorsun. Bu da ağırlaştığın zaman için büyük bir kolaylık.

 

Ben doulamı DO-UM’dan eğitimli dostlardan seçiyor, karnı burnunda partimi de bebegiminlistesi.commügeninkarnıburnundapartisi etiketi ile takıl bana istersen.

 

Bak ne diyeceğim, bebek geldikten sonra da “Sip&See” partileri yapılıyormuş. Kırkı çıktıktan sonra, vallahi bence o da makul. Böylece dostlar tek seferde ziyaret eder seni ve meleğini, sen sürekli misafir ağırlamakla uğraşmak yerine, kurarsın bebeğinle rutinini.

 

Haftaya kadar kendine iyi bak tertibim, sen de minik bebeğim.

 

Hamileliğin 35. haftasında neler olur?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön