Emzirmede zorlanan anneye destek olmak

Emzirme, hayatın diğer yanları gibi zorluklar ve kolaylıklar içerir. Bazı kadınlar için özellikle başlangıç kısmı bir hayli acılı ve meşakkatli olabilir. Emzirme haftası olarak kutlanan bu hafta emzirmekte zorlanan anneye nasıl destek olabileceğimize bir bakalım.

Emzirmede zorlanan anneye destek olmak

Elbette herkes için geçerli olan tek bir yanıt yok ama yardımcı olabilecek birkaç şey var:

 

Ona çok iyi bir iş çıkardığını söyleyin

Emziren anneye söyleyebileceğiniz en iyi şey şu: “Vay canına, çok iyi bir iş çıkarıyorsun. Şu an zorlanıyor olabilirsin ama eminim bunu başaracaksın.”

 

Bazen işlerin karmaşık olabileceğini kabullenin

Emzirmenin, mücadele haline gelmesinin annenin fizyolojisi, tıbbi sorunlar, duygusal durum, bebeğin beslenme becerisi gibi birçok sebebi olabilir. Emzirme tavsiyeleri standart kurallarmış gibi lanse ediliyor zaman zaman: Meme en iyisidir, 12 aydan küçük bebekler kendi kendilerine sütten kesilmez gibi. Bu kurallar, her anne ve bebeğin dinamiğinde değişebilir. Kişiye özgülükleri hesaba katmak, annenin kendini daha az yalnız hissetmesini sağlayabilir.

 

Acısını dikkate alın

Meme ucu çok hassas bir dokudur ve alışılmadık bir ıslaklıkla günleri geçirmek ilk başlarda ciddi acılara sebep olabilir. Uzun süren ve bir türlü azalmayan acılar bir emiş probleminin ya da anatomik bir durumun habercisi olabilir. Yapılması gereken anneyi dinlemek ve basit, kalıp yanıtlar vermemektir.

 

Ona diğer her şeyde yardımcı olun

Yorucu ilk haftalarda, ailenin ve arkadaşların yapabilecekleri en iyi şey anneye, bebekle ilgisi olmayan her şeyde yardımcı olmaktır. Yeni bir bebek geldiğinde her şey sıfırdan başlar ve ihtiyacınız olan tek şey, size yemek getirecek, çarşafları değiştirecek, ayakkabı giymenize yardımcı olacak biridir. Ziyaretçilerin, bebeği sevmek istemeleri anlaşılabilir bir şey ama anneyle bebeğin birlikte geçirdikleri anlar kritiktir. Anne emzirmede sorun yaşadığında, bebeğiyle ten temasını artırmalı, müdahale olmaksızın onunla vakit geçirmelidir.

 

Emzirme annelik için bir ölçüt değildir

Anne sütünün yararları tartışılmaz olsa da bir kadını bebeğini emzirebilmesi ya da emzirememesi üzerinden değerlendirmek zalimcedir. Hiçbir kadına bebeğini emziremedi diye ‘yeterince iyi bir anne olamadığı’ hissettirilmemeli, buna benzer imalarda bulunulmamalıdır. Emzirmekte ısrar eden bir anneye de “Bu bebek aç” ya da “Sütünün kalitesi yetersiz olduğu için ağlıyor”, “Mama ver uyusun” gibi telkinlerde bulunmak yerine hiç ortalıkta olmamanız daha faydalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön