Bebeği memeden ayırma süreci nasıl olmalı?

Emzirmeyi bırakma süreci ile ilgili merak edilenleri uzmanlara danıştık.

Emzirmeyi bırakmak

Bazı bebekler yalnızca birkaç gün anne sütü ile beslenebilirken bazıları ise uzun aylar boyunca memeden vazgeçemez. Hangisi olursa olsun, anne ile bebek arasındaki en önemli bağlardan biri olan emzirmeyi bırakmak, iki taraf için de zor olabilir.

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve La Leche League de dahil olmak üzere birçok sağlık ve emzirme kuruluşu, bebeklerin en az 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesinin önemini vurguluyor. Bu yüzden eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, 6 aydan önce bebeğinizi memeden kesmemeniz en doğrusudur. Yine de emzirme süresi ile ilgili rahat hissetmediğiniz konular varsa, bir uzmana danışmanızda fayda var.

 

 

Emzirmeyi bırakmak anne için de bir süreç

Emzirmeyi bırakma zamanı geldiğinde, bütün uzmanlar bunun bir anda değil, alıştırarak ve belirli bir süreci kapsayacak şekilde yapılması gerektiği konusunda hemfikir. Emzirme Danışmanı Pınar Güler, memeden kesme sürecinin çocuğun duygularını dikkate alarak ilerletmek gerektiğini vurgulayarak şunları öneriyor: “Memeden kesme sürecinin anne için de son derece hassas bir süreç olduğu bilinmektedir. Çünkü emzirmeyi sonlandırmak demek, anne için hem önemli bir davranış alışkanlığının değişmesi hem de çocuğuyla kurduğu ve özel kabul ettiği bu bağın artık kopacağını hissetmesidir. Bu nedenle, annenin de kendini bu sürecin yönetimine hazır hissetmesi son derece önemlidir. Bu süreçte annenin yaşayacağı en ufak hassasiyeti çocuğuna yansıtması, sürecin tekrar başa dönmesine neden olabilir. Dolayısıyla, eğer annede önemli bir hassasiyet söz konusu ise, memeden kesme süreci elbette ertelenebilir.”

 

Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen ise şunları ekliyor: “Emzirmenin sonlandırılmasında anne ve bebek açısından uygun zaman seçilmelidir. Memeyi bırakmaya karar veren bebek olursa, bu süreç daha kısa sürer ve daha kolay atlatılabilir. Karar veren sizseniz memeden kesmeye karar verdiğinizde ideal olanı bebeğinizi memeden aşamalı olarak ayırmanızdır. Bebekler için emmek açlığı gidermenin yanında huzur bulup, rahatlama yoludur.”

 

 

Memeden kesme süreci nasıl olmalı?

Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Vefik Arıca, Dr. İzlem Göçmen ve Pınar Güler’in tavsiyelerinden derlediklerimize göre;

 

1.Bebeğinizle ilgilenin

Emzirmeyi bırakma döneminde bebeğinizle daha çok ilgilenmelisiniz. Onu istemediğiniz hissine kapılmaması için size ihtiyaç duyduğunda yanında olmalısınız. Ancak gece uyanmalarında bebeğinizle yeni duruma alışana kadar eşiniz ya da bir aile büyüğünün ilgilenmesi daha uygun olacaktır. Emzirmeyi azaltırken onunla konuşun, süreci ona anlatın.

 

2.Sabırlı olun

Memeniz dışında başka bir kaynaktan süt  almaya alıştırın. Meme emmeye devam eden bebeğinizi bir anda bardaktan ya da biberondan süt içmeye alıştıramazsınız. Dolayısıyla tamamen memeden kesmeyi planladığınızda çalışmalara çok önceden başlamalısınız. Eğer önceden bebeğinizi bardak ya da biberon ile tanıştırmadıysanız sütten kesmek çok daha zor ve yavaş olabilir.

 

3.Özel zamanlara dikkat edin

Memeden kesme döneminin, çocuğun 2-3 yaş civarı gözlemlenen kişilik gelişimi ataklarının pik noktasına denk getirilmemesine özen gösterilebilir.  Bunun dışında taşınma, bakıcı değiştirme gibi hayatınızda bazı değişiklikler oluyorsa da, emzirmeyi bırakmayı bu sürece denk getirmemek ikiniz için de en sağlıklısı olacaktır.

 

3.Kademeli ilerleyin

Emzirmeyi bırakmak için en uygun yöntem, her seferinde emzirme sayısını bir adet azaltmaktır. Bebeğiniz yeni beslenme programına alıştıkça birer öğün azaltın. Eğer sütten kesmeyi aniden yaparsanız bu sizin için de problem yaratır. Örneğin sızıntı, memenizde şişme, süt kanallarında tıkanma ve enfeksiyon karşılaşabileceğiniz sorunlar arasında. Eğer önemli bir hastalık ya da önemli bir olay yaşamadıysanız bebeğinizi aniden sütten kesmeyin. Belirlediğiniz sütten kesme tarihinden en az birkaç hafta önce çalışmalara başlamalısınız.

 

 

 

 

Memeler hala orada mı?

Birçok anne, emzirmeyi tamamen bıraktıktan sonra bile çocuklarının memelerin peşini bırakmıyor oluşuna anlam veremezler. Birçok çocuk emzirmeyi bıraktıktan sonra tekrar süt istemez, emmek istemez; sadece dokunmak, memeyi görmek, hissetmek isteyebilir. Emzirme Danışmanı Pınar Güler’in de açıkladığına göre, bu tamamen normal bir durumdur: “Meme, onlar için uzunca bir dönem "Anı" kaynağıdır. Bu nedenle, emzirme dönemi sonlandıktan sonra dahi çocuklar annelerinin memelerinin hala huzur verici olduğunu düşünürler. Dokunmak isterler, görmek isterler; adeta kontrol eder gibi sık sık yoklarlar. O anda emmeyi unutmuş olsalar dahi, memelerin yerinde olduğunu görmek onları rahatlatır. Çünkü annelerinin memelerini görmek ve dokunmak onlara mutlu anılarını anımsatır. Bu süreç de geçici bir süreç olup, çocuğun memeyle kurduğu ilişkinin bu boyutunu hoş görmek ve ona biraz izin vermek gerekir.”

 

 

 

Emzirme hakkı nedir?

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Haziran 2019 Salı 02:55

  Sabır taşı sürün bebek men eden tiksiniyorum ve istemiyor. Aktarlarda bulabilirsiniz

  Cevapla
 •  
  05 Nisan 2019 Cuma 20:51

  bende kızımı memekten kesiyorum sabır taşını bilmiyorum nerde sayılır bilgi verırmısınız

  Cevapla
 •  
  12 Ocak 2019 Cumartesi 16:20

  Benim kızım da 2 yaşında. Kademeli bırakma, konuşma, dikkatini başka yöne çekme gibi yöntemler ddenedim. Ancak bir türlü vazgeçiremedim.Sabır taşını aldım. Daha ilk kullanımda istemedi. Ona kızım büyümüş de ondan beğenmiyor artık dedim. Bebeğim, ben büyüdüm diyerek geziyor evde. Ara sıra emmek istiyor hala ama yine sabır taşı sürüp veriyorum. Emmek yerine dokunup sarılıp uyuyor. Tavsiye ediyorum tüm annelere. Bebeğim de ben de yıpranmadık.

  Cevapla
 •  
  05 Eylül 2018 Çarşamba 09:45

  nasıl kestiniz acaba. benimde 18 aylık çok düşkün nasıl olacak bilmiyorum

  Cevapla
 •  
  02 Nisan 2018 Pazartesi 09:33

  Sabır taşını bir kere sürdüm kesildi Cok ta kolay oldu goguslerinizin tıkanıp agrimamasi içinde şırınga nin iğne bölümünü kesip başlığı oraya takip sutu çekin sorun yasamazsinz bebeginiz gece u yanmasin diye gece karnını doyurun sabaha kadar uyur..

  Cevapla
 •  
  27 Şubat 2017 Pazartesi 00:00

  Merhabalar 20 aylık oğlum memeye çok düşkün nasıl kesicegimi bilmiyorum biran önce de kesmek istiyorum kolay bı şekilde nasıl kesebilirim yada ondan ayrı bir gece geçirsem bu uygun olurmu

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön