Çoğul gebeliklerde erken doğum tehdidi

Çoğul gebelik taşıyan anne adaylarına gebeliğin en erken haftalarından itibaren folik asit tedavisi ve ikinci trimesterden itibaren demir ve folik asiti beraberce içeren ilaçlar verilir.

Çoğul gebeliklerde erken doğum tehdidi

Gebeliğin sık aralıklarla takip edilmesinin diğer bir büyük kazancı da çoğul gebeliklerde ortaya çıkması muhtemel ve oluştuğunda ağır seyredebilen preeklampsinin erken tanınmasıdır.Çoğul gebelik taşıyan anne adaylarına gebeliğin en erken haftalarından itibaren folik asit tedavisi ve ikinci trimesterden itibaren demir ve folik asiti beraberce içeren ilaçlar verilir.Çoğul gebeliğin erken bir gebelik döneminde saptanması hem gebelik takibi şemasının belirlenmesi ve uygulanmaya başlanması, hem de ultrasonografide gebeliğin “koryonisite” özelliğinin belirlenmesi açısından önemlidir.Monokoryonik bir gebelik diğer bir bölümde anlatılan nedenlerle dikoryonik gebeliğe göre daha riskli seyredebilen bir gebelik olduğundan tanı konması son derece önemlidir.Monokoryonik-dikoryonik tanısı bebekleri birbirinden ayıran zarın “ince” veya “kalın” olmasına göre konabilir. Ancak dikoryonik gebelik tanısını koymak için ayırıcı zarın kalınlığının en az ne kadar olması gerektiği net olarak belirlenmiş değildir.Dikoryonik gebeliğin tanısı en iyi 11.-14. gebelik haftaları arasında plasentalar arasında yeralan ve lambda belirtisi adı verilen üçgen şeklindeki alanın gözlenmesiyle konur. Bu bulgu gebelik haftası ilerledikçe daha zor görülür hale gelir ve ve 20. gebelik haftasından sonra kaybolabilir.Çoğul gebeliklerde doğumsal kusur taraması için yapılan ayrıntılı ultrasonografi çok daha uzun sürer ve çok daha dikkatli bir tarama gerektirir.Çoğul gebeliklerde üçlü test, yorumlama hataları oluşabilmesi nedeniyle genellikle yapılmaz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön