Doğumla ilgili ilginç bilgiler

Doğumun nasıl olduğuyla ilgili detaylar nadiren anlatılır. O özel anları herkes ayrıntılı bir şekilde anlatmak istemeyebilir. Oysa birçok doğumda anne adaylarını şaşırtabilecek bazı şeyler de yaşanır!

Doğumla ilgili size söylenmeyen şeyler var!

1- Doğum bebek doğduğunda sona ermez

Bebek doğduktan sonra bir de bebeğin eşi olarak bilinen plasentanın doğması gerekir. Bu yüzden bebeğinizi doğurduktan sonra biraz daha ıkınmanızı isterlerse şaşırmayın. Plasentanın çıkışı çok ağrılı olmaz, sadece ufak kasılmalar hissedebilirsiniz.

 

2- Tahmini doğum tarihi nadiren tutar

Kadınların bir bitiş çizgisine ihtiyacı var. Hele de hamilelikte! 9 ay süren bu dönemin ne zaman biteceğine dair kesin bir bilgiye ihtiyacınızın olması normal. Ama, ne yazık ki hamile kadınların sadece %5 kadarı doktorların tahmin ettiği doğum tarihinde doğum yapıyorlar. Yani yavrunuz, doktorunuzun söylediği 'beklenen doğum tarihi'nden önce ya da sonra gelirse, hiç şaşırmayın. Doğumunuz 38 ila 42. haftalar arasında gerçekleşebilir.

 

3- Epidural sizi tamamen uyuşturmaz

Epidural doğum kasılmalarıyla baş edemediğinizde yardımınıza koşacak anestezi yöntemlerinden bir tanesi. Bel bölgenize bir iğne yapılıyor ve vücudun alt kısmının uyuşması sağlanıyor. Ancak epidural tamamen hissizleştirmiyor. Çoğunda orantısız uyuşmalar yaşanıyor, bazı kişiler yürüme yetisine bile hala sahip olurken bazıları midelerinde his kaybı olduğunu söylüyor. Eğer kasılma ağrılarınız çok dayanılmaz ise elbette ki epidural uygun ve doktora sormanız gereken şeylerden biri. Ancak yine de epiduralden mucizeler beklememek gerekir. 

 

DOĞUMDA YEME İÇME GÜVENLİ Amerikan Anestezistler Birliği’n... HAMİLELİKTE HAFTA HESABI

 

4- Doğum sürecinde birkaç defa muayene olmanız gerekebilir

 

Doğumunuz başladı, hastaneye gittiniz ve kasılmalarınızla baş etmeye çalışarak bebeğinizi bekliyorsunuz... İlk gittiğinizde sizi bir ebenin veya doktorun muayene ederek rahim ağzınızdaki açıklığın ne kadar olduğunu görmek istemesi normaldir. Doğum sürecinde, ilerlemeyi kontrol etmek için bu muayeneyi tekrarlayabilirler. 

 

 

5- Doğum esnasında büyük tuvaletin gelmesi olasılık dahilinde

Bu da anne adayının çok yaşamayı istemeyeceği bir olasılık ama olasılık işte. Herkesin de başına gelebilir, üzülmek yersiz. Utanılacak bir şey yok, hemşirelerin de ilk kez gördüğü bir şey değil.

 

6- Bebeğiniz çökeleğe bulanmış gibi doğabilir

Hayır, bebeğinizin derisi pul pul dökülmüyor, hayır hep öyle kalmayacak ve hayır bir zararı yok. Verniks adı verilen bu kremsi yapı, bebeğinizin anne karnında korunmasını sağlayan bir sıvı ve aslında olması gereken bir şey. 

 

 

7- Bebekler çok kıllı doğabilir

Bazı bebekler çok kıllı doğabilirler. Kollarında, omuzlarında, kısaca kafaları da dahil her yerleri kıllı bir şekilde çıkabilirler anne karnından. Pek tabii, zamanla dökülecekler!

 

8- Bebeğinizin kafasının şekli biraz değişik gelebilir

Eğer vajinal doğum yaparsanız, bebeğinizin kafasındaki kemikler doğum kanalında hafifçe sıkışacağı için, doğduğunda tam yuvarlak bir şekilde olmayabilir. Kafanın şeklinde yukarıya doğru hafif sivrilik olması tamamen normaldir. Ancak, birkaç günlük bir süre içerisinde kafa yapıları yeniden yuvarlak hale dönecektir.

 

Plasenta fotoğrafları
+11
Hollandalı doğum fotoğrafçısı Marry Fermont, çektiği plasenta fotoğraflarıyla bu mucize organa dikkat çekiyor.

 

9- Doğumdan sonra bir masaj yapacaklar

Eve gidebileceğinizden emin olmadan önce, doktorunuz ya da ebeniz sizin kanamanızın durduğundan emin olmak isteyecektir. Bunun için ise bir hemşire size masaj yapacaktır. Bu masajla rahmin normal ölçüsüne dönmesi hedeflenir. Bu masaj başta biraz rahatsız edici gelse de, zamanla alışacaksınız.

 

10- Kanamalarınız devam edecek

Kanama ne yazık ki eve vardığınızda durmuyor. 6 haftaya kadar doğum sonrası kanamalarınızın devam etmesi normal kabul ediliyor.

 

Yeni doğan bebeklere şifalı bitki banyoları
+13
“Koca bir çayın içinde rahatlamak gibi,” diye betimlemiş fotoğrafçı. Ancak tek faydası rahatlatmak değil. Doğumdan sonra anne ve bebeğin birlikte yaptığı bitki banyosu, hem annenin doğum sonrası oluşabilecek vajinal ağrılarına iyi geliyor, hem de bebeğe annesiyle huzurlu ve yatıştırıcı bir ortamda bağlanma imkanı sağlıyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  28 Ocak 2019 Pazartesi 21:33

  Benim ilk çocuğum kız oldu. Fakat ben kısımda sürekli meyve,tatlı türü cikolatalar ve kuru yemişlerden;kabak cekirdegi,siyah cekirdek,kuş lokumu,findik, fıstık,ceviz,yedim..Hamile kaldığım günden beri hiç mide bulantısı,kusma,baş ağrısı şikayetim olmadı. Sadece sırt ağrısı ve sürekli uyku şikayetim

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön