Hamilelikte hafta hesabı

Evde gebelik testi pozitif çıkmıştır. Aile cümbür cemaat sevinçle muayeneye gelir, muayene sonunda "kaç haftalık olmuş?" diye sorarlar. Doktor da ultrasonda bebeğin boyunu 1 cm ölçer ve "6 haftalık" der. Aile büyükleri, herkes birbirine tuhaf tuhaf bakar ve "Neeey, düğünümüz daha 1 ay önce oldu, bu kız nasıl 1,5 aylık hamile olur?!" derler. Sonra uzun uzun anlatmaya çalışır doktor, hesabın son adet tarihine göre yapıldığını.

 

Meslek hayatımın başında bu acemiliği ben de yaşadım.  Artık böyle yanlış anlaşmalara yol açmayacak şekilde  ifade ediyorum bebeğin kaç haftalık olduğunu. Bugünkü yazım gebelik yaşı üzerine...

 

Rahim adet görme ile birlikte kendini her ay olduğu gibi olası bir gebeliğe hazırlar. Rahim iç duvarı kalınlaşır, bebeği içinde besleyip büyütmeye uygun bir ortam yaratılır. Bu yaklaşık 14 gün sürer. Bu sırada yumurtalıktaki yumurtalardan biri olgunlaşır ve tüm koşullar uygun olunca içinde bulunduğu keseden dışarı çıkar, ki buna "yumurta çatladı" denir. Negatif ifadeleri doğumda olduğu burada da sevmiyorum. Çatlayan patlayan birşey yok ortada, doğru ifade "yumurtlama gerçekleşti"dir. 

 

Yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceği belli olmaz. Bazı kadınlar yumurtlamanın olduğu  tarafta birkaç saat hafif kasık ağrısı hissedebilirler. Yumurta döllenmezse, yani gebelik oluşmazsa yumurtlamadan 14 gün sonra rahim kendini adet ile yeni bir döngüye hazırlar. Adet gördüğünüz gün geriye dönük tam 14 gün önce yumurtladığınızı söyleyebilirsiniz, ama bir sonraki yumurtlamanın ne zaman olacağını söyleyemez, sadece tahmin edebilirsiniz. Hep düzenli  adet gören biri olarak sizin döngünüz 28 günde bir ise, muhtemelen adetin başlangıcından  (28-14=) 14 gün geçince yumurtlama olacaktır.

 

Yumurtlamanın hangi gün gerçekleştiğini tam olarak bilme şansımız olmadığından, tam olarak hangi gün gebe kalındığını bilemeyiz. Ama elimizde son adet tarihi var. Pratik olsun diye gebelik süresi hesaplamaları son adet tarihinden itibaren yapılır. O gün gebeliğin 1. günü kabul edilir. Yani 14. güne gelindiğinde hesaplama çarkı sizi 2 haftalık gebe gösterir ama aslında daha o gün gebe kaldığınız gündür. Aradan yine 14 gün geçip, adet olmanız gereken gün gelip olmadığınızda, yani gebe olduğunuzu fark ettiğiniz gün, hesaba göre 4 haftalık gebesinizdir, ama bebek oluşalı daha 2 hafta olmuştur. 

 

Gebelik süresi bilindiği gibi 9 ay 10 gündür. Bunun tıbbi takvimde karşılığı 40 haftanın dolmasıdır. ("40+0" diye yazılır, yani 40 hafta dolmuş, üzerinden de 0 gün geçmiş anlamında) Her ay 4 hafta olduğuna göre "gebelik (40/4=)10 ay sürer" gibi bir karışıklık çıkıyor bu durumda. Bunun bir sebebi hesabın gebelik oluşmadan 2 hafta önceki adetin başlangıcından  hesaplanmasıysa da, bir sebebi de her ayın  (4 hafta x 7 gün=) 28 gün değil, Şubat ayı hariç 30 yada 31 gün sürmesi.

 

Gebelikte bir sorun ile karşılaşıldığında gebelik yaşının tam olarak ne olduğu çok önemlidir. Örneğin "5 aylık gebe" dendiğinde 18-24 hafta kastediliyor olabilir. 4. ayın bitip 5. ayın başladığı günün tıbbi hesaptaki karşılığı 21+0 ama 19 haftalık gebe de kendini 4,5-5 aylık anlamında 5 aylık sayabilir, 23 hafta gebe de kendini 5-5,5 aylık anlamında 5 aylık sayabilir. Bu nedenle tüm dünyada  doktorlar ve ebeler son adet tarihini 1. gün sayan hafta hesabını kullanıyorlar. Böylece her haftadaki gebeliğin durumu hakkında ortaklaşa bir dil olmuş oluyor. Tam tamına gebelik yaşını belirtmek için de "biten hafta sayısı +  gün" kullanılıyor. Yani 8+4 günlük gebe 8 haftayı doldurmuş üstüne 4 gün daha geçmiştir. Yani 9uncu gebelik haftasının içindedir. Günler tam belli değilse 8-9 haftalık da denebilir.

 

Adet günü geçtiği gün (yani bebek oluşalı 2 hafta olduğu zaman) 4+0 kabul ediliyor.


Bebeğin yaklaşık 1,5 cm boya ulaştığı zaman 8+0


Bebeğin organlarının tam olarak oluştuğu dönem 12+0. Anne karnındaki bebeğe bundan önce embriyo, bundan sonra fetus denir.


22-24 haftalarda bebek 500 grama ulaştığında doğarsa yaşayabilir sınıra ulaşmıştır. Bundan öncesi düşük, sonrası erken doğum kabul edilir.


28 haftadan önce doğan bebekler extrem prematürdür. Bebek doğarsa,  uzun süre yoğun bakımda tedavi edilerek yaşatılmaya çalışılır.


34 haftaya kadar her geçen gün bebeğin  sağ kalma şansı artar, erken doğuma bağlı uzun vadeli sıkıntı yaşanma ihtimali azalır. Bu nedenle erken doğma tehlikesi varsa doğum mümkün olduğunca geciktirilmeye çalışılır.


37 haftaya kadar doğum olursa bu erken doğumdur, bebek belli sıkıntılar yaşayabilir, ama genelde sorunsuz atlatılır.


40+0a Beklenen Doğum Tarihi  (BDT) denir, 9 ay 10 günün dolduğu tarihtir. Ama her bebek 9 ay 10. gün doğmaz. Kimi 9 ayını doldurduğu  gün doğar, kimi benim gibi 9 ay 20 günlük. 

 

Zamanında doğan bebeklere tıbbi konuşmada TERM yada MİADINDA deriz. "Term"i kimse anlamaz, "Miad" da hem Arapça, hem de eskimiş bir kelimedir. Sözlük anlamı "Bir şeyin yapılması için tanınan süre"dir, doğru tercümesi "kullanma süresi"dir. Kullanılışı "miadı dolmak" veya "miadı gelmek" şeklindedir.  Ama konu gebeliktir, konserve kutuların üzerindeki gibi bir son kullanma tarihi değildir kastedilen. Gebelik süresi ortalama 280 gündür. 280. gün bebek doğmalıdır diye bir kural yoktur. Aynı bir ağaçta, aynı daldaki 2 meyvenin bile olgunlaştığı günün aynı almadığı gibi. 

 

"Hangi gün doğacak bu bebek?"

 

Bu soruya cevap verebilecek bir şey keşfedilirse harika olurdu. Ama 9 ay 10 gün artı eksi 10 gün en muhtemel olmak üzere 5 haftalık bir dönemde doğan bebeklere miadında doğmuş bebek diyoruz. Buna göre:


37 hafta 0 gün ve 38 hafta 6 gün arası ERKEN MİAD 
39 hafta 0 gün ve 40 hafta 6 gün arası TAM MİAD 
41 hafta 0 gün ve 41 hafta 6 gün arası GEÇ MİAD kabul edilir

 

MİAD AŞIMI diyebilmek için 42 hafta 0 gün bitmiş olmalıdır. Yani size verilen beklenen doğum tarihinden 2 hafta sonrasına kadar hala miaddır, hala bebeğin doğması için "zamanıdır". 38+3 doğan bir bebeğe de "erken doğdu" demiyoruz, 41+3 de doğan bebeğe de "geç doğdu" demememiz gerekir. En fazla beklenen doğum tarihinden önce ya da sonra doğdu denebilir.

 

Bebeklerin tamamına yakını 42+0 olana kadar doğar. O tarih geçip de doğmayan bebeklerde doğumun başlaması ile ilgili bir sorun vardır, ya da tarih hesabında bir problem söz konusudur. Tarih tekrar kontrol edildiği halde gerçekten 42 haftayı doldurmuş ama hala doğum başlamamış gebeliklerde miad aşımı söz konusudur ve bu bir patolojidir.

 

Peki miad aşımı riskleri nedir, kakasını yutar diyorlar, neden beklenen doğum tarihinden sonra sık kontrol yapılıyor, neden beklenmek istenmiyor? Bu sorulara haftaya, bir sonraki yazımda cevap vereceğim.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
46
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Aralık 2018 Cumartesi 22:25

  Son adet tarihimi hatırlamıyorum 1kasımda gittim 5+6 haftalık dediler 14kasımda 6 haftalık dediler ne zaman Hamile kaldım yani tarih olarak nasıl hesaplanıyor bilmiyorum hiç

  Cevapla
 •  
  06 Aralık 2018 Perşembe 14:16

  selam ben son kez 28 şubatda adet gördüm sonra hiç olmadi hesablamama göre dünnen 40 haftam doldu sizce yalnışmı hesapliyorum ama hala doğum yapamadim

  Cevapla
 •  
  05 Aralık 2018 Çarşamba 23:11

  Doktara gittim ama bir aylık dedi ama suyu az dedi bide düşük telikesivar hiçbişey yapamiyorlar

  Cevapla
 •  
  01 Aralık 2018 Cumartesi 23:51

  Merhaba hocam.yumurtlama gününden 15 gün sonra kan tahlili verdim. Ama kanda bhgc hormonu yok dedi.doktor.doktora bakındıktan 2 gün sonra idrar testi yaptım hafif pembemsi çizgi oldu gebe olduğumu anladım fakat yumurtlama günü dışında hamile kalınır mı birde bebeğim yeni oluşuyor 1 haftalık mı olmuş

  Cevapla
 •  
  27 Kasım 2018 Salı 01:48

  Merhabalar hocam benim ilk doğumum 34+5 de oldu erken diye durdurmak istendi ama kalbi durdu ani ameliyatla doğum gerceklesti.suan yine hamileyim 22 haftalik yine erken olma riski var mıdır

  Cevapla
 •  
  27 Kasım 2018 Salı 01:44

  merhaba hocam cok guzel bi yazı olmus öncelikle yüreğinize elinize sağlık benim ilk doğumun 34 +5 de oldu doğum başlamıştı yani suyum gelmişti fakat erken diye durdurmak istenildi fitil tarzı birşeyle bu kez bebeğin kalbi durdu ve acil sezeryan oldum suan 3.5 yaşın da bi oğlum var cok şükür

  Cevapla
 •  
  24 Kasım 2018 Cumartesi 08:43

  Merhaba hocam Ekim 21 de adet gördüm Kasım 20 de tesadüf olarak öğrendim hamile olduğumu ve 3 santim dedi doktor acaba kaç günlük olmuşum dur

  Cevapla
 •  
  23 Kasım 2018 Cuma 13:04

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 15 Mart bu durumda hangi ayda hamile kalmış olabilirim?

  Cevapla
 •  
  27 Ekim 2018 Cumartesi 09:17

  Merhaba hocam en son adet başlangıç tarihim 26 Temmuz 14 haftalık hamileyim ne zaman hamile kalmış olabilirim

  Cevapla
 •  
  27 Ekim 2018 Cumartesi 09:08

  Merhaba hocam anlamadığım bi konu var 26 Temmuz 2018 son adet başlangıcım 14 hafta lık hamileyim ne zaman hamile kalmış olabilirim

  Cevapla

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 547

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2943

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2470

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1537

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4920

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön