Hamilelikte hafta hesabı

Evde gebelik testi pozitif çıkmıştır. Aile cümbür cemaat sevinçle muayeneye gelir, muayene sonunda "kaç haftalık olmuş?" diye sorarlar. Doktor da ultrasonda bebeğin boyunu 1 cm ölçer ve "6 haftalık" der. Aile büyükleri, herkes birbirine tuhaf tuhaf bakar ve "Neeey, düğünümüz daha 1 ay önce oldu, bu kız nasıl 1,5 aylık hamile olur?!" derler. Sonra uzun uzun anlatmaya çalışır doktor, hesabın son adet tarihine göre yapıldığını.

 

Meslek hayatımın başında bu acemiliği ben de yaşadım.  Artık böyle yanlış anlaşmalara yol açmayacak şekilde  ifade ediyorum bebeğin kaç haftalık olduğunu. Bugünkü yazım gebelik yaşı üzerine...

 

Rahim adet görme ile birlikte kendini her ay olduğu gibi olası bir gebeliğe hazırlar. Rahim iç duvarı kalınlaşır, bebeği içinde besleyip büyütmeye uygun bir ortam yaratılır. Bu yaklaşık 14 gün sürer. Bu sırada yumurtalıktaki yumurtalardan biri olgunlaşır ve tüm koşullar uygun olunca içinde bulunduğu keseden dışarı çıkar, ki buna "yumurta çatladı" denir. Negatif ifadeleri doğumda olduğu burada da sevmiyorum. Çatlayan patlayan birşey yok ortada, doğru ifade "yumurtlama gerçekleşti"dir. 

 

Yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceği belli olmaz. Bazı kadınlar yumurtlamanın olduğu  tarafta birkaç saat hafif kasık ağrısı hissedebilirler. Yumurta döllenmezse, yani gebelik oluşmazsa yumurtlamadan 14 gün sonra rahim kendini adet ile yeni bir döngüye hazırlar. Adet gördüğünüz gün geriye dönük tam 14 gün önce yumurtladığınızı söyleyebilirsiniz, ama bir sonraki yumurtlamanın ne zaman olacağını söyleyemez, sadece tahmin edebilirsiniz. Hep düzenli  adet gören biri olarak sizin döngünüz 28 günde bir ise, muhtemelen adetin başlangıcından  (28-14=) 14 gün geçince yumurtlama olacaktır.

 

Yumurtlamanın hangi gün gerçekleştiğini tam olarak bilme şansımız olmadığından, tam olarak hangi gün gebe kalındığını bilemeyiz. Ama elimizde son adet tarihi var. Pratik olsun diye gebelik süresi hesaplamaları son adet tarihinden itibaren yapılır. O gün gebeliğin 1. günü kabul edilir. Yani 14. güne gelindiğinde hesaplama çarkı sizi 2 haftalık gebe gösterir ama aslında daha o gün gebe kaldığınız gündür. Aradan yine 14 gün geçip, adet olmanız gereken gün gelip olmadığınızda, yani gebe olduğunuzu fark ettiğiniz gün, hesaba göre 4 haftalık gebesinizdir, ama bebek oluşalı daha 2 hafta olmuştur. 

 

Gebelik süresi bilindiği gibi 9 ay 10 gündür. Bunun tıbbi takvimde karşılığı 40 haftanın dolmasıdır. ("40+0" diye yazılır, yani 40 hafta dolmuş, üzerinden de 0 gün geçmiş anlamında) Her ay 4 hafta olduğuna göre "gebelik (40/4=)10 ay sürer" gibi bir karışıklık çıkıyor bu durumda. Bunun bir sebebi hesabın gebelik oluşmadan 2 hafta önceki adetin başlangıcından  hesaplanmasıysa da, bir sebebi de her ayın  (4 hafta x 7 gün=) 28 gün değil, Şubat ayı hariç 30 yada 31 gün sürmesi.

 

Gebelikte bir sorun ile karşılaşıldığında gebelik yaşının tam olarak ne olduğu çok önemlidir. Örneğin "5 aylık gebe" dendiğinde 18-24 hafta kastediliyor olabilir. 4. ayın bitip 5. ayın başladığı günün tıbbi hesaptaki karşılığı 21+0 ama 19 haftalık gebe de kendini 4,5-5 aylık anlamında 5 aylık sayabilir, 23 hafta gebe de kendini 5-5,5 aylık anlamında 5 aylık sayabilir. Bu nedenle tüm dünyada  doktorlar ve ebeler son adet tarihini 1. gün sayan hafta hesabını kullanıyorlar. Böylece her haftadaki gebeliğin durumu hakkında ortaklaşa bir dil olmuş oluyor. Tam tamına gebelik yaşını belirtmek için de "biten hafta sayısı +  gün" kullanılıyor. Yani 8+4 günlük gebe 8 haftayı doldurmuş üstüne 4 gün daha geçmiştir. Yani 9uncu gebelik haftasının içindedir. Günler tam belli değilse 8-9 haftalık da denebilir.

 

Adet günü geçtiği gün (yani bebek oluşalı 2 hafta olduğu zaman) 4+0 kabul ediliyor.


Bebeğin yaklaşık 1,5 cm boya ulaştığı zaman 8+0


Bebeğin organlarının tam olarak oluştuğu dönem 12+0. Anne karnındaki bebeğe bundan önce embriyo, bundan sonra fetus denir.


22-24 haftalarda bebek 500 grama ulaştığında doğarsa yaşayabilir sınıra ulaşmıştır. Bundan öncesi düşük, sonrası erken doğum kabul edilir.


28 haftadan önce doğan bebekler extrem prematürdür. Bebek doğarsa,  uzun süre yoğun bakımda tedavi edilerek yaşatılmaya çalışılır.


34 haftaya kadar her geçen gün bebeğin  sağ kalma şansı artar, erken doğuma bağlı uzun vadeli sıkıntı yaşanma ihtimali azalır. Bu nedenle erken doğma tehlikesi varsa doğum mümkün olduğunca geciktirilmeye çalışılır.


37 haftaya kadar doğum olursa bu erken doğumdur, bebek belli sıkıntılar yaşayabilir, ama genelde sorunsuz atlatılır.


40+0a Beklenen Doğum Tarihi  (BDT) denir, 9 ay 10 günün dolduğu tarihtir. Ama her bebek 9 ay 10. gün doğmaz. Kimi 9 ayını doldurduğu  gün doğar, kimi benim gibi 9 ay 20 günlük. 

 

Zamanında doğan bebeklere tıbbi konuşmada TERM yada MİADINDA deriz. "Term"i kimse anlamaz, "Miad" da hem Arapça, hem de eskimiş bir kelimedir. Sözlük anlamı "Bir şeyin yapılması için tanınan süre"dir, doğru tercümesi "kullanma süresi"dir. Kullanılışı "miadı dolmak" veya "miadı gelmek" şeklindedir.  Ama konu gebeliktir, konserve kutuların üzerindeki gibi bir son kullanma tarihi değildir kastedilen. Gebelik süresi ortalama 280 gündür. 280. gün bebek doğmalıdır diye bir kural yoktur. Aynı bir ağaçta, aynı daldaki 2 meyvenin bile olgunlaştığı günün aynı almadığı gibi. 

 

"Hangi gün doğacak bu bebek?"

 

Bu soruya cevap verebilecek bir şey keşfedilirse harika olurdu. Ama 9 ay 10 gün artı eksi 10 gün en muhtemel olmak üzere 5 haftalık bir dönemde doğan bebeklere miadında doğmuş bebek diyoruz. Buna göre:


37 hafta 0 gün ve 38 hafta 6 gün arası ERKEN MİAD 
39 hafta 0 gün ve 40 hafta 6 gün arası TAM MİAD 
41 hafta 0 gün ve 41 hafta 6 gün arası GEÇ MİAD kabul edilir

 

MİAD AŞIMI diyebilmek için 42 hafta 0 gün bitmiş olmalıdır. Yani size verilen beklenen doğum tarihinden 2 hafta sonrasına kadar hala miaddır, hala bebeğin doğması için "zamanıdır". 38+3 doğan bir bebeğe de "erken doğdu" demiyoruz, 41+3 de doğan bebeğe de "geç doğdu" demememiz gerekir. En fazla beklenen doğum tarihinden önce ya da sonra doğdu denebilir.

 

Bebeklerin tamamına yakını 42+0 olana kadar doğar. O tarih geçip de doğmayan bebeklerde doğumun başlaması ile ilgili bir sorun vardır, ya da tarih hesabında bir problem söz konusudur. Tarih tekrar kontrol edildiği halde gerçekten 42 haftayı doldurmuş ama hala doğum başlamamış gebeliklerde miad aşımı söz konusudur ve bu bir patolojidir.

 

Peki miad aşımı riskleri nedir, kakasını yutar diyorlar, neden beklenen doğum tarihinden sonra sık kontrol yapılıyor, neden beklenmek istenmiyor? Bu sorulara haftaya, bir sonraki yazımda cevap vereceğim.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
26
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  03 Temmuz 2018 Salı 00:04

  Merhabalar hocam benim kan değerim 130 cıktı tahmini üç gün önce hamile kalmış olabilirim

  Cevapla
 •  
  01 Temmuz 2018 Pazar 23:34

  Mrb

  Cevapla
 •  
  28 Haziran 2018 Perşembe 01:19

  Hocam benim son adet tarihim 19 mayıs ve bugün 5 hafta 4 günlük hamileyim ben ne zaman hamile kalmisimdr ve esasen o 2 haftalik gerilik hesaplanırsa 3 hafta 4 günlük mu oluyor hamileliğin 7 haziran gebe kalma ihtimali olabilirmi

  Cevapla
 •  
  23 Haziran 2018 Cumartesi 16:38

  Son adet tarihim 14 mayis ve 6 haftalık gebe çıktı kanda ustune adet görmüş olabilirmiyim

  Cevapla
 •  
  23 Haziran 2018 Cumartesi 11:10

  Esim 4.ayin 11 de hamile kaldi kac haftalik olabilir suan cocuk hocam

  Cevapla
 •  
  19 Haziran 2018 Salı 07:57

  Benim 5 ci ayin 12 ikisi son adet farihim ve su an hamileyim kac haftalik oluyor ve ben ne zaman hamile kalmisimdir

  Cevapla
 •  
  17 Haziran 2018 Pazar 00:02

  Son adet tarihim 20 nisan ne zaman hamile kalmışımdır

  Cevapla
 •  
  16 Haziran 2018 Cumartesi 03:35

  31+6 haftalik hamileyim beni neler bekliyor

  Cevapla
 •  
  05 Haziran 2018 Salı 20:43

  Son ader tarihim 26 nisan 2 mayısta bitti adetim . Kaç günlük hamile oluyourm

  Cevapla
 •  
  28 Mayıs 2018 Pazartesi 15:10

  Son adet tarihim 27 mart bebegim NE zman olusmus oluyor

  Cevapla

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1934

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 1848

 • Stresi nasıl yönetebiliriz?
  Stresi nasıl yönetebiliriz?

  Süresi : 02:04 İzlenme : 4121

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 601

 • "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"
  "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"

  Süresi : 21:25 İzlenme : 937

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön