Evcil hayvanlar bebeklerin mikrobiyomuna faydalı

Bebeğin büyüdüğü evde bir de evcil hayvan bulunması, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için oldukça avantajlı.

Evcil hayvanlar bebeklerin mikrobiyomuna faydalı

Son yıllarda mikrobiyom ve bağırsak sağlığı üzerine yapılan çalışmalar, sağlık alanında devrim kabul edilebilecek bilgilere ulaşmayı sağladı. Buna göre zararlı zannettiğimiz birçok mikrop, aslında sağlığımız için gerekli. Evde bulunan kedi veya köpek gibi evcil hayvanların da çeşitli mikropları taşıyor olabileceği için bebeklerden uzak tutulması yaygın bir uygulamaydı. Ancak yeni yapılan araştırmalar, evcil hayvan bulunan evlerin bebekler için daha iyi olabileceğini ortaya koyuyor.

 

2017 yılında mikrobiyom ile ilgili yapılan bir çalışmada, bebeklerin sindirim sistemi mikrobiyomunun evdeki hayvanlardan nasıl etkilendiği araştırıldı. Kanada’da gerçekleştirilen çalışmada 746 bebek incelenirken, annelerinden hamilelikten doğumdan 3 ay sonrasına kadarki zamanda evcil hayvanlarla bir arada olma durumunu bildirmeleri istendi. Araştırma sonuçlarına göre, tüylü evcil hayvanlarla bir arada büyüyen bebeklerde Oscillospira adlı faydalı bakterinin iki kat daha fazla geliştiği ortaya çıktı. Aynı zamanda Streptococcaceae adı verilen kötü bakteri miktarı da diğer bebeklere kıyasla daha az gelişmişti.

 

Neticede araştırmacılar, tüylü hayvanlarla aynı evde bulunan bebeklerin bağışıklık sisteminin ve alerji dirençlerinin önemli ölçüde geliştiği sonucuna varmış oldu. Araştırma sonuçları, evcil hayvanlardaki bakterilere maruz kalmanın, özellikle sezaryen ile doğmuş bebekler üzerinde yardımcı etkileri olabileceğini de destekliyor. Vajinal doğumda doğum kanalında ilerleyen bebek, annenin mikrobiyomundaki çeşitli iyi huylu mikroplara maruz kalabiliyor. Sezaryen ile doğan bebekler, normal yolla doğan bebeklerin doğumda aldığı vajinal bakterileri alamadığı için de bazı bağışıklık sistemi sorunları ile karşılaşabiliyorlar. Oysaki doğumda maruz kalınan bu iyi bakteriler, bebeğin kendi mikrobiyomunun oluşması için oldukça önemli.

 

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için mikroplar şart

Yale Üniversitesi’nde çevre mühendisliği alanında çalışan Profesör Jordan Peccia, özellikle erken bebeklik döneminde maruz kalınan bakterilerin sağlığımız üzerindeki etkisine dikkat çekiyor: “Astım ve alerjiler, bağışıklık sisteminin doğru çalışmadığının en açık belirtileridir. Bağışıklık sistemimiz doğru çalışmadığında, normalde saldırmaması gereken bir şeylere saldırarak alerji dediğimiz durumu ortaya çıkarır.” Dr. Peccia, özellikle hayatın ilk üç ayında hayvanlardaki mikroorganizmalara maruz kalmanın çocukların bağışıklık sistemini uyardığının altını çiziyor. “Bebeklikte bağışıklık sistemi doğru bir şekilde gelişen insanlar, ilerleyen zamanlarda vücudunun aşırı tepki vereceği alerji ve astım gibi hastalıklardan korunmuş oluyor.”

 

BAĞIRSAK BEYİN İLİŞKİSİ Bağırsaklarımız ile beynimiz ara... MİKROBİYOTA HAKKINDA HER ŞEY! Bağırsak bakterileri ruh sağlığı...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön