Uykusuzluktan şikayetçi ebeveynlere tavsiyeler

Uykusuzluk günümüzde anne ve babaların en çok yakındığı konulardan biri. Peki bu konuda ne yapabilirsiniz?

Uykusuz anne - baba kalmasın!

Günümüzde ebeveynlerin daima yorgun hissettiği kaçınılmaz bir gerçek. Çoğu ebeveyn çocuklarının birinci yaşından itibaren uyku düzeninin oturacağını düşünse de aslında uyku sorunları her yaşta gözlemlenebilir. Siz de artık yorgunluktan elinizde tuttuğunuz kumandayı köşe bucak evde mi arıyorsunuz? Ya da telefonunuzu nereye koyduğunuzu her defasında unutuyor musunuz? O zaman uyku konusunda yapılan araştırmalar ışığında listelenen 7 gerçeğe göz atmanızı öneririz.

 

1- Çocuk büyüdükçe uykusuzluğunuz azalmaz

Ebeveynlerde uyku eksikliği konusunda araştırma yapan Profesör Kelly Sullivan, günümüz anne babalarının çok fazla uykusuz kaldığını belirtiyor. Yapılan önceki araştırmalara göre bebeğin doğumunun ardından ilk beş ayda anne her gece yaklaşık olarak 2 saat daha az uyuyor ve çocuk 2 yaşına ulaşana kadar bu süre 1 saate kadar iniyor. Ayrıca yapılan başka bir araştırmada da birden fazla çocuk sahibi olanların her çocukta uykusuzluk oranının yüzde 50 arttığı gözlemlenmiş.

 

2- Uykusuzluğu telafi edemezsiniz

Geç yattığınız bir gecenin ardından geç uyanmak ya da ertesi gece yatağa erken gitmek kısa süreli olarak alamadığınız uykunuzu telafi etmenizi sağlayabilir. Fakat Ottawa Üniversitesi Uyku Araştırmaları Laboratuvarı yöneticisi Stuart Fogel’in açıklamalarına göre kronik uykusuzluğu telafi etmek imkansız. Fogel bu konuyu şöyle özetliyor: “Eğer peş peşe gecelerce uykusuz kalıyorsanız bunu telafi etmenize olanak yok. Uykusuzluğun büyük bir problem olmasının asıl sebebi de zaten bu”.

 

3- Uykusuzluk sağlığınıza ciddi anlamda zarar verir

Sürekli devam eden uykusuzluk depresyon, anksiyete ve kilo alma riskini artırırken kalp ve damar hastalıklarına da davetiye çıkarıyor. Uykusuz kalmak beyindeki hormon üretimini de ciddi derecede etkilerken bu hormonlardaki bozukluk da vücuttaki çeşitli fonksiyonların düzgün bir şekilde işleyememesine sebep oluyor. (Bu bozukluk kansere kadar birçok hastalığa sebep oluyor). Fogel her fırsatta uykunun fiziksel ve ruhsal sağlık konusunda gerçekten çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor. 

 

 

 

4- Gün içinde şekerleme yapmak önemlidir

Uzmanlara göre bebeğin gün içinde uyuduğu zamanlarda anne de ufak şekerlemeler yapıp uykusunu almalı. Gün içinde yapılan bu şekerlemeler hafızayı da kuvvetlendiriyor. Fakat bu şekerlemeleri kısa tutmanızda fayda var. Profesör Sullivan’a göre şekerlemeleri 30 dakikadan fazla tutmak ve kanepe yerine yatakta uyuklamak insanların, şekerlemeyi derin gece uykusuyla karıştırmasına ve sersemlemiş hissetmesine sebep oluyor.

 

5- Çocukla beraber uyumak depresif hissetmenize neden olabilir

Odanızı veya yatağınızı çocuğunuzla belirli bir süre paylaşmak iyi olabilir fakat çocuğunuz büyüdükçe bu çocuğunuza ve size yarardan çok zarar sağlar. 2018 Şubat ayında Bebek ve Çocuk Gelişimi dergisinde yayınlanan bir araştırmada 6 aydan büyük çocuklarıyla yatağını veya odasını paylaşan annelerin paylaşmayanlara kıyasla daha fazla depresif hissettiği görülmüş.

 

6- Anneler babalardan daha yorgun hisseder

Profesör Sullivan, annelerin babalardan iki kat daha fazla uyku problem çektiğini not ederken biyolojik olarak kadınların dinlenmiş hissetmesi için erkeklerden daha fazla uyuması gerektiğini de belirtmiş. Destekleyici bir partneleri olsa bile kadınların uyku konusunda daha çok problem yaşadığına parmak basan Sullivan, regl dönemleri, hamilelik ve menapoz gibi biyolojik süreçlerin bir kadının nasıl uyuduğu konusunda büyük etkiler olduğunu da eklemiş.

 

7- Egzersiz yapmak sizi uyanık tutar

Gözlerinizi açık tutmakta bile zorlanırken yürüyüşe çıkmayı düşünmek sizin için eziyet gibi gözüküyor olabilir. Fakat emin olun bedeninizin biraz hareketlenmeye ihtiyacı var. Çocuğunuzu eşinize, annenize veya bir arkadaşınıza emanet edip yürüyüşe çıkabilir veya spor salonuna gidebilir ya da çocuğunuzu da alıp anne çocuk için düzenlenen spor aktivitelerine katılabilirsiniz. Egzersiz yapmak salgıladığınız endorfin seviyesini artırır ve bu da gün içinde dinç olmanızı sağlamakla beraber geceleri de daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön