Anne-baba ilgisinin çocuklar üzerindeki etkisi

Çocuğunuzla ilgilenme biçiminiz onun gelişimi için önemli bir faktör.

Anne-baba ilgisinin çocuklar üzerindeki etkisi

İlgi, hepimizin istediği ve ihtiyaç duyduğu bir şeydir. Ebeveynler olarak çocuklarla ilgilenmek ve onlarla sohbet etmek ise çocuğun gelişimi için çok önemlidir. Gelişmenin iyi ve sağlam olması için anne ve babaların çocuklarıyla güçlü bir iletişim kurması gerekir. Aileler olarak; çocukların düşüncelerini anlamak, zorlandığı yerleri ve zorlandığı alanlarda bulduğu çareleri görmeye çalışmak,  zorlandığı alanlarda neyi nasıl düşüneceğini anlatmak, yeni düşüncelere uyum sağlama süreçlerini gözlemlemek önemlidir. Peki, anne-baba ilgisi çocuklar üzerinde ne derece etkilidir? Başarılı bir çocuğa sahip olmak için anne ve babanın üzerine düşen görevler nelerdir?

 

Çocuğunuzun öğrenme süreçlerine ilginizle destek olun

Eğitim hayatına başlayan çocuklara neyi nasıl yapacağının anlatılması önemlidir.  Anne ve babalar olarak; tıpkı çocuğunuza yemek yemeyi öğrettiğiniz gibi okula gitmeyi, ders dinlemeyi, arkadaş edinmeyi de öğretin. Bunların hepsinin temel dinamiği ilgidir. Ebeveynlerin çocuklar üzerindeki ilgisinin önemi psikolojide yapılmış olan deney ve gözlemlere bakıldığında da ortaya çıkmaktadır. Araştırmalar sonucunda, potansiyel olarak bazı hastalıklara sahip olan çocuklarda anlamlı ve iyi bir ebeveyn ilgisi ile bu hastalıklarının ortaya çıkmadığı gözlemlenmiştir. Anne ve babalar olarak, çocuklarınıza göstereceğiniz anlamlı bir ilgi ile her konuda yardımcı olabilirsiniz.

 

Olaylara çocuğunuzun gözünden bakmaya çalışın

Ergenlik dönemi ile birlikte çocuklar birçok değişim ve zorluk yaşamaya başlar.  Geçiş süreçlerinde iletişim bazen zor olabilse de aileler olarak onları dinlemeye ve anlamaya çalışarak onlara yardımcı olun. Çocuğunuz ile konuşmanız, onun dünyasını ve olaylara yaklaşımını anlamanız, okula ve derse olan yaklaşımını sezmeniz ve onları şekillendirmesine yardımcı olmanız çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir.

 

Başarı kavramını değerlendirmesine yardımcı olun

Çocuğunuzun başarıya yaklaşımının gerekli ilgi ve alaka ile yönetilmesi çok kıymetlidir. Bu nedenle aileler olarak; çocuğunuzun neyi başarı olarak algıladığını, ne olmak istediğini ve neden onu olmak istediğini gözlemleyin. Çocuğunuzun doğruları üzerinden onunla sohbet edin ve kararlarını ilgi ile şekillendirmesine yardımcı olun.

 

Çocuğunuza ilgi gösterirken dengeyi iyi kurun

İlginin eksikliği beklenmeyen sonuçlar doğurabilecekken fazla ilgi de çocuğu olumsuz yönde etkileyecektir. Az ilgi çocukların bir konuya yönelmeleri, bir konuda zorlanmaları, ne konuda zorlandıklarını görmeyi azaltabilirken; çok yoğun ilgi de çocukların kendi dünyalarını şekillendirmeleri ve kendi kararlarını almayı öğrenmeleri konusunda negatif etkiler yaratabilir. Ebeveynler olarak ilgi gösterirken dengeyi iyi kurun ve çocuklarınızın dengeli bir şekilde iyiye gitmelerine yardımcı olun.

 

 

Koray Varol

Koray Varol Akademi Kurucusu, Eğitim Koçu, Yayıncı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön