YGS başvuru rehberi - 5!

YGS sınavına girenlerin dikkat etmesi gereken noktalar...

YGS başvuru rehberi - 5!

Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’nın bu yıl yerleştirme puanlarında kullanılamayacak olması uzmanlara göre Anadolu ve fen liselerinden öğrencileri kaçıracak. Öğrenci daha kolay not alabileceği başka okullara gidecek ve bu okullar değersizleşecek.

 

Anadolu ve fen liselerinden yeniden kaçış başlayacak!

Bu yıl üniversite sınavlarına girecek öğrenciler için Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları nasıl sıkıntı yarattıysa Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (AOBP) kaldırılması da aynı etkiyi doğurdu. Oysa 1999’dan bu yana uygulanan AOBP, adayların üniversite yerleşme puanlarına “okullarının başarısını” yansıtırken, Anadolu ve fen liselerini çekici hale getiriyordu. Zaten AOBP’nin getirilme nedeni de 1982’de uygulanmaya başlanan Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (OBP) başta Anadolu ve fen liseleri olmak üzere sınavlarda başarılı bu okullardan 2’nci sınıftan itibaren öğrencilerin not yüzünden “kaçmasıydı.”

 

Öğrenciler 1982’de yerleştirme puanlarına OBP’nin eklenmesiyle birlikte Anadolu ve fen liselerinden notlarını daha kolay yükseltebilecekleri liselere geçiş yapmaya başlayınca 1997’de bu okulların boşalmasını önlemek için AOBP’ye geçilme kararı alındı. Okul başarısı olarak da nitelendirilen bu uygulama, okulun tüm öğrencilerinin üniversiteye giriş sınavının ilk basamağında gösterdikleri başarının yerleştirme puanlarına yansıtılması anlamına geliyordu. İlk yıllarda yerleştirmede yüzde 21’e kadar çıkan AOBP’nin etkisi daha sonra yüzde 7’ye kadar düştü.

 

Not kavgasına neden olur!

Başarılı okulların “notlar” yüzünden boşalmasına yol açan OBP bu yıl tekrar uygulanmaya başlanıyor. Uzmanlara göre 1982’den sonra yaşanan sorunlar tekrar görülecek. Derslerin daha ağır ve notların daha “kıt” olduğu bu okullardan öğrenciler daha yüksek puan alabilecek okullara gidecek. Bu durum, Anadolu ve fen liselerinden başarılı öğrencilerin kaçmasına ve okullarda not kavgalarına neden olacak.

“Okullar tercih edilmeyecek!”


Nazik Kösegil / Uğur Dershaneleri Rehb. Koordinatörü

Anadolu ve fen liselerinde müfredatın ve eğitim düzeyinin diğer okul türlerinden farklı olması beraberinde derslerin daha zor oluşunu getirir. Öğrencilerin daha kaliteli bir eğitim ve ÖSYS’deki olumlu getirisinden dolayı tercih ettikleri bu okullar, tam da bu özelliğini kaybetmesinden dolayı artık tercih edilmeyecek.

 

“Okullardan kaçış başlar.”


Salim Ünsal / Kültür Dershaneleri Rehberlik Koord.

1997 öncesinde sınavlarda başarı düzeyi yüksek olmasına rağmen okul notları düşük olan fen ve Anadolu lisesi öğrencileri bu düşük notlar yüzünden lise 2’den itibaren daha yüksek OBP’ye ulaşabilecekleri okullara gittiler. AOBP bu yüzden geldi. Hem adaleti sağladı hem de kaçışları engelledi. Tekrar OBP’ye dönmek okullardan kaçış gibi sorunların yeniden yaşanmasına yol açacak.

 

“Dezavantajlı duruma düşecekler!”


Burak Kılanç / İstanbul Kültür Üniversitesi Ar-Ge Birimi Yöneticisi

AOBP uygulaması ülke genelinde tüm liselerde kendi lisesinde başarılı olan ve okul birincisine yakın not ortalaması bulunan öğrencileri korur. Yani Kabataş Erkek ile Hakkâri Lisesi birincileri arasında fark yoktur. Zorlu liseler ile kolay liselerdeki vasat öğrenciler arasındaki farkları ortaya koymak için geliştirilmiştir. Bu iki lisenin sonuncuları arasındaki farkı belirlemek için bu iki lisenin merkezi sınavlardaki başarısı objektif kriter olarak kullanılıyordu. Bu dönüşümle, kamuoyunda zorlu liseler olarak bilinen ve öğrencilerin yüksek not almakta zorlandığı ama YGS’de başarılı oldukları Anadolu ve fen liseleri öğrencileri dezavantajlı duruma düştü. Örneğin bu uygulama geçen yıl yapılsaydı İstanbul (Erkek) Lisesi’nin Boğaziçi’ne giren 35 öğrencisinden ancak 17’si bu okula yerleşebilecekti.

 

Yanınızda götürmeyi unutmayın...

Başvuru merkezine gittiğinizde aşağıdaki belgelerin yanınızda olduğundan emin olun.

 • Doldurulmuş (aday son sınıf öğrencisi ise onaylanmış) 2013-ÖSYS Aday Başvuru Formu

 

 • Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf ve TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı veya geçerlilik süresi son bulmamış pasaport

 

 • Mezun öğrenciler için ortaöğretim diplomasının noterden ya da mezun olduğu okul müdürlüğünden onaylı örneği

 

 • Yurtdışında öğrenim görenlerin öğrenim bilgilerinin yer aldığı diploma, transkript, karne gibi onaylı bir belgesi.

 

 • Engelli adaylar için bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporlarının bir örneği ile engellerine ilişkin özgeçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçe.

 

“3 ile 20 puan kaybedecekler!”


Celil Vardar / Final Dergisi Dershanesi Rehberlik Koord.

Diploma notlarının OBP’ye dönüştürülmesi okulların kendi öğrencilerini kollamak adına 1999’lu yıllarda olduğu gibi yüksek not vermelerinin yolunu açacak.

 

Objektif not veren okullardan, kolay not alınabilecek okullara yönelik nakiller başlayacak. Oysa AOBP’ye geçilmesinin nedeni bunlardı. YGS puan ortalaması yüksek olan okullarda okuyan ve ortalama düzeyde veya ortalamanın altında bir başarı düzeyine sahip öğrencilerin yeni uygulamayla okul başarısından dolayı aldıkları katkı azalacak. Bu uygulamayla sınavda başarılı okulların öğrencilerinin kaybettiği puan 3 ile 20 arasında olacak.

 

“Okullar değersiz hale gelecek!”


Faruk Ardıç / FEM Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü

Ağırlıklandırma, özellikle başarılı fen, Anadolu ve sosyal bilimler liseleri gibi okullarda okuyan ve başarıları ortalama düzeyde olan öğrencileri olumsuz etkileyecek. Çünkü öğrenciler okullarının başarısından olumlu etkileniyor. Ağırlıklandırma kaldırıldığında bu okullar değersizleşecek.

 

Başarılı liselerin son sınıfları boşalır!


Cihan Yeşilyurt / Fen Bilimleri Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü

AOBP yerine OBP’nin kullanılması özellikle yüksek not almanın zor olduğu Kabataş Erkek, İstanbul (Erkek) liseleri gibi okulların öğrencilerini olumsuz etkileyecek. Okulun önemi de kalmayacak. Endişem birkaç yıl içerisinde başarılı liselerin son sınıflarının boşalacağı yönünde.

 

Haber: Pervin Kaplan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön