İlkokuldan sonra öğrenci lisede de takip edilecek

İlköğretimde okula devam etmeyen öğrenci için kurulan takip sistemi uygulaması, bu yıl zorunlu hale gelen liselerde de başlatılıyor.

İlkokuldan sonra öğrenci lisede de takip edilecek!

Aşamalı Devamsızlık Yönetimi Sistemi’nde 2 gün özürsüz okula gelmeyen öğrencinin velisi telefonla aranıp bilgilendirilecek. Çocuklarını liseye göndermeyen veliler ikna edilecek. Göndermemekte ısrar eden veliye günlük 15 TL para cezası söz konusu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, iki yıl önce ilköğretim kurumlarında öğrenci devamsızlığını önlemek için uygulamaya koyduğu Aşamalı Devamsızlık Yönetimi Sistemi’ni (ADEY) ortaokul ve liselerde de uygulayacak. Amaç devamsızlıkları ortadan kaldırmak ve devamsızlıkta risk altında olan çocukları belirlemek. Sistemde çocuklarını okula yollamayan veliler uyarılacak; velisinden habersiz devamsızlık yapan öğrenciler de velisine bildirilecek.

 

Öğrenci yarım ya da tam gün özürsüz devamsızlık yaparsa rehber öğretmen veya müdür yardımcıları veliyi telefonla arayacak. Bilgilendirilen veli çocuğunu okula göndermek istemezse ikna için ev ziyareti yapılacak. Ancak veli çocuğunu okula göndermemeye devam ederse bu durum, valiliğe bildirilecek.

 

İlköğretimde olduğu gibi ortaokul ve lisede çocuklarını okula göndermeyen veliler için de günlük 15 TL para cezası verilebilecek. Mazeretsiz 5 gün devamsızlık, erken uyarı işareti olarak değerlendirilecek. 5 gün aşılırsa sonrasında devamsızlık için planlanan aşamalı eylem planı uygulanacak. Devamsızlıklar sınıflandırılacak.


Kız çocuklara pansiyon
Devam ve okula erişim konusunda il durum raporları hazırlanarak analiz edilecek. Ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısının yüksek, okullaşma oranlarınınsa düşük olduğu illerde derslik yapımı için ayrılan kaynak artırılacak. Özellikle kız çocukları için pansiyon yapımına ağırlık verilerek kademeler arası geçiş oranları artırılacak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön