Hangi uyku sorunları çocuklarda dikkat edilmelidir?

Çocuklarda uyku sorunları genelde geçiş dönemlerinde, rutin durumlarının değişmesi durumunda, stresli dönemlerinde ortaya çıkar. Önemli olan çocuğunuzun uyku sorununun hangisi olduğudur.

Çocuklarda ne gibi uyku sorunları görülebilir?

Anne babalara çocuklarının uyku sorunları ile ilgili dikkat etmesi gereken durumları anlattık.

 

 • Kâbuslar genellikle geçişlerde, stresli zamanlarda ya da bir çocuğun rutinlerinin değiştiği zamanlarında ortaya çıkar. Kabuslar genellikle gece geç vakitlerde görülür ve ertesi gün hatırlanır. Neyse ki, kabus görmek doğal bir eğilimdir ve doğal yollarla geçici bir durumdur. Çocuğunuzu kabuslar hakkında konuşmaya teşvik edin, yatmadan önce rahatlatıcı görüntüleri tartışarak ve yatmadan önce televizyon izlemesini engelleyerek kabusları hafifletebilirsiniz.

 

 • Uyku Dehşeti / Uykuda Yürüme 4–8 yaş arası çocuklarda çok sık görülür. Bu uyku aksamaları, gecenin ilk bölümlerinde meydana gelir. Çocuk aynı anda hem uykuda hem de uyanık bir haldedir ve genellikle yaşadığı şeyi ertesi gün hafızasından atmıştır. Bu olay olurken çocuğu uyandırmak ve rahatını bozmak sağlıklı bir davranış olmayabilir. Bu durumda çocuğunuzu korumak için yapacağınız en önemli şey odasının evin en güvenli yerinde olduğundan ve odasının güvenli olduğundan emin olmanız. En önemlisi ise, yeterli uykusunu alması için onu teşvik edin.

 

 • Uyku sırasında apne, uyku sırasında solunumun durakladığı bir durum olduğu için ciddi bir bozukluktur. Uyku apnesi olan çocuklarda, yüksek sesle horlama, huzursuz uyku deneyimleri ve gün içinde uykulu kalma gibi sıkıntılar olabilir.

 

 • Büyümüş bademcikler ya da lenf bezleri, alerjiler, kilo problemleri ve bunlar gibi diğer sağlık problemleri, uyku apnesinin ortaya çıkmasına katkı sağlayabilir.

 

 • Uyku apnesinin tedavi edilmesi için oldukça çeşitli yollar mevcuttur, bu yüzden doktorunuza görünmeniz ya da bir uyku merkezini ziyaret etmeniz tedavi için yararlı olabilir.

 

 • Narkolepsi, genellikle ilk ergenlik çağında fark edilir, ancak on yaş kadar erken bir zamanda da ortaya çıkabilir. Narkolepsi deneyimi yaşayan çocuklar yeteri kadar uyudukları halde gündüz vakti aşırı uyku hali içinde ve kontrol edilemeyen uyku saldırıları halinde olurlar. Çocuklarda narkolepsi, doktorlar tarafından teşhis edilmelidir.

 

 • Araştırmalar, dördüncü sınıf ile anaokulu zamanındaki çocukların % 37'sinin, uyku ile ilgili sorunlarının en hafif şekilde olduğunu göstermektedir. Çocuğunuz bu uyku problemlerinden herhangi birini deneyimliyorsa ya da gün boyunca çok uykulu ise, çocuğunuzun doktoru ile konuşmanız önemlidir.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön