Çocuğunuzun doğru beslenmesi için...

Beslenme her canlının gelişiminde doğal bir ihtiyaç. Ama yemeğin aynı zamanda duygularla da yoğun biçimde ilintili olduğunu unutmamak gerekir.

Çocuğunuzun doğru beslenmesi için...

 

Annelerin, bebeğin yeterince yiyip yemediğine dair kaygıları, çoğunlukla ‘İyi anne’ olabilmekle doğrudan ilişkili. Anne bu kaygısıylA fazlasıyla meşgulken bebeğin başka gereksinimlerini de acıkma olarak yorumlama eğiliminde olabilir. Uzmanlar çocuklarınızın sağlıklı beslenebilmesi için size birkaç öeride bulunuyor.

 

Zorla beslemeyin!

 

Çocukların 2 yaşlarından sonra, büyüme hızları yavaşlar. Eskiye nazaran daha az yemek yerler. Buna bağlı olarak, kilo almalarında eski hız kaybolur. Bu durum aslında çok doğal. Bu aşamada anneler panikler ve çocuklarını zorla beslemeye çalışırlar. Çocuk da doğal olarak bunu reddeder. Anne-babanın çocuğu yemek yeme konusunda tehdit etmesi yeme problemleri çıkmasına yol açar. Ne yapmak gerekir?

 

Çocuğu sevmediği yiyecekler için zorlamamak, duygusal ve fiziksel olarak cezalandırmamak gerekir. Çocuğunuza model olmayı deneyerek kesin kararlı ama yumuşak bir disiplin sergilenmesi gerekir.

 

Çocuğa senin için hazırladığım bu yemeğin tadına bakarsan çok mutlu olurum denmesi iyi olur. Ama ‘Hadi benim için ye.’ Türü cümleler kullanmamanız gerekir.

 

Beslenmede sağlık faktörü çocuklar için belirleyici değil. Bir anne 5 yaşındaki kızına, ‘Peynir yemezsen dişlerin çürür’, ‘Bak ıspanak da demir var ama’ dediğinde, bu sevecen tavsiye iyi niyetli ve doğru olur. Ama tamamen etkisiz bir yöntem. Çocukların gelecek kavramı bizimkinden farklı olur. Onlarda şu anda bir yiyeceğin tadının hoş oluşu veya olmayışı gelecekteki olası sonuçlardan daha belirleyici. Beslenme eğitiminin bir davranış değişimine neredeyse hiç etkisi yok.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön