Çocuğum yeterince büyüyor mu?

Çocuğunuzun gelişimini doğru bir şekilde tamamladığından emin olamıyorsanız, Kanada'da yapılan bu araştırma içinizi rahatlatabilir.

Çocuğum yeterince büyüyor mu?

Sokaktaki birçok anneye sorabilirsiniz, hepsi benzer deneyimlerden bahsedeceklerdir. Acaba bebeğim çok mu küçük? Hayır, belki de çok büyüktür. Peki, anne olarak yaptığımız ilk şey nedir? Neyi yanlış yaptığımızı merak etmek. Fakat çoğunlukla her şeyi doğru yapıyoruzdur ve çocuğumuz tam da gereken şekilde büyüyordur.

 

Kanada Diyetisyenleri (DC)’nin harika bir bildirisi var, başlığı da şu: “Çocuğum düzgün bir şekilde büyüyor mu? Ebeveynler için sorular ve cevaplar…

 

Her bir çocuğunun ebadının ve şeklinin farklı olduğunu vurguluyorlar. Çocuğunuz akranlarından uzun ya da kısa, ağır ya da hafif olabilir; ağırlık ve uzunluktaki değişimler, genelde çocuğunuz için doğru olan, düzenli bir şablonda devam ederler.

 

Evet, bebeklerimizin ve çocuklarımızın gelişimleri önemli; çünkü bedensel sağlıkları konusunda işaret görevi görürler. Gelişme grafiğinde büyük bir değişim – çok hızlı ya da çok yavaş büyüme gibi – sağlık ya da beslenme ile ilgili yoldan çıkan bir şeylerin olası işareti olabilir. Ancak unutmamak gerekir ki gelişim, beslenme, fiziksel aktivite alışkanlıkları, çevre ve ebeveynlerin boyları gibi birçok faktörden etkileniyor. Ve gelişim, olası bir sorunun göstergesi olabilir; ancak bu durum, otomatik olarak problem demek değil.

 

Çocuğun gelişimini kontrol etmek

Kanada Diyetisyenlerinin önerisi şu: “Çocuğunuz, düzenli olarak muayene edilmeli, ağırlık ve uzunluk kontrolünden geçmelidir. Tipik muayene dönemleri, doğumdan bir ya da iki hafta sonra; 2, 4, 6, 9, 12, 18 ve 24. aylarda; iki yaşından sonra da yılda bir olmalıdır.” Tavsiyeler ABD’de de aynı.

 

Gelişimi gözlemlemek için hangi gelişim grafiklerinin kullanıldığı da önemli bir noktadır. Bebekler, farklı tempolarla büyürler. Örneğin, emzirilen çocuklar, çoğunlukla ilk 6 ay boyunca emzirilmeyen çocuklara kıyasla daha hızlı büyürler, ikinci altı ayda ise gelişim hızları düşer. Bu veriler, Dünya Sağlık Örgütü’ndendir (WHO); ideal koşullar sağlandığında çocukların gelişim şekillerini tanımlarlar.

 

Kanada’da tüm yaşlarda WHO gelişim grafikleri esas alınır. Amerika’da ise Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), 0-2 yaş arası çocukların gelişim gözlemlerinde bu standartların kullanılmalarını, 2 yaştan büyük çocuklarda ise CDC gelişim grafiklerinin kullanılmalarını tavsiye etmektedir.  WHO grafikleri, çoğunlukla en az 4 ay boyunca emzirilen ve 12. ayda emzirilmeye devam edilen çocuklara yönelik gelişim modellerini yansıtıyor; dolayısıyla tüm çocuklar için uygun olmayabiliyor.

 

Çocuğunuzun gelişiminin iyi gittiğini nasıl anlayacaksınız?

DC şöyle açıklıyor: “başının çevresi, ağırlığı ve uzunluğu zaman geçtikçe aynı oranda büyümelidir.” Ve şunun önemini tekrar vurguluyor: “her çocuğun kendisi için doğal olan bir büyüme şekli vardır. Büyüme süreci boyunca ölçülen ağırlık ve uzunluk verileri, çocuğunuzun kendine has gelişim modelini ortaya koyar. Ancak yine de çocuğunuzun gelişimi konusunda kaygılarınız varsa, doktorunuza başvurmalısınız.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön