çocuğum bilgisayar bağımlısı ne yapmalıyım

Bilgisayar oyunları şiddeti mi körüklüyor, yaratıcılığı mı geliştiriyor? İşte uzmanların görüşleri...

Çocuğunuz bilgisayar oyunu oynuyorsa...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2009’dan bu yana dünya çapında 100 milyon oyuncuya ulaşan ve Türkiye’de hızla yayılan bilgisayar oyunu “Minecraft”ı incelemeye aldı. Oyunun çocukların gelişimini olumsuz etkileyebileceği ortaya çıkarsa hukuki süreç başlayacak. Kullanıcılarına herhangi bir sınır olmadan dilediği dünyayı kurma olanağı veren oyunla ilgili aileler endişeli. Onlara göre oyun şiddeti özendiriyor. Uzmanlara, “Bilgisayar oyunları şiddeti mi körüklüyor, yaratıcılığı mı geliştiriyor?” diye sorduk.

 

“Çocuk suçlu sayısı arttı”

 

Bilişim Suçları Kriminalisti Cemal Mete Hayırlı

Bilgisayar oyunlarının bazı türleri, insanların zekâ gelişimi açısından önemli bir gereksinim olduğu gibi dünya üzerinde de Hollywood’dan bile yüksek cirolu bir pazardır. Şüphesiz akıllı telefonların hızlı yayılmasında en az internet kadar etkisi oldu. Online oyunların halkı parasal açıdan bir koloni haline getirmeye başladığından beri çocukları şiddete yönlendirmesinin en büyük kanıtı, çocuk suçlu sayısındaki artış oldu. Yetişkinlerin ise suça meyilli olmasında gösterilen en büyük etken sahip oldukları olgunluklarını yitirmesidir. Tüm bu şiddete yönelik kişilik bozukluğunda en büyük etken oyunlardaki şiddet, saldırganlık.

 

“Büyüme bozukluğuna yol açıyor”

 

Psikolog Mehtap Kayaoğlu

Normal şartlarda iyi seçilmiş bir oyun çocuğun dikkatli olmasını, hafızasını güçlendirmeyi, konsantrasyonunu artırmayı, zamanı verimli kullanmasını öğretir. Ancak piyasada genellikle şiddet içerikli oyunlar bulunmakta. Bu oyunlar da çocukta hareketsizlikten dolayı büyüme bozukluğu, tembellik, obezite ve algı bozukluğuna yol açıyor. Şiddet içeren oyunları oynayan çocuklarda zamanla dikkat dağınıklığı, tahammülsüzlük, özgüven problemi, agresiflik, kendine ve çevresine zarar verme gibi sorunlar görülüyor. Hatta oyunlarda geçemedikleri bölümler için şifreler kullanılmakta; bu da çocuğu rekabetçi ortamdan hazırcılığa hatta yalana doğru götürüyor.

 

“Merhamet duygusunu öldürüyor”

 

Davranış Bilimleri Uzmanı Kunter Kurt

Savaş oyunları çocuklarda, karşısındakini rakip olarak gördüğü için tamamıyla yok etme, vurma, öldürme olgusu yaratıyor. Çocuk bu eylemleri normal bir şey olarak gördüğü için merhamet duygusu azalıyor. Ancak zekâ ve strateji oyunları çocuğun gelişimi için yararlı olabiliyor.

 

 

“Aileler kontrol etmeli”

 

Eğitimci Cihat Şener

Etkiler oyundan oyuna değişiyor. Çocukların gelişmesine katkı sağlayanı da var, çocukları agresifleştireni de. Sokaktaki oyunun da kötüsü ve iyisi var. Çocukların oynadıkları oyunları kontrol etmek aileye düşüyor. Aileler çocukların oynadıkları oyunları kontrol etmezlerse çocuklar oyunlarda çok zaman kaybedebilirler, zihinsel olarak etkilenirler ve görme bozuklukları yaşayabilirler. Oyunları seçerken seçici davranmak lazım. Her şeyin doğrusu, iyisi de var, kötüsü de var.

 

“Oyun seçiminde çocuklar desteklenmeli”

 

Eğitimci – Yazar Sait Gürsoy

Bilgisayar oyunlarının ortamı çocukları etkileyebilir. Bilgisayardaki yıkıcı ve şiddet içeren oyunlar çocukları kötü etkileyebilir. Ancak çocukların gelişmesine katkı sağlayan oyunlar da var. Veli ve öğretmen oyun seçiminde çocukları desteklemeli ve kontrol ederek yönlendirmelidir. Bilgisayar oyunlarının tümüne kötü ya da iyi demek yanlış. Bunun kararını çocuk veremeyebilir; öğretmenler ve aileler çocukların oynadıkları oyunları kontrol etmeli ve onlara destek olmalıdırlar. Bilgisayar oyunlarını yasaklamak çözüm olmaz. Bu konuda seçici olmak lazım.

 

“Çocukların hayal gücünü geliştiriyor”

 

Bilişim Uzmanı Bilal Eren

Oyunlar hem ebeveynlerin hem de çocukların gelişimine yararlı oluyor. Önemli olan bağımlı olmamak. İngiltere’de çocukların hayal gücünü geliştirmek için oyun oynatıyorlar. Hatta robot gibi karakter tasarımı yaptırıyorlar. Ebeveynler oyun seçimi yapabilmek için çocuklarıyla oyun oynamalılar. Yasaklayarak hiçbir şeyin önüne geçilemez.

 

“Hızlı karar verme yeteneklerini geliştirir”

 

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül

 

Oyunların tabii ki çocuğun yaşına uygun olması gerekir. Uygun oyunlar çocuğun zihinsel gelişmesine katkı sağlar. Çocuğun ufkunu açabilecek şeylerdir. Çocuğun düşünme ve hızlı karar verme yeteneklerini geliştirir. Ne kadar oynadığı önemlidir. Anne babalar çocukları kontrol etmeli, gerekirse yardım almalılardır. İnterneti bir öcü olarak görmemek lazım, bunu nasıl faydalı kullanabiliriz buna odaklanmak lazım.  

 

Haber: Gökay Usanmaz – Kurthan Demir  

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön