Çocuklarda uyku ve dengeli beslenme

Gece uykusu ve kahvaltı

 

Erkek çocuklarının beslenmede babayı örnek aldıkları belirtiliyor. Çocuğun masada anne ve babanın ne yediğini görmesi büyük önem taşıyor. Babası sebze yemeyen çocuk da fazla sebze yemiyor. Bu nedenle ailenin bu düzeni sağlaması öneriliyor. Beraber yenilen sağlıklı bir akşam yemeği ortamı, ayakta yemek yememek, televizyon karşısında yeme alışkanlığı edinmemek, bahanelerle sofradan kalkmamak çocuğa olumlu şekilde yansıyor.

 

Erkek çocukları beslenmede babayı örnek alıyor

 

Liv Hospital Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Deniz Ertem, çocuk beslenmesinde yapılan yanlışlara yönelik zekâyı artıracak mucize besin olmadığını, dengeli beslenmenin ve bütün besin gruplarının eşit tüketilmesinin (et grubu, tahıl grubu, sebze, meyve grubu, süt ve süt ürünleri) bu alanın uzmanları tarafından yeterli görüldüğünü söylüyor. Spor yapan çocuklarda (özellikle de efor sarf ettiren bir yarışmada) vitamin ihtiyacı duyulabileceğini belirten Prof. Dr. Ertem, Omega 3’ün sinir sisteminin gelişiminde çok önemli olduğunu, daha az balık tüketen toplumlarda beslenmeye eklenebileceğini, ancak sağlıklı ve dengeli beslenen çocuklarda buna gerek duyulmadığını söylüyor. Vitamin desteğinin yaşıtlarını yakalamak zorunda olan çocuklarda yararlı olabileceğine dikkat çeken Ertem’e göre yaşıyla uyumlu büyüyen çocuklar için bu türden destekler gerekmiyor.

 

Uykuyla ilişkili

 

Çocuk beslenmesiyle uyku düzeni arasında yakın ilişki olmasının da anne babaların dikkatinden kaçmaması gerektiği belirtiliyor. Yapılan araştırmaların ve klinik gözlemlerin bunu doğruladığına dikkat çeken Ertem, “İlk kez görüştüğüm bir aileye yönelttiğim sorulardan biri, ‘Çocuğunuz kaçta yatıyor, kaçta kalkıyor?’ şeklindedir. Çoğu aile bu soruyu duyunca şaşırıp ‘Beslenme için geldik uyku düzenimiz sorgulanıyor’ diye düşünüyor ama bence ikisi beraber gidiyor” diyor. Beslenmesi sorunlu çocukların yüzde 90’ından fazlasının uyku düzeni  de sıkıntı olduğuna ve çocuğun doğru zamanda doğru miktarda uyumamasının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Ertem, “Ailelerin baktığı şey çocuklarının kaç saat uyuduğu değil, ne zaman uyuduğu olmalı” diyor.

 

Gece uykusu alınmalı

 

Okul öncesi çocukların, sabah saat 08.00’de kahvaltı etmelerini akşamlarıysa en geç 20.30-21.00 civarında yatmalarını öneren Ertem, “Gece uykusu gece alınmalı ve büyüme hormonunun salgılandığı gece saatlerinde çocuk uykuda olmalı” diyor. Ailelerin gece hayatı olan bir çocuk yetiştirmemeleri gerektiğine dikkat çeken Ertem, anne babanın salonda kahkahalarla güldüğü, televizyondan seslerin geldiği bir ortamda çocuğun yatmak istememesinin doğal olduğunu söylüyor. Bunu ailelere açıkladığında sıklıkla, “Çocuklarımızı erken kaldırmaya nasıl kıyacağız?” cümlesini duyduğunu belirten Ertem’e göre bu durum doğru saatte yatan çocuk için sorun oluşturmuyor. Bir çocuğun gece yarısı yatırılması halinde sabah 07.30’da kaldırmak eziyet olsa da, ailenin kararlılık göstermesi halinde bu sorun 3-4 günlük süreçten sonra düzene giriyor. Çocuğun uykuya yatış sürecine alıştırılması gerektiğini söyleyen Ertem, “Bu düzen kurulduğunda çocuğun sorununun yüzde 50-60’ı gidiyor” diyor.

 

Beslenme sorunu olan çocuğun uyku düzenini de gözden geçirmelisiniz. Uzmanlara göre, beslenme ve uyku sorunları el ele gidiyor ve biri düzeldiğinde diğeri de bundan olumlu etkileniyor. Çocuğunuzun kaç saat uyuduğu değil hangi saatlerde uyuduğu önemli görülüyor.

 

Kahvaltıyı ihmal etmeyin

 

Çocukların beslenme alışkanlıkları arasında kahvaltı önemli yer tutuyor. Bu öğünde kaliteli besinlerin tüketilmesi öneriliyor. İdeal olanın, annenin canı istemese bile bir şeyler atıştırıyor gibi yapıp çocuğuna eşlik etmesi olduğu belirtiliyor. Evde kahvaltı etme alışkanlığı olmayan çocuğun okulda ne yediği ve yediklerinin kalitesi denetlenemiyor.

 

Vitamin eksikliğine dikkat

 

Türk çocuklarında en çok posalı gıda ve meyve sebzenin yeterince tüketilmemesine bağlı vitamin eksikliğine rastlanıyor. Demir eksikliği de sık görülen sorunlardan biri. İyi tedavi edilmemiş demir eksikliği ile tedaviye yanıt vermeyen demir eksikliği anomalisinin hematolog ve gastroenterologlar tarafından araştırılması gerekiyor.

 

Çocuğunuzun acıkmasına izin verin

 

Beslenme konusunda yapılan en büyük hatalardan birinin, çocuğun peşinden koşup yemek yedirmeye çalışmak ve acıkmasına izin vermemek olduğu belirtiliyor. Özellikle annelerin hep bir bahaneleri bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ertem, “Çocuğum zayıf, arkadaşlarının yanında küçük görünüyor” gibi örneklerle sık karşılaştıklarına dikkat çekiyor. 3 yaşında hâlâ blender’dan geçirilmiş kahvaltı yapan hastaları olduğunu söyleyen ve “Bisküvi, yumurta sarısı, pekmez gibi besinlerden oluşan bir atom bombasını yiyen çocuk öğlen saat 14.00’e kadar acıkmıyor” diyen Ertem, böyle olunca öğle yemeği zamanı geldiğinde ısırmayı veya çiğnemeyi bilmeyen çocuklarla karşılaştıklarına dikkat çekiyor. Öte yandan, annenin çocuğuna beslenmeyi fazla empoze etmesi çocuğun bu durumu bir tehdit unsuru olarak kullanmasına yol açıyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön