Gerçek dostlar kromozom saymaz...

Down Sendromu Derneği kuruluşunun üçüncü yılında, üçüncü kez "Biz buradayız!"demek için, İstanbul Beyoğlu ve İzmir Karşıyaka’da dünyanın dört bir yanındaki organizasyonlarla eş zamanlı olarak yürüyecek.

Gerçek dostlar kromozom saymaz...

Down Sendromu Derneği kurulalı üç yıl oluyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, farkındalığı arttırmak, Down sendromlu insanların hayattaki konumlarına dikkat çekmek ve onların da varolduğu gerçeğini unutturmamak için yürüyecekler.

 

Biz buradayız yürüyüşü, 30 Eylül Pazar günü, Beyoğlu’nda Galatasaray Lisesi’nin yanında saat 15.00’de ve eşzamanlı olarak İzmir Karşıyaka Çarşı’da başlayacak. Yürüyüşe sadece Down sendromlu çocuk aileleri değil, kaynaşmanın, farklı olanı kabul etmenin gücünü göstermek adına herkes davetli.

 

Bu yıl ülkemizde üçüncüsü düzenlenen DS dostluk yürüyüşleri 1995 yılından beri dünyanın değişik ülkelerinde yapılıyor. Türkiye’de ilk başladığında birkaç yüz kişinin katılımıyla gerçekleşirken bugün basın, gönüllü ve aile desteği ile yürüyüşe katılanlar binlerce kişiye ulaştı. Geçen yıl tüm dünyada 300 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüşlere Türkiye ‘den 1.500 kişi katıldı. Bu yıl bu rakamın katlanarak büyümesini bekliyoruz. 

 

Bundan önceki yürüyüşler gibi şenlikli, müzikli ve bol balonlu organize edilen yürüyüş Down sendromlu insanlara destek amacı taşıyor.  Dünya ile eşzamanlı gerçekleştirilen yürüyüşe bir çok da ünlü simanın katılması bekleniyor.

 

Milliyet, ülke veya sosyo-ekonomik farklılık gözetmeden her 800 doğumda bir görülen Down Sendromu, genetik bir farklılıktır. Bununla birlikte bebeklik döneminden itibaren uygulanan erken ve sürekli uygulanan eğitim programları ile Down sendromlu insanlar da pek çok başarıya imza atarak, toplum içinde anlamlı hayatlar kurabiliyor. Eğitim programları sayesinde Down sendromlu insanlar lise hatta üniversite bitirip ikinci bir dil öğrenebiliyor, çalışabiliyor. Herkes gibi farklı zeka seviyesine, yetenek ve kişiliğe sahip olan Down sendromlu insanların kapasitesini maksimum düzeyde kullanabilmesi için zamanında ve doğru desteği almasının önemini savunan Down Sendromu Derneği, erken eğitim programları, fizyoterapi, dil terapisi, oyun grupları gibi seçeneklerin aileler tarafından iyice değerlendirilip, doğru kaynaklara ulaşılarak karar verilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çiziyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön