Sütün faydaları

Büyüme ve gelişmede süt ve süt ürünlerinin önemi tartışılmaz. Büyüme için gerekli protein ve mineraller açısından süt, eşsiz bir besin kaynağı...

Sağlıklı büyümek için süt içmek şart

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Ebru Gözer, çocukların sağlığında ve büyümesinde sütün yerinin doldurulamayacak kadar önemli olduğunu belirtti. Gözer, “Süt, büyümekte ve gelişmekte olan çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Doğumdan itibaren anne sütü veya devam mamaları (anne sütü alamayan bebeklerde) bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır” dedi. İşte sevgili anneler, Uzm. Doktor Ebru Gözer’in çocuk sağlığında sütün önemine dair uyarıları:

Sindirim kolaylığı, enfeksiyonlardan korunma, büyüme için gerekli protein-enerji kaynağı olması, nörolojik gelişimi için içerdiği yağ asitler ve mineraller ile benzersiz besin kaynağı olması. İlk yaş beslenmesinde süt olarak öncelikli anne sütü tüketilmesi teşvik edilmekte, eğer anne sütü verilemiyorsa devam mamalarının kullanımı önerilmektedir. Besin içeriği itibarıyla sindirimi kolaydır. Gerekli ihtiyaçlarını karşıladığı gibi böbreklere zarar vermez. Bir yaş öncesi inek sütü kullanımında dikkat edilecek hususlar vardır. Altıncı aydan itibaren fermante süt ürünü olan peynir ve yoğurt, inek sütü alerjisi olmayan bebeklere tamamlayıcı besin olarak önerilmektedir.

Protein, kalsiyum içerikleri zengin olup fermante olduğu için sindirimi kolaydır. 1 yaş sonrası anne sütü veya devam sütü alan bebeklere inek sütü de verilmeye başlanabilir. Anne sütü alan bebekler başlangıçta mama veya inek sütü tüketmek konusunda istekli olmasa da bu kayıp değildir. Böyle bebeklere günlük diyetine süt ürünü olan peynir ve yoğurt vermek de yeterli olur. Devam sütü alan bebeklerin ise günlük tüketimlerinin birkısmı inek sütü olarak verilebilir. Sadece inek sütü verilecekse de günlük olarak 500 ml’yi aşmamalıdır. İnek sütü alerjisi saptanmış bebek ve çocuklarda ise özel protein içerikli mamalar kullanılması gerekmektedir.

Yararları


Süt, başta protein olmak üzere, kalsiyum, fosfor, A ve B vitaminleri yağ asitleri, mineraller ile büyüme ve gelişmeyi destekler. Hayvansal proteinlerin diyetle yeterli alınmadığı durumlarda iyi bir protein kaynağıdır. Kalsiyum kaynağı olarak, özellikle hayatın ilk yıllarında yeterli tüketildiğinde kemikve diş gelişimini olumlu etkiler. Ergenlik döneminde hızlı boy uzaması sırasında kemiklerin yeterli kalsiyum depolaması için günlük 2 bardak süt tüketilmesi gerekir. Sindirimi kolaylaştırır. Enerji kaynağıdır. Çocuklarda ara öğünlerde meyve ile tüketildiğinde kan şekerini yavaş yükseltir, çabuk acıkmayı önlediği için abur cubur yiyeceklerden uzak tutar. Saç ve tırnakların sağlıklı büyümesini sağlar. Süt içmekten hoşlanmayan çocuklara, beslenmelerinde eksiklik oluşmaması için farklı süt ürünleri de verilebilir. Mesela 1 kâse yoğurt ve 2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar. Ayrıca sütle yapılan puding, sütlaç, muhallebiler, püre ve çorbalar da tüketilebilir. Peynir de süt yerine yemeklere katılabilir.Sütü sevdirmenin yolları

 

Bir yaştan itibaren günlük olarak; kahvaltı, ara öğün, gece yatmadan önce gibi zamanlarda süt vermeyi alışkanlık haline getirin. Miktarına dikkat edilmeli, ana öğün olmamalıdır. Evde diğer bireylerin de süt tüketimine devam etmesi, çocuk açısından özendirici olur.

 • Babası gibi uzun boylu olmak isteyen ve bunun babasının süt içmesine bağlı olduğu düşünen çocuk, sütü daha çok sevecektir.

 

 • Süte az miktarda bal, meyve veya şeker katılabilir. Ancak ardından su içme ve diş fırçalama ihmal edilmemelidir.

 

 • Süt içtiği bardaklar çocuğun beğenisine uygun seçilebilir, pipet kullanılabilir.

 

 • Kreş ve yuvada diğer çocuklarla beslenme saatlerinde süt içmeleri özendirilebilir. Yararları vurgulanabilir. 

 

 • Kitaplar, çizgi film kahramanları, reklamlar, oyunlar, hikâyelerle sütün faydaları anlatılır.

 

 • Süt kokusunu sevmeyen çocuklar için vanilya, kakao, tarçınla tat ve koku verilebilir.

 

 • Odasına hazırlayacağınız boy cetveline aralıklı ölçtüğünüz değerleri işaretleyip, büyümesinin içtiği süt nedeniyle olduğunu anlatabilirsiniz.

 

 • Kuvvet gerektiren akviteleri de iyi yaptığında bunu sütle ilişkilendirebilirsiniz.
Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön