Çocuklar bu yöntemle diş tellerine veda ediyor!

Şeffaf Plak Tedavisi hakkındaki her şeyi Prof. Dr. Serdar Üşümez anlatı.

Çocuklar bu yöntemle diş tellerine veda ediyor!

Çarpık, seyrek ve sıkışık dişlere sahip olan çocuklar, dişlerinin görüntüsü nedeniyle mutsuzluk yaşayabiliyor. Bu durum fiziksel ve psikolojik anlamda birtakım sorunlara dahi yol açabiliyor. Özellikle görünümden kaynaklı huzursuzluk ve yeme-konuşmada zorlanma yaşayan çocuklar için, son dönemde geliştirilen teknolojik Şeffaf Plak Tedavisi, çocukların ortodontik tedaviye olan yaklaşımlarında olumlu etki sağlıyor. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı ve Ortodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Üşümez, “Ağız içinde görünmeyen ve sağlıklı bir tedavi yöntemi olan “Şeffaf Plak” ile özellikle ön dişlerdeki çapraşıklık ve seyreklik gibi mevcut sorunların büyük kısmı giderilebiliyor.” diyor.

 

Düzgün dişlerle gülümseme hayal değil

 

Ortodontik bir tedavi yöntemi olan Şeffaf Plak, çarpık, seyrek ve sıkışık diş problemlerinin tedavisinde uygulanan yepyeni bir teknoloji olarak dikkat çekiyor. Ortodonti sınırlarını zorlayan ve son dönemde adından teknolojik devrim olarak söz ettiren Şeffaf Plak, diş teli kullanma mecburiyetini ortadan kaldırıyor. Bu tedavi yöntemi, başta çocukların olmak üzere tüm bireylerin daha düzgün dişlere kavuşmalarına olanak sağlıyor.

Ayrıca diş teli ne kadar süre takılır yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Şeffaf Plak, daha kolay bir çiğneme fonksiyonu sunuyor

 

Diş problemleri yaşayan hastalar, ortodontik tedavi ile estetik bir gülüşe sahip oluyor. Bunun yanı sıra hastanın dişleri, çene üzerinde daha düzgün bir dizilime kavuşuyor. Aynı zamanda hasta, bu sayede daha kolay bir çiğneme fonksiyonu elde ediyor. Daha iyi çiğneme ise sindirim sistemi üzerindeki yükü azaltarak genel vücut sağlığına destek oluyor. Diğer yandan düzgün ve sıralı dişler, temizleme işlemi için harcanan çabayı en aza indiriyor. Ağız sağlığı için büyük önem taşıyan diş temizliği ise, diş çürüğü, ağız kokusu ve dişeti kanaması gibi sorunların engellenmesini de destekliyor.

 

 

Ortodontik tedavi dijital ortama taşınıyor

 

Şeffaf plak yöntemi uygulanırken, işe hastanın diş kalıbının alınmasıyla başlanır. Alınan diş kalıbı dijitalize edilir ya da dijital ağız içi kamera ile dişlerin görüntüsü çekilir. Bu işlemler sırasında hastalar herhangi bir acı ya da rahatsızlık hissetmez. Ortodonti uzmanı tarafından kaydedilen ve bilgisayara aktarılan görüntülerle özel bir yazılım üzerinde tedavi simülasyonu hazırlanır.

 

Simülasyon, tedaviyi yürütecek olan ortodonti uzmanı tarafından onaylandıktan sonra, dişlerin kademeli bir şekilde hareketini sağlamak üzere ağza takıldığında görülmeyen ancak dişlere hafif hafif kuvvet uygulayan şeffaf plaklar tatbik edilir. Bazı özel diş hareketlerini elde etmek için dişlerin üzerine yine görünmeyen estetik kompozit çıkıntılar yerleştirilebilir. Ya da bazı form bozukluğu gösteren dişlerin ara yüzeylerinden şekillendirme yapılması gerekebilir. Çarpıklığın şiddetine ve tedavinin gidişatına göre de bu şeffaf plaklar 2-3 haftada bir değiştirilir. Toplam tedavi süresi ise yine bozukluğun şiddeti ve hastanın beklentisine göre değişiklik gösterebilir.

 

 

Plaklar takılıp çıkarılabilme kolaylığı sunuyor

 

Her yaştan kişiye uygulanabilen Şeffaf Plak yöntemi, özellikle çocuklar için ortodontik tedavide büyük kolaylık sağlıyor. Kişinin ihtiyacına göre hazırlanan bu plak, yemek sırasında ya da özel gün ve zamanlarda rahatlıkla çıkarılıp tekrar takılabiliyor. Plakların yemek sırasında çıkartılabilme imkanı sunması da sabit ortodontik tedavi süresince uyulması gereken beslenme kısıtlamalarını da azaltıyor. Plakların ayrıca ağız ve diş bakımı sırasında da çıkarılabilme gibi bir kolaylığı vardır. Böylece iyi bir bakımla tedavi sırasında oluşabilecek diş ve dişeti problemlerinin de önüne geçilebilir. Ancak gün içerisinde ve uykuda ne kadar sık kullanılırsa tedavi süresinin de o kadar kısaldığı unutulmamalıdır. Plak ayrıca hastanın sesine ve konuşmasına da etki etmez. Şeffaf plak tedavisi hastaya sağladığı konfor ve kolaylık sayesinde birçok kişinin ilk tercihi olmaktadır.

 

Diş teli takan ünlülerin eski ve yeni halleri
+31
Hatice Şendil
Güzel oyuncu Hatice Şendil dişlerine tel taktırmış. Dişleri düzelten bu diş teli yöntemi ile Hatice Şendil daha güzel dişlere kavuşacak.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön