Çocuklarda görülen gastrit nedir? Gastritin nedenleri nelerdir?

Çocuklarda 3 aydan uzun süren kronik karın ağrılarının nedeni çoğunlukla mide hastalıklarıdır. Bu mide hastalıklarının başında da gastrit gelir. Peki çocuklarda görülen gastritin nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır?

Çocuklarda gastrite dikkat!

Yrd. Doç Dr Enver Mahir Gülcan, çocuklarda görülen gastrit (ülser) hastalığına dair bilgiler verdi.

 

Çocuklar da yetişkinler gibi gastrit, ülser gibi hastalıklara yakalanabilir. Özellikle okul çağı çocuklarında bu tür mide hastalıklarına sık rastlanmaktadır. Bu hastalıkların 7-8 yaşlarında başlamasının en önemli nedenlerinden biri okul çağındaki yanlış beslenmedir. Katkı maddeli yiyecek ve içecekler, fast food yiyecekler yiyen çocuklarda mide hastalıklarına davetiye çıkartılmaktadır.

 

Karın ağrının üç aydan fazla sürmesine kronik karın ağrısı denir. Kronik karın ağrısı şikayetiyle gelen çocuklarda yapılan muayene ve tetkikler sonucunda ağrının nedeninin mide rahatsızlığı olup olmadığı saptanabilir. Çocuklarda en çok rastlanan mide rahatsızlığı gastrittir. Doğru beslenmemenin çok önemli bir faktör olduğu gastritte, hastalığı tetikleyen çok önemli diğer bir diğer neden de “Helicobacter pylori” adlı bir bakteridir. Bu bakteri bulaşıcıdır ve hijyenin büyük rolü vardır. Dolayısıyla çocuğa ailesinden, arkadaşlarından, yediği gıdalardan bulaşabilir. O nedenle bir çocukta bu bakteri saptanırsa ailesinde de araştırma yapılması gerekir. Eğer anne ya da babada varsa onların da tedavisi yapılmalıdır ve korunmada en önemli faktör hijyen kurallarına uymak, düzenli el yıkamak gibi önlemlerin alınmasıdır. Eğer bunlar yapılmazsa, yapılan ilaç tedavisinin etkisi geçince hastalık tekrarlayacaktır.

 

 

Çocuklardaki strese karşı hassasiyet de mide hastalıklarında rol oynar. Özellikle okula başladıktan sonra ders kaygısı taşıyan çocuklarda mide şikayetleri görülmekte hem stres hem de yanlış beslenme bir araya gelinde çocukta mide problemleri artmaktadır.

 

Çocuklarda mide rahatsızlıklarını araştırırken endoskopi kullanılabiliyor. Pek çok aile çocukta bu yöntemin uygulandığını  bilmiyor. Ancak merkezimizde çocuklara çok rahat koşullar altında  endoskopi yapılıyor ve mide şikayetinin kesin tanısı koyuluyor  ve eğer şüpheli bir durum varsa mideden biyopside alınıyor. Endoskopik yöntemle mide şikayetinin gastrite mi, ülsere mi bağlı olduğunu saptarken, diğer bir yandan da aynı anda Helicobacter pylori’nin varlığı araştırılmış oluyor. Çünkü çocuklarda sadece gastrit değil ülsere de rastlanıyor. O nedenle önce teşhisin netleşmesi gerekiyor. Teşhis belli olduktan sonra ise ilaç tedavisi veriliyor. Tedavi süresi ortalama olarak iki hafta olup ilaç tedavisinin yanında tedavinin kalıcı olması için beslenme düzeninin değişimine ve hijyene yönelik önerilerin de mutlaka uygulanması gerekiyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  29 Haziran 2019 Cumartesi 14:02

  ya cok sıkıldım artık hayattan agzım bu yuzdenmı kokuyo annem calısıyo doktara nasıl gıdıce hayattan cok sıkıldım

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön