Zatürre çocukları tehdit ediyor!

Soğuk algınlığı veya üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlayan zatürre, iki yaş altındaki çocukları, prematüre doğan bebekleri ve kreşe giden çocukları tehdit ediyor.

Zatürre çocukları tehdit ediyor!

Anadolu Sağlık Merkezi  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, zatürreden korunmanın yollarını anlatıyor.  Araştırmalar beş yaş altı çocuklarda ölüm oranının her yıl 9 milyon olduğunu gösteriyor. Bu ölümlerin 1.6 milyonu zatürreye bağlı olarak gelişirken, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ölümlerin yükseldiği gözleniyor. Tüm dünyada çocuk ölümlerinin en önemli nedenlerinden birinin zatürre olduğu, tanı ve tedavisi gecikmiş hastalarda ölüm oranının yüksek olduğu belirtiliyor. Soğuk algınlığı ya da üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlayan hastalıklarda çocukların hekim kontrolünden geçirilmesi öneriliyor. Yüksek ateş, öksürük, göğüs ağrısı, karın ağrısı, solunum sıkıntısı, hızlı nefes alıp verme, halsizlik, iştahsızlık, hışıltı, balgam çıkarma, kas ağrısı gibi belirtileri olan çocukların mutlaka bir hekime görünmesi gerektiği belirtilirken, risk gruplarını şöyle sıralanıyor:

 

Kimler zatürre riski taşıyor?


 • İki yaş altındaki çocuklar

 

 • Prematüre doğan bebekler

 

 • Düşük doğum ağırlıklı bebekler

 

 • Doğumsal kalp hastalığı olan çocuklar

 

 • Yetersiz beslenenler

 

 • Sigara içilen ortamlarda bulunanlar

 

 • Kalabalık ortamda yaşayanlar

 

 • Kreşe giden çocuklar

 

Zatürreden korunmak için neler yapılabilir?

Çocukları zatürreden korumak için yapılabilecekler şöyle sıralanıyor: Çocukluk aşıları denilen; grip, zatürre, kızamık, boğmaca, tüberküloz aşıları zamanında ve tam olarak yapılmalı, dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve anneler bebeklerini özellikle ilk altı ay sadece anne sütü ile beslemelidir. Çocuklar sigara içilen ortamlarda bulundurulmamalı,  kalabalık ve iyi havalandırılmayan  ortamlarda  uzun süre tutulmamalıdır.  Nezle, grip gibi hastalıklar da zatürreye zemin hazırlar.  Mikroplar hapşırık ve öksürük yolu ile bulunduğunuz ortama yayılabilir ya da ağız – burun sekesyonları ile kirlenmiş mendil, bardak, kaşık gibi eşyalarla temas ettiğinizde bulaşabilir. Bu nedenle, hastalarla temastan kaçınmalı, ellerinizi sık sık sabunlu su ile yıkamalı ve hasta çocuklarınızı, diğer çocuklara bulaşmaması için iyileşinceye kadar yuva veya kreşe göndermemelisiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön