Bebeğe kim bakmalı?

Bebeğiniz bir yakınınız veya dede ve babaannesinin gözetiminde mi?

Bebeğinize bakacak kişilerle doğru iletişim kurmak

Bebeğiniz bir yakınınız veya dede ve babaannesinin gözetiminde mi? Aşağıdaki stratejileri takip edin.

Küçüğünüzü aileden birine emanet etmeniz her zaman güvenilirdir. Ama aile bağları her zaman yanlış anlaşmalara açıktır. Eğer aile üyelerinin bakmasını işinize yaramıyorsa, kovamazsınızda.Aynı mantıkta olun.


Bakıcı seçiminde yaptığınız gibi, çalışma saatlerini ve hangi günler gelmeyeceğini, tatilleri görüşün. Ebeveynlik felsefenizi açıkça anlatın. Beslenmeden, uyumaya ve disiplinden uyku saatlerine, oyun saatinden televizyon izleme saatine kadar onlardan bekledikleriniz anlatın. Aile üyeleri ile ilgili resmi anlaşmalar yürümez ama evinizde ilgilenen akrabanızın görebileceği yere bebeğinizin tüm gün programını ve ihtiyaçları not etmeniz faydalı olacaktır.Her zaman ödeme teklif edin.


Akrabalarınız sadece ilgilenmekten daha fazlasını yaparlar, böylece sizde onları dikkate aldığınızı ve saygı duyduğunuzu göstermelisiniz. Eğer anneniz veya kız kardeşiniz parayı reddederse, minnetinizi gösteren farklı şeyler yapın, mesela yemeğe çıkarın, hediyeler alın.Güvenlik ipuçlarını paylaşın.


Akrabanızla sizi ilgilendiren bir şey hakkında konuşmaktan çekinmeyin. Listenin başında sağlık ve güvenlik bilgileri yer almalı. Dede ve babaannesi için acil bir durumda arayabilecekleri yazdığınız veya bebek dostu ilaçların yer aldığı listeyi evde bıraktığınız yeri hatırlatın. Eğer akrabanızın evine bırakıyorsanız güvenlik önlemlerinin alındığından ve bebeğinizin güvenliğine gün içinde sizin kadar dikkat ettiğinden emin olun.

 

Düzenli kontrol edin.


Ne kadar da aileniz olsa, aynı düşüncelerde olmayabilirsiniz. Günün sonunda bebeğinizin düzenine uyulup uyulmadığını kontrol edin, işlerin nasıl gittiği hakkında konuşun. Eğer akrabanızın önerisi varsa, onu dinleyin ve önerilerini dikkate alın ama her söylediği şeyi yapmak zorunda hissetmeyin.Sorunları hemen halledin.


Beklentileriniz karşısında her ne kadar açık orsanızda, bebeğinize bakan yakınınızla ilgili mutsuz olduğunuz konular olabilir. Konuya bağlı olarak savaş alanınızı seçin veya ortada bir yerde buluşun. Büyükannesi onu şımartıp tam tahıllı kekler yerine hamburger alabilir. Ama sizi bir şey gerçekten çok sinirlendiriyorsa veya konu sağlık veya güvenlikse, kararlı olun. Konuyu bebeğinizin ihtiyaçları doğrultusunda konuşmanız size yardımcı olacaktır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön