Geceleri neden sık sık uyanıyor?

Pek çok ebeveynin "üşür" kaygısıyla çocuklarını çok fazla giydirdiklerini biliyoruz.

Geceleri neden sık sık uyanıyor?

Çocuğunuzu asla sıcak ortamda yatırmayın. Çok giydirmeyin. Terletmeyin. Pek çok ebeveynin “üşür” kaygısıyla çocuklarını çok fazla giydirdiklerini biliyoruz. “Uyuyan insanın üzerine kar yağar” tipindeki söylemleri de bu endişelerimize katarsak, pek çok çocuğun giysilerinden ötürü uyuyamadıklarını anlamış oluruz.

 

Çocuğunuz terlemiş olabileceği gibi, üşümüş de olabilir. Uyuduğu yerin fiziksel koşullarını kontrol edin. Ne çok sıcak ne de soğuk olmamalı.

 

Işığı kontrol edin. Bebeklik döneminden itibaren gece beslemelerinde de fazla ışık kullanmayın. Bebekler karanlıktan korkmazlar. Fazla ışık onları rahatsız edebilir. Ancak bazı bebekler de loş bir ışığı tercih edebilir. Bunun doğrusu yanlışı yoktur. Hafif ışığı tercih ediyorsa bunu yapabilirsiniz.

 


Altını ıslatmış olabilir. Bunu kontrol edin. Eğer rahatsız değilse alt değiştirmek için onu uyandırmayın. Sadece pişik vb. durumlarda bebekler rahatsız olur ve uyanır.

 


Diş çıkarma, hastalık vb. dönemlerde çocukların uyku düzenleri bozulabilir. Normal dışı durumlarda dikkatli olun. İshali, ateşi, kusması… Varsa doktorunuzla temas kurun.

 


İlk aylarda bebekler acıktıkları için uyanırlar. Onu kısa sürede besleyip hemen yatırın. Işık açmayın. Kendi istemediği sürece, aç kalacağı düşüncesiyle, onu beslemek için uyandırmayın. Sonraki aylarda ise, uyandıklarında hemen acıktıklarını düşünmeyin. Susamış olabilirler. Çünkü ek gıdalara geçmiş, düzenli kilo alımı olan bebekler gece acıkmazlar.

 


Bebeklik döneminde bazen, gece ve gündüzü birbirine karıştırabilirler. Gündüz daha çok uyuyup gece uyanık kalıyorsa, gündüzleri uyanık kalması için çaba gösterin, daha çok beslenmesini sağlayın. Ama zorlama yapmayın. Geçiş aşaması uzun sürebilir. Endişelenmeyin. Kararlı olun.

 


Bebeklik dönemlerinde kolik yani, bazen saatlerce sürebilen, gaza bağlı olabilen karın ağrıları uyku düzenini en çok aksatan durumlardan biridir. Bebekler bir türlü susmazlar. Hiçbir şey onları sakinleştirmez. Bu durumda, bazı tekniklerle gazlarını çıkarmalarına yardımcı olmak gereklidir.

 


Büyüdükçe gece korkuları oluşabilir. Böyle bir durumda anlayış ve desteğe ihtiyaç duyacaktır. Korkularını reddetmeyin. Onu dinleyin. Sakinleşmesine izin verin. Korktuğu şeyleri tanımlasın. Ancak korkular yolu ile sizi yönetmesine izin vermeyin.

 


Uyku rutinleri oluşturmak onların rahat ve derin uykuya geçmelerini sağlayabilir. Fazla uzatmadan onları mutlu edebilecek bir hikaye anlatabilirsiniz. Sizin sıcaklığınızı istiyorsa, kısa bir süre bunu yapın. Ama yatma saatinde hareketi azaltmalısınız. Çok heyecan verici şeyler söylemeyin ve yapmayın.

 


Çocuğunuzun uyku düzeninden şikayetçi iseniz bu değiştirilebilir. Yapmanız gerekenleri sabır ve kararlılıkla uygularsanız bir süre sonra istediğiniz düzene kavuşacaksınız. Ancak iki gün deneyip vazgeçmeler çocuğun kafasını iyice karıştırır.

 


Çocuk gece uyanıp yanınıza gelmek istiyorsa, onunla az bir iletişim kurun. Sakinleşmesini sağlayın ama oyun, yemek, sohbet önermeyin. Yatağına götürün. Bir süre onunla kalabilirsiniz. Bu hareketinizi uzun süre sürdürün.

 


Çocuk kendi kendine tekrar uykuya dalabileceğini öğrenebilir. Tutarlı davrandığınızda bir süre sonra bunu yapabildiğini göreceksiniz.

 


Rüya ve kabuslar gece uyku bölünmesine neden olabilir. Ve onların bunun gerçek olmadığını anlamaları zaman alabilir. Sakin olun. Rüya olduğunu ve geçtiğini söyleyebilirsiniz. Onun gerçekten korkabileceğine inanın. Masallardaki korku içeren öğelere, çizgi filmlere karşı dikkatli olun. Sürekli kabus ve gece korkuları var ise kayıt tutmak, yani gece kaçta oluyor, o gün bir gerginlik yaşadı mı gibi, ve bu kayıtları bir uzmanla birlikte değerlendirmek faydalı olacaktır.

 


Çocuğunuzun belirli bir yaşa kadar sizinle aynı odada ya da yatakta yatmasına izin vermeniz dünyanın sonu değildir. Ancak sonuçları sizi rahatsız edecekse bu sorun hale gelir. Ve bir kendi yatağında bir sizin yatağında yatmasına izin vermeniz onun kafasını karıştıracaktır, bu şekilde bir düzen oluşturamayacağınızı bilmelisiniz. Eğer böyle yapıyorsanız şikayet etmeyin.

 

Psikolojik Danışman
Dilek Kırcaoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön