Bebek bakıcısı arayanlar için faydalı bir rehber

Bebeğinizin bakımı için idealinizdeki bakıcıyı bulmanız sizi strese sokabilir. Testimizi çözerek kendinizi sınayın. Bakıcınızı buna göre seçin.

Bebek bakıcısı seçme ipuçları

İyi bir çocuk bakıcısı konusunda bilgi edinmek için en ideal yol nedir?

 

A Ajansından resmi raporları okumak.
B Kişisel tavsiyeler.
C Ziyaretler.

Cevap: B ve C


‘Resmi raporlar çok kağıt demektir. Her ajansın bakıcılar hakkında rapor tutabilmeyi becerebilmesi zor. Bunlar için zaman yaratmaları da güç. Çocuk bakımında hiçbir yöntem elbette yüzde yüz güvenilir değildir. Bundan dolayı en iyi yöntem çocuk bakımında tavsiye verebilecek kişilerden referans almak. Bu konuda en iyi rehberiniz içgüdülerinizdir. Bakıcılarla karşılaştığınızda onların yanında kendinizi rahat hissedip referanslarına bakarak karar verebilirsiniz.

 Çocuk konusunda bakıcının yapması gereken en önemli şey nedir?

 

A Bakıcının gün içinde olanları anlatması.
B Gün içinde çocukları dışarı çıkarması.
C Organik yiyecek verip vermemesi.

Cevap: A


Çünkü mutlu bir bakıcı demek mutlu çocuklar demektir. İşverenlerine iyi davranan bakıcılar arayın. Tabii ki çocuğu dışarıya çıkarması çok önemli ama bu konuyu da yani çocuğu dışarı çıkarıp çıkaramayacağını da ona sorun. Ne kadar çok soru sorabilirseniz sizin için iyi olacaktır. Dürüst olun ve endişelerinizi ona belirtin. Mutlaka gün içinde dinlenme ve yemek araları konusundaki endişelerinizi de açıklamayı unutmayın.

 Bakıcınıza soracağınız en önemli soru nedir?

 

A ‘İşiniz sırasında sizi denetleyen var mı?’
B ‘Bana diğer baktığınız çocuklarla ilgili bir şeyler anlatabilir misiniz?’
C ‘Ne tip oyunlar biliyorsunuz?’

Cevap: B


Daha önce baktığı çocuklarla olan iletişim nasılmış bunu bilmeniz sizin yararınıza olur. Onlarla hem oyunlar oynuyor hem de beslenmelerine, eğitimlerine dikkat ediyormuymuş. Yoksa sadece televizyon karşısına oturtup bütün gün oturuyor muymuş? Bu konuyu hem bakıcınızla hem de referansıyla görüşmenizde yarar var.

 Bakıcıyı kontrol etmek için en ideal zaman ne zamandır?


A Sabahleyin çocuklar oynarken.


B Öğle yemeği yerken.

C Gün sonunda dinlenirken. 

 

Cevap: A ve C

En iyisi günlük iki ziyarettir. Biri bakmak, diğeri konuşmak için. Bakıcıyı çocuklar oynarken denetlemek çevre kontrolü yapabilmenizi, aktiviteleri kontrol edebilmenizi ve aklınızdaki sorulara cevap bulabilmenizi sağlar. Sakin anlarında konuşmak için onu ziyaret edin. Böylece kendi sorularınıza odaklanabilirsiniz.Çocuğunuzun bakıcıyla mutlu olup olmadığını nasıl anlarsınız?

 

A Siz onu bırakıp oradan ayrıldığınızda ağlamazsa…
B Gün sonunda bakıcının çocuğunuzun durumunun iyi olduğunu söylemesiyle…
C Siz oraya gelseniz bile oynamaya devam etmesiyle.

Cevap: B


Bakıcınızın iyi bir iş çıkardığına güvenmek zorundasınız. Çünkü onlar bunu kariyer olarak seçmiştir ve çocukları sever. Birçok çocuk ilk başta ağlasa da siz oradan ayrıldığınızda oynamaya başlayabilir. Böylece çocuğunuzun gün sonundaki ruh hali sizin için önemli bir göstergedir. Bebeğinizi oradan aldığınızda bakıcıyla problem olup olmadığını konuşmanız, gün içinde çocuğunuzun neler yaşadığını bilmeniz için çok önemlidir. Bakıcınız akşam olduğunda size bir rapor sunacaktır. İçgüdülerinize güvenin ve çocuğunuzun genel görünümüne bakın. Örneğin kıyafetleri kirliyse ya da bebek bezi uzun süredir değiştirilmemişse bu bakıcının çok ilgili olmadığını gösterir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön