Kolik bebekler için akupunktur

Kadim Uzakdoğu tıbbının en etkili yöntemlerinden biri olan akupunktur bebeklerde de kullanılabilir mi?

Akupunktur kolik ağrısına iyi gelir mi?

Bebeğiniz tesellisi olmayan bir şekilde ağlıyor; kolik sancısı çekiyor. Ne yaparsınız? A) Bir şeylere sarıp sıcak mı tutarsınız? B) İlaç mı verirsiniz? C) İğneler mi batırırsınız?

 

“Acupuncture in Medicine” dergisinde yayınlanan bir rapora göre, yanıt, C seçeneği olabilir. Koliğin bebeklerin en az %20’sini etkilediği düşünüldüğünde, akupunkturculara çok iş düşüyor gibi.

 

Kolik, hayatın ilk haftalarında başlar ve genelde 3-4 ay içerisinde biter. Bebekler, kolik nedeniyle akşamın ilk saatlerinde ağlamaya başlarlar ve saatlerce çığlık atabilirler. Ebeveynlerin çaresiz kalmalarına şaşırmamak gerek. Sebep tam olarak bilinmiyor; ancak düşünülen birkaç muhtemel suçlu var – annenin emzirme sırasındaki beslenme düzeni, sigara kullanımı, bebeğin beslenirken çok fazla hava yutması, yetersiz gaz çıkarma, ebeveyn stresi gibi. Bebeklerin aşırı şekilde uyarılmalarının da sebeplerden birisi olabileceğine inanılıyor. Acıyı ve ağlamaları tetikleyen olası mekanizmalar, bebeğin bağırsak duvarlarındaki süper-hassas acı sinyalleri ve anormal kas kasılmaları.

 

Akupunktur kolik için çözüm olabilir mi?

Akupunktur üzerinde daha önce de araştırmalar yapılmıştı; bir çalışma kapsamında yararlar ortaya konurken, bir diğerinde herhangi bir rahatlama işaretine rastlanmamıştı. 157 bebekle yapılan yeni bir çalışma kapsamında ise, 2 ila 6 haftalık bebekler, rastgele olacak şekilde sıradan bakıma, minimal akupunktura ve Çin akupunkturuna maruz bırakıldılar. Akupunktur uygulaması gören bebeklerin günde 40 dakika daha az ağladıkları görüldü. Ancak birçoğu, akupunktur sırasında ağladı.

 

Uzmanlar, bir süredir raporun istatistiksel analizi üzerinde tartışıyorlar. Numune az miktarda ve araştırmacılar, çok sayıda sonucu incelediler. UCL Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nden istatistik profesörü Tim Cole şöyle bir açıklama yaptı: “Çalışma, akupunkturun kolik kaynaklı ağlamayı nasıl etkilediği problemine birçok farklı yönden bakıyor; ancak sonrasında, yalnızca etkilerin görüldüğü örnekleri vurguluyor. Yanıltıcı bir durum bu; çünkü basit bir tesadüf de olabilir. Ayrıca etkinin boyutu oldukça küçük, gerçek bile olsa.”

 

Sonuç olarak rapordaki akupunkturun etkilerine dair bulgular, analizin yapılış şekli ile abartılmış olabilir. Akupunktur uygulaması görmeyen grubun daha geleneksel rahatlatma tekniklerine maruz bırakılıp bırakılmadıkları da net değil – bebeği kundaklama, sallama, süpürgeden ya da fön makinesinden gelen beyaz gürültüyü dinletme, beslemeden önce Infacol damlası verme gibi teknikler. Bebeğinizi emzirirken dik tutarak da yuttuğu hava miktarını azaltabilirsiniz. Bu tekniklerin etkilerine dair kanıtlar da harika değil; ancak en azından bebeğinize iğne saplaması için birilerine para ödemek zorunda değilsiniz.

 

 

 

Bu yazının İngilizce orijinali theguardian.com sitesinde yayınlanmıştır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön