Dünyanın en önemli şefi…

Çocuklarımın beslenmeleri hakkında 6. aylarından itibaren çok özenli oldum.

Dünyanın en önemli şefi…

Çocuklarımın beslenmeleri hakkında 6. aylarından itibaren çok özenli oldum. Çok okudum, araştırdım. Gurme Bebek sitesinin hazırlık ve yayın sürecinde; Bugün daha sağlıklı beslenen çocukların, ileride daha uzun boylu, daha az kanser ve şeker hastası olan, daha akıllı bir yeni neslin bireyleri olacağını anlamak, bir anne olarak omuzlarıma büyük bir sorumluluk olarak oturdu.

 

Bebeklik çağında farklı zorluklar çıktı karşıma. Kabaca genelleyecek olursak ek besinlere geçişte ilk dönem fiziksel faktörler, sonra zihinsel ve ruhsal faktörler, son olarak da sosyal ve çevresel faktörler annelerin önüne zorluk olarak çıkıyor.

 

 • 6-8 aylık bir bebek sindirim sisteminin ve yutma becerisinin gelişmemiş olması sebebiyle sadece belirli gıdaları, belirli formlarda alabiliyor.
 • 8-12 ayda yeni besinler ve parmak yiyecekler devreye giriyor ancak hala yasaklı besinler var.
 • 12-18 ay yürüme ile beraber mama sandalyesinden firar, gelişen algılar nedeniyle de oyunu yemeye tercih etme, dolayısıyla psikolojik mücadele başlıyor.
 • 18-24 ay arası bebekler, artık ne verilirse yemek zorunda olmadığını biliyor, bezelye yerine senin elindeki dondurmayı tercih ediyor.
 • 2 yaştan sonra abur cuburla mücadele, hayat akışın içinde sağlıklı beslenmeyi sürdürebilme becerisi öne çıkıyor.

 

Bebeklerin bir ömür sürecek beslenme yolculuğunun temellerini anneler atıyor.

 

Yemek yerken onların verdikleri sinyalleri iyi okuyabilmek, tercihlerine ve zamanlamalarına saygı göstermek, doyduğundan olduğu kadar yeterince iyi besin aldığından da emin olmak gerekiyor. Yemekle kurduğu ilişki ise belki en önemlisi. Bir öğün nazlanıp az yese çocuğun gelişimi aksamıyor, ama yemekle kurduğu ilişki yaşamı boyu etkili oluyor ve bu ilişkinin temelleri 6. aydan itibaren atılmaya başlıyor.

 

Bu köşede her hafta farklı dönemlere ait beslenme ipuçlarını ve tarifleri sizlerle paylaşacağım. Dünyanın en önemli şefi biz anneleriz, gelecek nesli besliyoruz! Derin bir nefes alıp arkanıza yaslanın ve bu yolcuğun tadını çıkarmaya bakın!

 

 Sebzeli Bebek Köftesi (12. aydan itibaren) tarifi için tıklayınız!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön