21 Mart İlkbahar Ekinoksu nasıl kutlanır?

Asırlardır kutsal bir gün olarak kabul edilen ekinoks günleri, bütün bir yılı gözden geçirmek, yenilenmek ve doğanın döngüleriyle uyumlanmak için harika birer fırsat.

Bahar kapıda, haydi kutlayalım!

21 Mart, güneş ışınlarının dünyaya dik olarak geldiği ve gece ile gündüzün eşitlendiği gün olduğu için ekinoks olarak adlandırılıyor. Kuzey Yarıküre’de geceler kısalmaya başlarken gündüzler uzamaya başlıyor ve İlkbahar mevsimi de başladığı için 21 Mart, Bahar Bayramı olarak da kutlanıyor.

 

Tarihte pek çok farklı kültürde bu gün, özel bir gün olarak kabul edilirdi. Karanlık ve soğuk kış günleri yeryüzünü terk ederken, baharın gelişiyle birlikte doğanın da uyandığı İlkbahar günleri çeşitli kutlamalarla buyur edilirdi.

 

2019 İlkbahar Ekinoksu, 21 Mart’ta ve tam olarak 00:58’de gerçekleşecek ve güzel bir karşılaşmayla, tam da Dolunay evresine denk gelecek. Bu özel tarihi topluluğunuzla ateşler yakıp şarkılar söyleyerek kutlamayı da tercih edebilirsiniz, kendinizce küçük ritüeller düzenleyerek de. İşte Bahar Bayramı için simgesel anlamlarıyla bezeli birkaç kutlama önerisi:

 

Bahar temizliğinin tam zamanı!

Bahar temizliği bizim kültürümüzde de yer etmiş, oldukça da faydalı bir gelenek. Kışın ağırlığıyla vedalaşmak için de harika bir ritüel. Evinizde detaylı bir temizlik yapmak için Bahar Bayramı’nı bahane edebilirsiniz. Kışlık kıyafetlerinizi kaldırın, daha hafif giysilerinizi çıkarıp yerleştirin, mutfak dolaplarınızı gözden geçirin ve işinize yaramayan, son bir yıl içinde kullanmadığınız her şeyi atın. Böylece bolluğa, berekete ve iyiliğe yer açmış olursunuz! Tüm evin kirden ve fazlalıklardan arınması içinizi ferahlatacak ve yenilenmiş hissetmenin verdiği enerjiyle kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Eğer böyle detaylı bir temizliğin bir günden fazla süreceğini düşünüyorsanız, ekinokstan bir iki gün önce temizliği yapmak ve 21 Mart’ta evinizde de bir bahar havası yaratmak iyi bir fikir olabilir. Taze çiçeklerle evinizi süslemeyi ihmal etmeyin! Mevsim güzelleri nergis, sümbül gibi çiçekler baharın gerçek kokusunu evinize doldurabilir.

 

Doğada zaman geçirin

Büyük şehir koşturmacası içinde doğadaki dönüşümü fark etmek bazen gerçekten de zor olabilir. Ama Tabiat Ana’ya hal hatır sormak için illa ki bir dağın başına çıkmanız gerekmiyor. Bulunduğunuz yere yakın bir parka gidip filizlenen tohumları aramak, ağaç dallarındaki tomurcukları izlemek, sabah erken saatlerde muhabbete başlayan kuşları dinlemek de doğada zaman geçirmenin nefis yollarından biri olabilir. Vücudunuza ‘artık bahar geldi, canlan!’ mesajı vermek için doğayı seyretmek gibisi yoktur. Kendinize zaman ayırın ve Bahar Bayramı’nın tadını çıkarmak için doğadaki dönüşümü izleyin.

 

Tohumlar ekin

Bahçeniz varsa ne ala! Ama yoksa bile, evinizde güneş gören bir yere yerleştireceğiniz bir saksıda kendi ektiğiniz tohumların büyümesini izleyebilirsiniz. Yılın bu zamanı, birçok tohum ekimi için ideal zamandır. 21 Mart’ı kutlamak için toprağını yenilediğiniz bir saksıya birkaç tohum ekin ve baharın canlılığını günbegün takip edin. Maydanoz, dereotu, roka gibi mutfağınızda kullanacağınız yenilebilir bitkiler de ekebilirsiniz, keyifle seyretmek için çiçek tohumları da ekebilirsiniz.

 

Meditasyon yapın

Günlük meditasyon pratiği yapıyor olabilirsiniz, o zaman bahara özel bir meditasyon yapmak sizin için çok da karmaşık olmayacaktır. Ancak hiç meditasyon yapmıyorsanız bile, baharı kısa bir meditasyonla karşılayabilirsiniz. Derin bir nefes alın, rahat bir pozisyonda oturun ve sadece nefes alışverişinizi dinleyin. Dikkatiniz dağılır gibi olduğunda fark edin ve dikkatinizi yeniden nefesinize getirin. Mümkün olduğunca rahat olmaya çalışın ve tek amacınız biraz durmak olsun. Bu kadar basit! Baharın enerjisini içinizde hissetmek için kendinizle ve nefesinizle geçireceğiniz bir 20 dakika bile çok etkili olacaktır. Sonrasında birkaç derin nefes alarak meditasyonunuzu bitirin ve notlar alın. Hiçbir şey yapmadan oturmak size nasıl hissettirdi? Dikkatinizi nefesinizde tutmak nasıldı? Vücudunuzda hangi gereksiz gerginlikleri fark ettiniz?

 

Yeni bir şeye başlayın

Ne zamandır aklınızda ama bir türlü başlayamıyorsunuz... Günlük ya da haftalık rutininize dahil etmek istediğiniz şeye başlamak için baharın başlangıcı en iyi zaman. Spor salonuna yazılın, yoga derslerine başlayın, her sabah yarım saatinizi meditasyona ayırın ya da yapmadığınız için kendinize kızdığınız ne varsa ona başlamak için bir adım atın. Baharın canlılığından faydalanmak motivasyonunuzu arttıracak. Bunu diğer ritüellerle ve kutlamalarla birleştirdiğinizde, psikolojik olarak da daha güçlü hissetmeniz olası.

 

Ailenizle ve dostlarınızla bir araya gelin

Büyük bir ziyafet düzenleyin ya da küçük bir çay partisi organize edin. Eski kültürlerde özel günler, topluluğun bir araya gelip maddi manevi paylaşımlarda bulunulan günler olarak kutlanırdı. Modern zamanlarda böyle gelenekler git gide azalırken bir bahar bayramı geleneği oluşturmak herkes için eğlenceli ve sevgi dolu bir aktivite olabilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön