Yeni Medya Ana Sayfa
ÜYE GİRİŞİ
LÜTFEN KULLANICI ADINIZ VE ŞİFRENİZ İLE GİRİŞ YAPIN!

Dünden bugüne Tarkan

1992 yılından bu yana yaptığı her şarkıyla zirveye çıkan Tarkan hakkında ne biliyorsunuz?

19 Ekim 1972 yılında Almanya'da doğan Tarkan 1986 yılında ailesi ile birlikte Türkiye'de yaşamaya başladı. Çocukluktan itibaren müziğe ilgili olduğu bilinen Tarkan'ın ilk albümü 1992 yılında 'Yine Sensiz' oldu.

 


Tarkan'ın 1992 yılında çıkardığı 'Yine Sensiz' albümünün kapağı - 2016 yılında çıkardığı 'Ahde Vefa' albümünün kapağı

 

Tarkan, Yine Sensiz adlı albümündeki 'Kıl Oldum Abi' şarkısı ile dikkatleri üzerine çekti.

 

 

1994 yılında 'Aacayipsin' adlı albümü ile yükselişine hız katan Tarkan yine aynı dönemde, kendisi ile röportaj yapılırken "Çişim geldi" deyip röportajı yarıda kesmesi ile de oldukça konuşulmuştu.

 

 

1997 yılında çıkardığı 'Ölürüm Sana' adlı albümündeki 'Şımarık' ile uluslararası alanda tanınan Tarkan, bu şarkı ile Megastar olma yolundaki önemli adımlarından birini daha attı. 1999 yılındaki toplama albümü olan Tarkan ile çeşitli ülkelerden ödüller kazandı.

 

 

Tarkan, 2001 yılında çıkardığı 'Karma' albümü ile satış rekorları kırdı. 2003 yılında 'Dudu' isimli aldbümünü piyasaya sürdükten sonra İngilizce albüm çalışmalarına başlayan Tarkan, 2006 yılında ilk İngilizce albümü 'Come Closer' ı çıkardı. Tarkan'ın single olarak çıkardığı 'Bounce' ve 'Start the Fire' isimli iki İngilizce albümü daha bulunuyor.

 

 

 

Tarkan hakkında bilinmeyenler:

 

  • Tarkan'ın annesi Neşe Tevetoğlu, Tarkan adlı çizgi roman karakterinden etkilenerek oğluna bu adı verdi.

  • Müzik ile ilgili ilk eğitimini Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde bulunan Karamürsel İleri Musiki Derneği'nde aldı.

  • 1999 yılında çok yüksek satış rakamlarına sahip olan müzik şarkıcılarını ödüllendiren Dünya Müzik Ödülleri, Tarkan'a, Dünya'nın En Çok Satan Türk Sanatçısı ödülünü verdi.

  • Tarkan, yaklaşık 10 yıldır çeşitli doğa projelerini desteklemektedir. Bu projeler arasında Hasankeyf, Gediz Deltası, Ergene Nehri, Burdur Gölü, Allianoi Antik Kenti gibi projeler bulunmaktadır.

  • Seferihisar Doğa Okulu’nun kurucuları arasındadır.

  • Tarkan, 2000 yılında gerçekleşen Echopop Ödül Töreni'nde Jennifer Lopez ve Britney Spears'ın da aday olduğu 'Uluslararası Yılın Gelecek Vaadedeni' dalında ödül kazandı.

2007 yılında 'Metamorfoz' isimli albümündeki şarkı sözleri nedeniyle Türk Dil Kurumu'nun takdir ettiği Tarkan, 2010 yılında çıkardığı 'Adımı Kalbine Yaz' yılın en çok satan albümü oldu.

 

6 yıllık aranın ardından geçtiğimiz günlerde 'Ahde Vefa' ile dinleyicilerin karşısına çıkan Tarkan'ın aşk hayatı da merak konusu. Uzun bir süre Bilge Öztürk ile birlikte olan Tarkan'ın adı geçtiğimiz aylardan bu yana Pınar Dilek ile anılmaya başladı. Çift mayıs ayında evlendi

 

SON GÜNLERİN MERAK EDİLEN İSMİ PINAR DİLEK

 

50'ye yakın ödül kazanan Tarkan, birçok önemli çalışmaya imza attı. Bu çalışmalar arasında en beğenilenlerden biri Müzeyyen Senar ile yaptığı 'Benzemez Kimse Sana' düeti oldu.

 

 

Yaptığı her albümle ses getiren Tarkan son çıkardığı 'Ahde Vefa' ile müzik listelerinde birinci sıraya doğru ilerliyor.

 

Tarkan'ın dünden bugüne olan değişimi:

 

Megastar Tarkan...
+59Megastar Tarkan

 

 

Daha Fazla Göster