"Evlenmek istediğim kadın benden büyük"

Merhaba Yeşim Hanım,

 

Yaşım 27, yaklaşık 8 aylık bir birlikteliğim var. Onu 2 yıldır tanıyorum, kendisi iş arkadaşım. İlişkimize ciddi düşünerek başladık. Kendisi evlenip boşanmış ve sekiz yaşında bir kızı var, benden sekiz yaş büyük. Bu sebeplerden dolayı ailem kesinlikle karşı böyle bir ilişkiye ve evliliğe. “Ya bizi ya onu tercih edersin” diye önüme seçenek sunuyorlar. Bense sevgilimden vazgeçmek istemiyorum, onu seviyorum ve onunla mutluyum. Sevgilim yaşından dolayı bir an önce evlenmek istiyor, benimse henüz evlilik için şartlarım oluşmamış durumda çünkü mevcut işim bitmek üzere, daha sonra işsizim. Askere gidip geldikten ve ben iyi bir iş bulduktan sonra evlenmeyi planlıyoruz ancak ailem kesinlikle istemiyor böyle bir şeyi. Sizin bana önerileriniz nelerdir? Yardımınıza, fikirlerinize ihtiyacım var.

 

Şimdiden teşekkür ederim.

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

 

Sizi güzel yüreğinizden ve cesaretinizden dolayı kutluyorum. Gerçekten çok cesaretlisiniz ama bekar bir erkek için bilmediğiniz ve ummadığınız kadar zor bir dünyaya, baştan ağır bir yükü sırtlayarak, gözü kara bir adım atmak istiyorsunuz. Biraz aydınlıkta bakın yaşanacaklara, daha net görebilirsiniz. Evlilik çok güzel ama bir o kadar da zor bir kurum. Bir bilseniz ne kadar zor olduğunu, bir de üstelik de bazen yaptığınız evlilikle müebbet hapis cezasına mahkum olursunuz, çek çek bitmez. Bu müebbet hapis cezasına düşmemek için kişi iyi hesap yapmak zorunda ama araya aşk veya başka mevzular giriyor; o hesaplar yapılmadan evlilikler yapılıyor ama siz siz olun, hesabınızı iyi yapın evlenmeyi düşündüğüm kişi bana uygun mu diye. Sizce uygun sanırım. “Seviyorum, mutluyum” demişsiniz. Öyle bile olsanız ailenizin bu arzunuza karşı olan tutumu dolayısıyla kafanız bir güzel karışmış. Bir başkasına da bu soruyu yöneltseniz, size “Ne işin var evlenmiş, ayrılmış, çocuğu olan bir kadınla?” diyecek, bunu siz de az-çok tahmin ediyorsunuzdur. O yüzden, tüm güzel duygularınıza rağmen bana “Ne yapayım, yardımcı olun Yeşim Hanım” demişsiniz ama kırılmak, gücenmek yok.

 

Sorunuzu okurken bir evladım gözüyle baktım, olmadı. Bir okur gözüyle baktım, olmadı. Size biraz klişe olsa da “davul, dengi dengine olmalı” demek zorundayım çünkü sonradan gelen “keşke”lerin kimseye şimdiye kadar bir faydası olmadı. Siz beğeninizle, duyduğunuz sevgiyle “olur” gözüyle bakabilirsiniz, “Neden olmasın?” diyebilirsiniz ama birbirinize uygun değilsiniz. Ailenizi kesinlikle haklı buluyorum. Onlar açısından hoş bir durum mu, bir durup düşünün. Biricik oğulları, evlenmiş, ayrılmış, çocuğu olan, üstelik kendinden 8 yaş büyük bir kadınla evleneceğim diye karşılarına geliyor. Siz olsaydınız, oğlunuzun böyle bir evlilik yapmasından mutlu olur muydunuz? Ben olmazdım. Gencecik kızlar duruyorken neden evlenmiş ayrılmış çocuğu olan ve sizden 8 yaş büyük bir kadını eşiniz olarak tercih ediyorsunuz? Size şu an önemsiz gelen bütün bu hususlar, aşkın gözünüzü kör etmesinden. Evliliği yaşamış, çocuk sahibi olmuş, heveslerinin, heyecanlarının büyük bir kısmını yaşamış, yaşı oturmuş, evliliğini bitirip hayatta bayağı bir yol almış bir kadın için siz bulunmaz bir adaysınız. Bunun farkında değilsiniz. Acelesi, biraz da bu yüzden olmalı. Sizi hazır bulmuşken kaçırmak istemiyordur. Sizin bu kişiyi kaçırmak istememenizin özel bir nedeni var mı? Çünkü oldukça gözü karasınız. Elinize, yüzünüze bakılmaz bir genç olmadığınızı düşünüyorum, neden 8 aylık bir ilişki için ailenize karşı geliyorsunuz? Bilmelisiniz ki aileniz istemeye istemeye onaylasa da bu evlilik hiçbir zaman içlerine sinmeyecek. Bunu onlara, kendinize yapmaya hakkınız yok. Nedenlerinizi az çok tahmin edebiliyorum. O bekar bir kadın, siz bekar bir adamsınız, bu beraberliğe alışmış olabilirsiniz. Şimdi aşk ateşiyle bu beraberlik için ailenizi bile görmezken, evlenince aşk bitecek, geriye ne kalacak? Gerçekler diken gibi size batacak. Bir diğer konu: Bu kişi neden ayrılmış? Ne kadar haklı nedenleri olursa olsun, bir kadın bu kadar çabuk evliliğinden vazgeçip bir başka evliliğe yelken açıyorsa, biraz daha derin düşünmelisiniz. Üstelik sevdiğiniz kadının yaşından ötürü, hiç hazır olmadığınız bir evliliğe koştururcasına imza atacaksınız. Evlilik o kadar ağır bir yük ki ne işiniz var ne madden hazırsınız. Bu hazırlıklarınız kesinlikle tamamlanmış olmalı. Yoksa birbirinizi yemeye başlarsınız, parasız saadet 80’lerden önceydi, şimdiki zamanda parasız saadet yok.

 

Bütün bu saydıklarımdan ötürü iyi düşünün, “bu evlilik olmamalı” diyorum. Evlenmek istediğiniz kadına münasip olan, kendi gibi evlenmiş ayrılmış bir adamdır, benim görüşüm bu yönde. Beni acımasız bulabilirsiniz ama benim düşüncem, davulun dengi dengine çalmasından yana sevgili okurum.

 

Sevgiler…

Facebook Yorumları
Yorumlar
22
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  10 Mart 2019 Pazar 17:26

  Aşkın yaşı yoktur ikinci evliliğimiz eşimin de benim de eşim otuz yaş büyük onu çok seviyorum olgun efendi anlayışlı o beni sanki daha çok seviyor anlayışlı saygılı olursanız bence het şey güzel olur

  Cevapla
 •  
  25 Nisan 2019 Perşembe 09:14

  ne demek yoktur davul bile dengi dengine

 •  
  02 Mart 2019 Cumartesi 13:39

  Vay arkadaş nasıl bir ilişki bu hiç olumlu yanı yok ömrün boyunca acı çekeceksin evlenirsen hep dert hep sorun ailen karın ve karının eski eşi çocuğu arasında kaybola kaybola ömrün bitecek. Sonuç mu? Boşanma.

  Cevapla
 •  
  27 Şubat 2019 Çarşamba 13:34

  2 yıl canım, aşkım diye geçer. Ücüncü yıl birbirinizi yemeye başlarsınız. tecrübe ile sabittir.

  Cevapla
 •  
  26 Şubat 2019 Salı 16:09

  yazara o kadar yorum yapan arkadaşlar, aileniz karınız-kocanız için tek bir kötü laf ettiğinde bile ne kadar zor oluyor evlilik, böyle bir durumda böyle bir yükün altına girmek ne kadın ne erkek için mantıklı değil.erkek çocuk sah,b, olmak istyecek çocuk olana kadar kadıncağız 40 yaşına gelecek. nerden bakarsan bak mantıksız bir ilişki. yolun başında ayrılmalılar. kadın ailede istenmeyecek, adamın arkadaşları bile istemeyecek. yıllar geçtikçe adam daha çok etrafına bakmaya başlayacak. kadın sürekli mutsuz olacak, genç görünmeye çalışcak nerden bakarsanız bakın her iki taraf için de yanlış bir...

  Cevapla
 •  
  26 Şubat 2019 Salı 10:41

  Bir çocuğu dünyaya getirmek onun hayatına, kararlarına karışma hakkını hiçbir şekilde vermez. Ne yazık ki; cahil toplumlar kendi ayaklarının üzerinde duramayan, kararlarını kendi alamayan, sonuçlarının sorumluluğunu üstlenemeyen nesiller yetiştirir. İnsanları rahat bırakın, kadın yaşı, medeni durumu, şartları kimseyi ilgilendirmez biraz insanların kararlarına saygı duymayı öğrenmemiz lazım.

  Cevapla
 •  
  25 Şubat 2019 Pazartesi 14:39

  Tanımadığınız boşanmış bir kadını neden bu kadar kötülediniz anlayamadm? Boşanma tek taraflı bir eylem değildir. Boşanmada sebep kadın olmak zorunda da değidir.Bakış açınızı tek taraflı ve acımasız buldum.

  Cevapla
 •  
  25 Şubat 2019 Pazartesi 14:20

  dengi dengine dediğiniz evliliklerin şimdiki ömrü ne kadar acaba? tek taraflı ve duygusuz bir yaklasım ile yazmışsınız.

  Cevapla
 •  
  24 Şubat 2019 Pazar 09:51

  Sıradan bir yobazın sığ yorumu gibi. Aşırı basit.

  Cevapla
 •  
  27 Şubat 2019 Çarşamba 13:41

  aşırı gerçekçi, olacakları önden söylemiş. son pişmanlık fayda etmez sonra


 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön