Nişanlımı aldattım, çok pişmanım...

“Merhaba Yeşim Hanım,

Ben 5 yıldır nişanlıyım. Askerden geldiğim zaman bir hata yaptım. İnternette tanıştığım, hiç tanımadığım biriyle bir gecelik bir ilişki yaşadım. Aradan aylar geçtikten sonra bir mesajla hamile olduğunu öğrendim. İnanmadım. Çocuğun benden olduğuna dair elimde hiçbir şey yok. Öğrenmeye de korkuyorum. Çocuk annesiyle yaşıyor öğrendiğime göre. Bu durumu araştırmamam günah mı? Nişanlım bu durumu kabullenmez. Onu kaybetmek istemiyorum. Onun da bir günahı yok. Evlilik için hazırlanırken nasıl söylerim bu durumu? Çok pişmanım, yardımcı olun. Ne yapmam lazım?”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Tüketicilik ruhumuzda yayıldı.  Her şeyi tüketmeye odaklandık. Birbirimizi tüketmeyi de bu tüketimin içinde  öğrendik ve alıştık. Nasıl olsa bir başkası hep var. Dost var, sevgili var, bir başkası hep var! Yalan var, kıskançlık var, ihanet var... İnsanlar buna rağmen yine  birbirinin yanındalar. Yani sevgili okurlar, alana artık her şey var. Parayla insan dahil her şeyi satın alabiliyorken insan değerleri ne yapsın? Sıkışıp kalacak değerlere, hayatını yeterince  yaşayamayacak. Oysa insanların bazıları  hiçbir şeyi kaçırmak istemiyorlar, her şeyi fırsata dönüştürmek istiyorlar. Bir kadın mı var karşılarında; şanslarını mutlaka deniyorlar. Bu bazen kadının fırsat vermesiyle olabiliyor, bazen  alışkanlıktan. Herkesi bir yoklamaya çalışıyorlar. Sosyal paylaşım siteleri bu konuda fırsatlar sitesi! Evli olan, sevgilisi olan birçok insan ihanete orada kapılarını açıyor. Potansiyellerini keşfediyorlar. Ben neymişim diyerek daha bir gaza geliyorlar ve böylece bütün tutmaya çalıştıkları değerlerin iplerini koyveriyorlar. Sen ne yapıyorsun diyen de olmayınca üzüm üzüme baka baka kararıyor. Toplum kadınıyla, erkeğiyle tam gaz internette!  Kadınlar durur mu? Onlarında bazıları bu gidişattan etkilendiler. Aldatıla  kandırıla aldatmayı, kandırmayı öğrendiler. İnternetle de bunu çaktırmadan yapıyorlar. Farkında mısınız; biz  artık farklı bir Türkiye’yiz.

 

Aldatmak, aldatmamak... Konumuz aslında biraz da bu. İnsan eşini, nişanlısını, sevgilisini neden aldatmaya ihtiyaç duyar? Seven kadın ya da erkek, bilhassa da erkek, neden aldatır? Vicdanı nasıl rahat eder? Kendi kadından namus beklerken erkeğin namusu yok mu? Erkek aldatınca mı erkek oluyor, aldatmayınca mı erkek oluyor? Erkeklerin bazıları (sözüm  aldatanlar için) kendilerini manen ve fiziken bu kadar mı değersiz bulup önüne gelenle birlikte olabiliyorlar? Erkek bir  zamanlar güçtü, erkek olmak şerefti. Bunlarla ölçülürdü. Şimdi neyle ölçülüyor? Yalanlar ve aldatmalarıyla mı?

 

Değerleri olan insanlar değerlidir sevgili okurlarım. Değerlerinizle hayatınızda seçimler yaparsanız daha az yanılır ve daha az yıpranırsınız. Çünkü  onlar yolunuzu aydınlatır. Siz sevgili okurum, değerlerinizi hiçe saymışsınız. Nişanlı bir genç olarak gitmiş internetten biriyle o gün konuşup o gün birlikte olmuşsunuz. Şimdi de bir bilinmeze doğru yürüyorsunuz. Bu bilinmezi bilmek zorundasınız. O bayanla görüşüp size attığı mailin ne anlama geldiğini sorun. Bir kadın bir günde tanıdığı erkekten  o gün birlikte olup  bebeğini doğurmaya nasıl cesaret edebilir, gerçekten şaşırtıcı... Bu cesareti nereden bulmuş? Bir gecelik bir ilişki olması nedeniyle insanın aklına bir sürü şey geliyor. Kadın belki de sizinle beraber olduğunda zaten hamileydi ve size bu durumu kabul ettirebileceğini düşündü. Her şey olabilir. Bazı kadınlar pek yaman, her şey beklenebilir. Önce öğrenmeniz gereken gerçekten ortada bir bebek var mı? Varsa size mi ait? Sayfasında öylesine bebek resmi de paylaşmış olabilir,  belki bir yakınına ait bunu öğrenmeniz için onunla görüşmek zorundasınız. Bebeğin size ait olduğunu söylerse bu durumda  bebeğe DNA testi  yaptırmanız gerekecek, emin olmanız gerek. İnsan içinde şüpheyle hayatına huzurla devam edemez. Gerçekten bebek var mı? Bebek size ait mi? Yıllar sonra  bir çocuk kapınıza gelip hesap sorabilir. Gerçekten varsa bu bebeğe yazık olur. Varsa ve size aitse o bebekten sorumlusunuz, ona sahip çıkmalısınız. Onun bu durumda ne günahı var? Yazık olmasın bebeğe. Bu kadından anne olabilir mi? İnsanın aklına bir sürü soru takılıyor. Gerçekleri öğrenene kadar nişanlınıza hiçbir şey söylemeyin. Her şeyi açığa çıkardıktan sonra duruma göre davranırsınız. Belki hiç söylemenize gerek kalmayacak, bu size bir ders olarak kalacak böyle olmasını  tüm kalbimle diliyorum. Eğer bebek sizin ise bunu nişanlınızla mutlaka paylaşın. Gizlenecek bir şey değil, eninde sonunda ortaya çıkar. Daha zor durumlara düşersiniz. Bir şeyi yok sayabilmek için gerçekten var olmadığından emin olmalısınız. Sevgili okurum, yaşadıklarınıza gerçekten üzüldüm. Her şeyin kötü bir rüya gibi gelip geçmesini diliyorum. Sevgilerimle...

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön