Beni kullandı mı yani?

“Selam Yeşim Hanım. Size canımı çok sıkan, beni hayata küstüren, kendime güvenimi alt üst eden bir olay anlatmak istiyorum. Bundan 1 sene önce bir adamla tanıştım, daha doğrusu akraba vesilesiyle tanıştırıldık. Annesi beni çok beğenmişti ve istiyordu. O savcıydı, ben ise öğrenciydim 18 yaşında. Biz konuşmaya başladık, gayet iyiydik, hatta sabah 5’e kadar konuşurduk. Söylemeye çekiniyorum ama bu benden açık saçık fotoğraflar istemeye başladı. Resmen 9 ay boyunca konumuz yalnızca buydu. Ben yoğun duygular hissettiğim için kıramıyor, atıyordum. Bir nevi bana bağlanır belki sever diye ümit ederek adımlar atıyordum. Zaten o farklı şehirdeydi, ben farklı şehirdeydim, hiç buluşmamıştık  da. Ama bağlandım. Nasıl olduysa bütün hayatım o oldu. 9 ayın sonuna doğru o bana yazmadı, ben de onun yazmasını beklediğim için ona yazmadım. Bu arada onun ciddi düşündüğü biri varmış diye bir duyum aldım. Yıkıldım resmen. Ona sordum en sonunda. Yok öyle bir şey deyip geçiştirdi. İnandım işte, gözüm kördü. Sonra aradan 1 ay geçti, beni evine davet etti, gidemedim, aksilikler oldu. Ve beni evine çağırdığından 1 hafta sonra nişanladığını duydum. Bir ay sonra da evlendiğini. Evlendiği kız hakimmiş. Ben tabii ki yıkıldım. Aradan 2 ay kadar geçti, hala unutamadım, hep bir ümit gelecek diye. Sonra bir akrabam bana “Evlendiği kız çocuğun annesine ‘benimle hiç ilgilenmiyor beni tersliyor’ diyormuş. Zaten o kızla nasıl evlendi anlayamadık, bize hep bir şey hissedemiyorum diyordu" dedi. Size sormak istiyorum, lütfen beni çıkarın bu çukurdan. Sizce beni kullandı mı? Sizce pişman olur mu? Sizce aklına geliyor muyum? Ne yapmalıyım?”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Hayatınızdan aklınızı çıkardığınızda yolunuzu bulamazsınız sevgili genç okurum. Akıl, doğru yolu bulmada sorgulamalarıyla insana yön tayin eder. Siz hiç aklınıza sormadan yol almışsınız. Durum böyleyken hayatı suçlayabilir misiniz? Ya da hayata küsmeniz doğru mu? Çok gençsiniz, 18 yaşında. Hayata o kadar acemisiniz ki kötülüklerle dolu bu dünyadan bu kadar bihaber olmamalısınız. Hayata okuyarak, haberleri dinleyerek katılıp gerçek dünyayı öğrenmeye, anlamaya, kendinizi de korumaya çalışmalısınız. O zaman bu kadar kolay aldanmazsınız. Evet, bu adam sizi bir takım duyguları yaşamak için ne yazık ki kullanmış. Durum bu, sadece kullanmış. İki kere yazdım anlayın diyerek. Gerçekleri görün istedim. Bunu algılayabiliyor musunuz? O gün Allah yüzünüze bakmış ve siz onun evine gidememişsiniz .Niyeti sizinle birlikte olmaktı muhtemelen siz de hayır diyemeyecektiniz. Sevmek her şeye evet demek değildir. Sizin de ‘hayır’larınız olmalı. Yaşadığınız arkadaşlıklarda hayırlarla siz olursunuz, yoksa siz olamazsınız. Kaale de alınmazsınız. Çünkü ortaya konulan bir kişilik yoksa siz de yoksunuz, sadece bedeniniz vardır. Hiçbir şeyi değiştiremezsiniz ama tek bir hayır hayatınızın gidişatını değiştirir. ‘Hayır’lar olumsuz gibi gözüken bazı durumlarda en olumlu kelimedir.

 

Yaşı büyük erkekler yaşamda edindikleri tecrübeleriyle sizin gibi küçük kızları kolayca avlayabilirler. Sizin gibi küçük kızlar bu yaşlarda birkaç güzel sözle karşınızdakini bir şey sanabilirsiniz. Birinin adamlığı sözlerinde değil yaptıklarındadır. Bundan sonrasında bu söz aklınızda olsun. Okumakla adam olunmuyor. Adamlık çok ayrı bir meziyet. Evlenmiş birinin size hala döneceğini düşünmek çok hayalci bir yaklaşım olmamış mı? Ama bu adama siz yaklaşırsanız sırf sizi kullanmak için sizinle yine  görüşebilir. Kesinlikle uzak durun. Kimsenin dediklerine inanmayın. Mutsuzmuş vs. bunlar laf, mutsuz bile olsa sizi ilgilendirmemeli. Siz böyle bir adamla nasıl mutlu olacaksınız? Yarın kime musallat olacak, kimin günahına girecek, bunlar hep yapabileceği şeyler, potansiyeli olan bir adam. Yaşadığınız kötü bir tecrübe olmuş ama ucuz atlatmışsınız. Sizlerden açık saçık resimler isteyen kimselere -bu sevdiğiniz erkek dahi olsa- resimlerinizi yollamamalısınız. Sizi seven erkek açık resimlerinizi zaten istemez. Burada bir soru işaretiniz mutlaka olmalı. İlişkilerde söylenilen sözlere değil yapılan hareketlere bakmalısınız. Sözlerle hareketler birbirlerini tamamlıyor mu? Sadece sözde kalıyorsa, sözde bir ilişki yaşıyorsunuz. Kalpte yaşanan bir ilişkide sözlerle davranışlar bütün olur. Çok gençsiniz ve bir o kadar da safsınız. Lütfen aklınızı devre dışı bırakmayın. Kendinizden bu kadar büyük insanlarla bir arkadaşlık kurmayın. Büyük erkeklerin beklentileri farklı olabilir. Kendi yaşınıza uygun arkadaşlıklar en doğrusu. Evlilik eninde sonunda olacak ama bu kadar erken olmamalı. Öğrenim hayatınızı bitirin. Üniversiteyi okuyun. Daha farklı gözlerle bakacaksınız hayata. Kendinize biraz  baba evinde yaşamak için şans tanıyın. Tadını çıkarın. Sonra çok ararsınız o baba evini ve rahatlığını ama dönmesi kolay olmaz. O nedenle  acele etmeyin ve hem üniversiteyi  okuyun hem bol bol kitap okuyun. Okuyarak başka hayatlara girer çıkar, her kitaptan hep bir şeyler öğrenerek size söylenen her güzel söze kanmazsınız. Size güzel günler diliyorum benim genç okurum. Sevgiler...

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön