Ailesi baskı yapıyor...

“Merhaba. Ben 24 yaşındayım, üniversite mezunuyum.  Bu yaz askere gideceğim. Yaklaşık 3,5 yıllık bir ilişkim var. Kız arkadaşım 19 yaşında, liseyi yeni bitirdi. Kendisi ortak bir tanıdık vasıtasıyla benden hoşlandığını söyledi. Çıkmaya başladık. Aradan 1.5 sene geçtiğinde bir gün babasının telefonundan konuşuyorduk. Doğum günüydü. Telefonla konuşurken birden kapandı. Ben de mesaj attım doğum gününü kutlamak için. Daha sonra abisi telefonu yakalayıp doğum günü mesajımı gördü ve kız arkadaşıma baskı uyguladı. Biz yine de her şeye rağmen, tüm zorlukları atlatarak bugüne kadar geldik ve 4 yılımız dolmak üzere. Yalnız abisi, ablalarına baskı uygulayarak konuştuğumuzu duyarlarsa söylemelerini istemiş. Ablaları beni ilk etapta istiyordu. Annesi de bizim konuştuğumuzu biliyor ve izin veriyordu. Daha sonra kız arkadaşıma tekrar baskı uygulanınca ayrıldığımızı söylemiş onlara. Bana aileden herkesin baskı uyguladığını söyledi. Ne yapacağız dedim, ayrılmayacağız sabredeceğiz dedi. Ama aramızda biraz soğukluk var. Ayrılır mıyız bilmiyorum ama ablalarımla konuşacağım dedi. Ona göre karar alacakmışız. Fikirlerinize ihtiyacımız var, çok zor durumdayız ve psikolojimiz bozuldu... Ne yapmalıyız?”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

İnsanın yaşamda bir şeylere ulaşabilmesi için önce bu isteğe niyetlenmesi sonra inanması ve göze alması gerekir. İnsan kendini, yapabileceklerini ve yapamayacaklarını bilir. Siz de bu ilişki için neler yapıp yapamayacağınızı biliyorsunuzdur. Biri bu konuda ne demiş biliyor musunuz? Benim  çok hoşuma giden bir söz: “Yapabileceğinizi ya da yapamayacağınızı düşünüyorsanız, büyük ihtimalle haklısınızdır.” Güzel değil mi? İnsanın bir de kendine, karşısındakine inanması gerekiyor. İnsanı bu inançlar  hayatında bir yerlere ulaştırıyor. İnanmak, göze almak bunlarla bu ilişkide yol alabilirsiniz.  Onun için neleri göze alabilirsiniz ? Mesela ağabeyi çıktı karşınıza, ne yaparsınız? Korkup kaçar mısınız yoksa onu seviyorum, evlenmek istiyorum diyerek karşısında dimdik durur musunuz? Bu bir örnekti.  İnsanlar hayatlarında istedikleri şeyler için olabilecekleri de göze almak, yani göğüslemek zorundalar. Böyle olunca bir de cesarete ihtiyacınız var. Kız arkadaşınızın önünde sanıyorum henüz bekar olan ağabeyi ve ablaları var. Üniversiteyi okuyacaktır, öğrenim hayatı var, sizin askerliğiniz var. Eee bir de sabıra ihtiyacınız var. Anlaşılan bayağı varlar var. Peki tahammülünüz var mı?

 

Kız arkadaşınız arkadaşlık teklif edecek kadar cesur bir kız. Ne istediğini biliyor ve istediğine de sahip çıkıyor. Küçük yaşına rağmen akıllı ve olgun. Size sabredeceğiz diyerek yol haritanızı çizmiş. Üç buçuk sene az bir zaman değil. Bu ilişkiyi beraberce devam ettirebilmişsiniz, seçimi de güzel, akıllı bir gençsiniz, okumuşsunuz, sıra askerliğe gelmiş sonra iş hayatına atılacaksınız. Kendi profiliniz için güzel bir çizgi çizmişsiniz, istikrarlısınız… Bu ikiniz için de böyle. Şimdi ne yapacaksınız? Kız arkadaşınızın dediği gibi sabredeceksiniz. Siz askerliği bitirip işe girene kadar bu ilişkiyi sessizce yürüteceksiniz. O eskisi gibi küçük bir kız değil, artık bir genç kız, dolayısıyla daha özgür olacaktır. Bu sizin birbirinize ulaşabilmeniz açısından rahatlık, hep kasmayacaksınız, korkmayacaksınız. Büyümek doğrularla yaşanıyorsa onu daha çok söz sahibi yapacaktır. Diğer taraftan siz işe girince ailesine karşı eliniz güçlenecek. Karşılarına güvenle çıkabileceksiniz. Bütün bunları aştıktan sonra ilişkinize bir ad koyabileceksiniz.

 

Her ikinizin de mücadele etmesi, sabretmesi gereken bir ilişkiyi yaşıyorsunuz. Zaten her güzel şeye sabırla kavuşulmaz mı? Umut olduğu sürece sabır zor gelmez insana, yeter ki her ikiniz de birbirinize güvenin, inanın ve mücadeleden yılmayın. Birbirinizi motive ederek, elinizi attığınız adımlarla güçlendirerek  daha çok yaklaşacağınızı unutmayın. Bekleyişlerin sonunda kavuşmak olsun, o sabır tesbih olur çekilir değil mi? Hadi bakalım gençler! Sevgiler...

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön