Sevgilim çocuk gibi davranıyor...

“Merhaba. Benim 2,5 yıldır bir ilişkim var. Aslına bakarsanız çok seviyorum ve ondan başkasıyla yapamam. Kusurları elbette ki var, ama ben onun artılarını daha çok görüyorum. Sorunum şu; bazen değil, sıklıkla çocukça hareketler yapmaya başladı. Yani, bebek gibi konuşmaya başladı ve bu hareketi beni kendinden itiyor. Ben ondan soğumaktan uzaklaşmaktan o kadar korkuyorum ki her gün ağlıyorum onu kaybedeceğim diye. Bir de biz uzaktayız, 2 ayda bir ancak görüşüyoruz. Ben onu kaybetmekten korkuyorum ama acaba soğudum mu gibi düşüncelerime hâkim olamıyorum. Lütfen mailime geri dönün. Ne yapmalıyım?”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

 

Güneşli bir Ankara’dan yazıyorum yazımı. Dün oğlumun yanına geldim, henüz 2 aylık bir torunum var.  Geldiğimden beri doya doya koklayıp sevdim, kucağımdan indirmedim. Babaanne oldum ya, tadını çıkarıyorum kendimce. Torunum olduğundan beri hayatım inanır mısınız daha bir anlam kazandı. O minik bebek benim umudum oldu. Ailemin en küçük üyesi o. Yüreğim sevgisiyle doldu, taştı. Oğlum-torunum derken bugünkü yazımda çocuk ruhlu olmayı konuşacağız. Yani ruhlarını büyütemeyen koca koca insanlardan bahsedeceğiz. İnsan çocukken çocukluğunu yaşayamamışsa, şımartılmamışsa, yeterince sevilmemişse büyüdüğünde o çocukluğunun ruhunu yeniden içinde yaşatmaya başlar.  Şımarır, etrafındakilere çocuk çocuk davranır, içindeki sevgi açlığını doyurmaya çalışır. Geçmişinden intikam alırcasına yapar bunları. Ne kadar istese de olgun ağır tavırlarla davranamaz. Bu elinde değildir çünkü ve o çocuk ruhu yakasını bırakmaz kaç yaşına gelirse gelsin. Kiminin imrendiği, kiminin de gevşeklik olarak değerlendirdiği bu çocuk ruhu yapışır kalır onda, ömrü boyunca da taşır. İçlerindeki çocuğu büyütemeyen insanlar saf ve temiz kalplidirler genelde. Hayal güçleri fazladır. Tıpkı bir çocuğun hayal dünyası gibi renkli dünyaları vardır. Hayatı tüm sorumluluğuyla taşımak zor gelir onlara, bu çocuk ruhlarıyla daha kolay taşırlar.

 

Aslında her insanın ruhunda çocukluk vardır. Hani o size çok yaşlı gelen insanlar var ya, onların da ruhunda vardır büyümeyen bir çocuk tarafları, ama bazı insanlar da öyle baskılarlar ki çıkamaz o çocuk ruhları dışarı. Kadınlar da genelde ağır, oturaklı erkekleri severler. Başka türlü olabileceğini düşünemezler, erkeğin öyle olması gerektiğini öğrenmişlerdir. Sizin sevdiğiniz bu gencin çocuk ruhlu davranışları tabii ki sizi rahatsız eder. Aklınızdaki erkek figüründen farklı bir erkek portresi çiziyor. Size bu ruhtaki erkekler bu yüzden de itici gelir. Oysa ağır başlı erkekler hayatı planlayarak yaşayan, çok çalışan, az konuşan, az gülen kişiler olarak bilindiklerinden genç kızlara daha güven verirler çocuk ruhlu erkeklerin aksine.

 

Sizin böylesine çocuk ruhu taşıyan erkek arkadaşınızdan soğumaktan korkmanız, soğumanızı engelleyemez. Sorumsuz denecek davranışlar içindeyse, yaşının hareketlerini yapmıyorsa hoş değil tabii. Bu farklı bir durum oluyor. Sizin erkek arkadaşınızın davranışlarını tam anlatmayıp çocuk ruhlu dediğiniz için bunun ayırımını siz yapacaksınız. Ondan soğuyabilirsiniz de, bunu arkadaşlığınızın akışına bırakıp göreceksiniz. Ancak yaşayarak görebilirsiniz. İyisi m, bir araya geldiğinizde onu kırmadan düşüncelerinizi anlatın, rahatsız olduğunuz davranışlarını söyleyin, bilsin. Belki daha özenli olur, bazı hareketlerini değiştirir, tamamen değişemese de. Neden şimdiye kadar konuşmadınız? Soğumaktan korkmanız duygularınızn değişimine mani olmaz, değişecekse değişecektir. Olmayacaksa olmaz, korkunun ecele faydası olmadığı gibi. Siz de bunu yaşayarak öğrenebilirsiniz ancak sevgili okurum. Bir de tabi bazı hislerinizi iyice ölçüp biçmek için daha çok bir araya gelmeye çalışın. Onu arkadaş grubunuzun arasına sokup orada gözlemleyin. Bakalım erkek arkadaşınızın hareketleri sizi rahatsız edecek mi? Bunların cevabını bu şekilde gözlemleyerek siz kendi kalbinizden alacaksınız. Sevgiler…

 

***


Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  24 Aralık 2017 Pazar 19:08

  Ben de çocuk gibi davranıyorum lütfen bana yardım edin. Lütfen

  Cevapla
 •  
  11 Mayıs 2017 Perşembe 22:36

  Bu soruma acil cevap yazabilirmisiniz? Ben insanlarla diyalog kurmayi cok seviyorum sosyal biriyimde ilk konismalarimda arkadaslarim beni cok severler sonra zamanla ya kiskanirlar ya da dusmanca tavir sergilemeye baslarlar neden acaba cocuk gibi davrandigim icin mi yasima gore olgun deilim mi?

  Cevapla
 •  
  03 Mart 2017 Cuma 22:36

  Ben sevgilimin yanindayken cocuksu davraniyorum ama sadece onun yanindayken ve o da cocuk olma diye kac kere uyardi simdi ayrildik ne yapabilirim

  Cevapla
 •  
  06 Kasım 2016 Pazar 12:08

  Merhaba benim 2 senelik bir ilişkim var ve sevgilim çok çocuksun hala deişmedin büyüyememişin diyor onun dışında arkadaşlarımda bu fikirde ama onlar için sorun olmuyor. Davranışlarım çok hareketli hayalperest ve fazla saf oldumu belirtti cidden ne yapacağımı bilmiyorum.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön