Kiloluyum diye hiçbir erkeğin ilgisini çekemiyorum

Merhaba Yeşim Hanım, 27 yaşındayım. Küçüklüğümden beri hep kiloluydum ama artık belli bir yaşa gelince ve yaşıtlarımın artık tek tek evlendiğini görünce görüntüm beni iyice rahatsız etmeye başladı. Aynalara sinir olacak hale kadar geldim. Bir ortama girdiğimde genelde erkekler hep zayıf kadınlarla ilgileniyor. 27 yaşıma geldim ama hayatımda daha düzgün bir ilişkim olmadı. Artık evlenmek, çocuk sahibi olmak istiyorum. Düzgün, seveceğim, aşık olacağım bir adam istiyorum. Kilolu olduğum için de erkeklerin ilgi alanına girmiyorum. Lütfen bana bu konuda bir akıl, bir çıkış yolu gösterin.

 

Yeşim Tijen'in cevabı:


Sokağa çıkıp yürürken çevrenize bir bakın etrafınızdan gelip geçen herkes ince uzun mu? Peki her ince olan insan da güzel mi, ne dersiniz? Nerdeeee, değil tabii ama bakarsınız uzaktan nasıl da güvenli yürüyor bazıları. Helal olsun dersiniz, elinizde olmadan içinizden o güvenli yürüyüşünü kıskanırsınız. Nedir onları böyle dik yürüten? Kendini sevmesi ve tabii ki de beğenmesi, değerli hissetmesi dolayısıyla kendine özen göstermesidir. Gerçekten de artık çirkin kadın yok, bakımsız kadın var. Kendini ortaya çıkarmasını bilmeyen kadın var. Bunlar erkekler içinde geçerli. Herkese medya yoluyla güzelliğin, güzel görünmenin yolları bir şekilde öğretiliyor. Bazı yazılarımda dile getiriyorum ya hep, çağımız akıllı olma çağı. Akıl her istediğini kazanma yolunda büyük koz, kullanmasını bilene. Akılla isterseniz çekici hale gelebiliyorsunuz. Hele bir de tarz sahibiyseniz mutlaka fark edilirsiniz. Beğenilmek, takdir görmek, bunlar insanın ruhunu okşayıp motive ediyor, bir nevi terapi gibi.

 

İnsan yalnızca güzeli mi seviyor? Hayır. Yakışıklı bir adamın yanında gördüğünüz, fiziğini hiç beğenmediğiniz kadına bakıp kaçımız Allah çirkin şansı versin demişizdir kim bilir. Oysa hiç düşünülmez yakışıklı bulup da yanına yakıştırmadığımız kadının karakteristik özellikleri sayesinde o adamı belki de deli divane ettiği. Buradan girersek konuya, insanın güzelliği görüntüsünde olmuyor, demek ki görüntüyü güzelleştiren ruhu, kendini taşıması, tarzı, iç ve dış temizlik yani bakımlı olmasıdır. Şişman olmanın dezavantajı var tabii ki ama bunu aşamıyorsanız, kompleksini yaşamak yerine kendi içinize dönüp oradaki güzelliklerle ortaya çıkamaya çalışmak gerekiyor. Hem her erkek şişman sevmez diye de bir kaide yok. Bazıları da toplu kadınlardan hoşlanabiliyor. Nasıl ki kadınlar toplu erkekleri beğeniyorsa erkekler de toplu kadınları beğenebiliyor.

 

Şişmanlığı aşmak için önce doktora gidin. Bir hastalıktan kaynaklı değilse kilolarınız o zaman da diyetisyene gidin. Hem diyet hem spor yapın. Bunları da yaptığınızda hala istediğiniz kadar kilo veremediyseniz yapacak iki şey var, cerrahi çözüm ya da kabullenmek. Herkes her istediğini giyip gezerken sizin aşırı kilolarınızla kıyafet sorunu, rahat hareket edememe, beğenilmeme kaygılarınız vardır. Bunları insanın kendi ruhuna kabul ettirmesi içinse kendindeki güzel olan başka şeyleri keşfetmesi gerekiyor ve ben inanıyorum ki Allah herkese mutlaka güzellikler vermiş, ya saçı ya kaşı ya gözü. Ön plana çıkarın bu güzelliğinizi. Kendinizle psikolojik savaş yaşamaktan, kendinize eleştirisel bakmaktan uzaklaşıp kişisel- karakteristik özelliklerinizle ortaya çıkmaya çalışın. Bunu başaran birkaç insan tanıyorum. Kilolu olsa da bana çok güzel gelen, saydığım, sevdiğim ve her gün sevgimi, saygımı daha da arttırdığım öyle biri var ki tanımanızı isterdim. Kendiyle barışık, fiziki özelliğiyle değil ruhuyla ben ve tanıyan herkesin hayatında önemli bir yer tutuyor. İnsanlar, evet ilk planda görüntüleriyle gözleri fethediyor, ama sonradan o gözlerdeki ilgiyi ruhunuzla tamamlayamazsanız, güzelliğiniz karşınızdan bakan gözlerde silikleşir, çirkin bile gözükebilirsiniz sevgili okurum.

 

Size tavsiyem önce kendinizdeki fiziksel özelliklerinizi ya da becerilerinizi bulup ortaya çıkarın. Güven güzellikten, zayıf olmaktan geçmiyor, kendinizi sevip değerli bulmaktan geçiyor. Karakterinizle, insani yaklaşımlarınızla toplumda ön plana çıkabilirsiniz. Kilolu da olsanız tarz sahibi olun, giyiminizle davranışlarınızla bunları oluşturabilirseniz kilolarınızı da seversiniz. Korkmayın kimse beni sevmez diye, başkalarının sizi sevmesinden önce siz kendinizi sevmelisiniz. Bu bütün sorunları zamanla çözmenize yardım edecektir. Sevgiler…

 

***


Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  01 Aralık 2015 Salı 17:27

  15 yaşındayım boyum 1.58 civarlarında kilom 60 ve etrafında ki herkes sanki bana obezmisim gibi bakıyor

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön