Zoru başarmak ne demek?

Merhaba, 28 yaşındayım. Ben hep çevremdeki insanları kendim gibi bilirim. Bazen bu yüzden hata yaptığımı zannederim ki öyledir belki. Bu hayatta mesela, herkesin güldüğü şeylere ben gülmüyorum, komik gelmiyor. Hayatın karmaşası biraz da olsa ciddiyet istiyor, bence herkesin geleceği için bir ya da birkaç hayali olmalı. Benim de size bir sorum olacak, ZORU BAŞARMAK NE DEMEK? Özellikle iş hayatında. Bir çocuğun düşleri vardır ya büyük düşlerdir onlar ve hep gerçek olacağına inanır. Ama kaçta kaç ihtimaldir bilmem, galiba benim hepsi gerçekleşmedi. Küçük hayallerim hariç! Şimdiden teşekkürler.

 

Yeşim Tijen'in cevabı:

 

Hiç gülmeyi unuttuğunuz oldu mu sizin de? Sanırım hepimiz daha az güler hale geldik. Gülmek için mutlu mu olmak gerek ille de? Mutsuzken de acı içinde geçerken gününüz gülmediniz mi hiç? Güldünüz tabi, gülmekle ağlamak kardeşmiş, öyle derler ya, duymuşsunuzdur. Ben gülmeyi öz kardeş olarak kabul edebilirim kendi adıma, ağlamak da üvey olsun olur mu? Daha az görüşelim kendisiyle. Şaka bir yana gülmeye hepimizin ihtiyacı var, gülmeyi öğrenmeliyiz. Gülmek öğrenilir mi derseniz, evet öğrenilir, her şey gibi onu da öğrenebiliyor insan. Bunun içinde hayata bakış açısını değiştirmek, müzik dinlemek, doğada vakit geçirmek, güvendiğiniz insanla sorunları paylaşmak, hayvan sevgisi… İşte bunlarla kasılan beden ve ruhlarımızı rahatlatıp gülmeyi yeniden keşfedebiliriz. Güldükçe öğreneceğiz ve daha çok güleceğiz. Hayatımızdaki sorunları gereğinden fazla abartmadan yaşamayı becerebilirsek, belki başkalarının güldüğüne yine gülmeyebilirsiniz ama daha kolay gülebilirsiniz. Sizin gülmekte zorlanmanızın nedeni sanırım rahatlayamamanızdan kaynaklanıyor. Gevşeyin biraz, stresin esiri olmayın, sizi dinlendirecek şeylerle meşgul olun. Eminim siz de güleceksiniz ve gülmelisiniz de. Gülmek herkese çok yakışır, size de yakışacaktır. Hadi gülümseyin siz de hadi, bakın gülümsediniz bile.

 

Herkesi nasıl bilirsin demişler, adam da cevap vermiş, kendim gibi. İyi niyetli insanlar için başkalarının kendi gibi olduğunu düşünmesi günümüzde oldukça sakıncalı bir durum. İyisi var tabi,  var da ne yazık ki kötüsü de var. İyi niyetli olanlar azınlıkta sanki. Alt tarafı bir kağıt da ovar ya, o kağıt parçası, bir de lüks insanoğlunu şaşırtan, bozan iki suçlu. Bunların peşinde bir sürü insan, her şeyi bir kenara itip ellerinin tersiyle, bir köpek gibi koklaya koklaya paraya ulaşma derdinde. Bu azimle her şeyi yapabilecek ruh halindeler. Böyle bir dünyada yaşarken herkesi kendi gibi bilmek büyük bir hata olur.  Üzer, yıpratır ve yorar. Artık ilişkilerde dikkatli ve seçici olma zamanı. Zaman o zamansa, bize de ayak uydurmak düşer, hayal kırıklıkları yaşamamak için. Çünkü biz daha küçücükken başlarız hayal kurmaya. Hayal, hayatımızın önemli bir parçası, zihinde tasarlanan olması istenen şey, düş ve Türkçe karşılığı imge olarak açıklanıyor. Kim hayal kurmaz ki? Bazen olmayacak hayaller de olmak üzere hepimizin bir hayal dünyası vardır. Çocukken kurduğumuz hayaller hep kendimizden büyüktür. Büyüdükçe çocukluktan farklı olarak daha ayağı yere basan hayaller kurmayı öğreniriz. Gerçekçi hayaller olması bize bağlı, olağan çabamızla ulaşacağımız hayaller işte bunlarla yaşanır hale gelir. Yaşadığımız hayat onları umut edip ulaşmak için hedef haline de getirirsek değmeyin keyfine hayal kurmanın.

 

Hayal bir anlamda da düşünmektir. Düşünürüz neler yapabiliriz diye. Neler yapamayız ki? Sağlıklıysak, çalışıyorsak, biraz da azim ile birçok düşümüzü gerçeğe dönüştürebiliriz pekala. Yaşadığımız dünyada acı ve kederlerimizi bertaraf etmemizi de sağlar hayallerimiz. Bizim kendi kendimize yarattığımız bu dünyanın kapılarını hep aralık tutar, arada girer biraz nefes alıp yeni umutlarla döneriz gerçek dünyaya. Gerçekleşmesi bizim çabamıza ve gayretimize bağlıysa hayallerimizin, o zaman azmetmeliyiz. Hayaller hedeftir, çünkü insanı hayata bağlayan, yaşama tutunmasını sağlayan yegane şeydir akıllıca kuranlar için.

 

Hayatta hiçbir şey kolay değildir. Zoru başarmak ne demek diyorsunuz ya bana,  zor kişiye göre değişir. Onun kapasitesine, zeka seviyesine, yaşam şartlarına, hayatı algılayışına, beklentilerine göre değişir. Birine zor gelen, öbürüne zor gelmeyebilir, tamamen kişiyle, karakteriyle ilgilidir. Asgari ücretle yaşamayı becerebilmek, zoru başarmaktır, bir başarıdır. Şişman birinin 100 kilodan 60 kiloya düşmesi bir başarıdır. Bunlar bilinen örnekler. İş hayatında ise en alttan üst kademeye çıkabilmek zoru başarmaktır. İş hayatında zoru nasıl başarırsınız? Önce kendinizin farkında olacaksınız, eksikleriniz var mı bileceksiniz. Kendi donanımınızı yapacaksınız. Çalışarak, fedakarlık yaparak, sorumluluk almaktan korkmayarak hedefinize odaklanacaksınız. Güven kazanarak, yorularak bunu da zul olarak görmeden yapacaksınız. Hiçbir başarı kendi kendine size gelmez, hedefe odaklanarak, emek vermekle, azimle ulaşılır hedeflere. Tabi ki hayatta şans faktörünü bir kenara atamayız, ama yine de ben Allah’ın çalışanı, emek vereni karşılıksız bıraktığını görmedim. Yeter ki kişi çalışsın, gayret göstersin. Zor bu şekilde başarılır benim anlayışıma göre.  Allah hepimize akıl vermiş, bu bizim en büyük silahımız, gücümüz. Kullanmak da bize kalmış. Seçimlerimizle kolay ya da zor bir hayata bizi götüren işte bu seçimlerimiz, tercihlerimizdir. Yaşamda karşımıza çıkan fırsatların farkına vararak kullanabilmek sonradan ahlar, vahlara düşmemek için hayatta hep uyanık olmak zorundayız. İşte böyle sevgili okurum. Hayat tabi ki de herkes için zor, yalnız sizin için, size özel bir durum değil. Hayatı güzelleştirecek, daha yaşanılası hale getirecek olan bizleriz. Daha çok gençsiniz, büyük hayallerinizi de gerçekleştirebilirsiniz, önünüzde zaman var. Azimle çalışarak, yılmadan bu tutumunuzla niye ulaşamayacaksınız? Güvenin kendinize, yol haritası çizin kendinize. Hedefinize ulaşmak için de gerekli donanımları yapın. Şartlarınız ne bilemiyorum, ama ücretsiz faydalanacağınız kurslar var, bunlarla eksik gördüğünüz konularda da bilgiye ulaşın. Sonra kim tutar sizi, ben çıkış yolu aramanızla inandım size, başaracaksınız diyorum. Siz de inanın kendinize, bir de Allah’a. İşte bundan sonrası kendiliğinden gelecektir.  Yaptığınız işte başarılı olmak fevkalade tatmin edici bir duygu tabii, ama hayatta başarı yalnız iş hayatında olmamalı. Ben günümüz şartlarında hala insan kalabilmenin, insani özellikleri ruhunda barındırabilmenin de çok büyük bir başarı olduğuna inananlardanım. Tüm hayallerinize ulaşmanız dileğiyle, size bir de olmazsa olmaz şansı diliyorum, Sevgiler.

 

Yalan da Olsa Söyle

Söyle falcı,

Bir şeyler söyle.

Hiç halim, keyfim yok.

Bana bir haller oldu ne zamandır.

Düçar kaldım umutsuzluklara,

Ondan mıdır bu halim, ne dersin?

Sen ne haldeyim iyi bilirsin.

Gülücüklerim konmuyor artık dudaklarıma,

Gülebilmem için söyle,

Yeşerebilmem için söyle,

Güzel günleri anlat bana,

Hem de çok yakında olduğunu söyle.

Aşk kapıda geldi, geliyor sana,

Hem de aslan gibi, sen öyle söyle,

Hayallerin var ya, onlar bir bir gerçekleşecek de,

Çekinme yalan da olsa kendin inan da bana öyle söyle.

Ağzın korkak alışmasın,

Lafın parayla ya,

Al, hepsi senin olsun!

Bedenime can getirecek,

Gönlümü hoş edecek bir şeyleri söyle.

Vakti de az tut ne olur falcı,

İki saat, iki gün de, ama üç olmasın.

Ben razıyım durma ne olur,

Gözlerime bir bak, gör halimi de

Ben söylememişim gibi, sen bir bir söyle.

Yeşim Tijen

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön