Sadık olduğuma onu nasıl inandırabilirim?

Merhabalar,

 

Kız arkadaşımla ayrılma aşamasında iken yani ayrılmamızdan bir gün önce bir kızla sosyal paylaşım sitesinde sohbet ettim ve bir gün sonra kız arkadaşımla ayrıldık. Daha sonrasında 1 hafta boyunca o kızla öylesine muhabbetler oldu (Ne yapıyorsun, nasılsın gibi) ama kesinlikle hoşlanmaya dair veya sevgiye,  aşka dair hiçbir konuşma geçmedi aramızda. Sonrasında ayrıldığım kız arkadaşım bana mesaj attı, sen beni aldattın, bana yalan söyledin gibi şeyler yazmış. Meğer sosyal paylaşım sitesindeki o kızla konuşmalarımı görmüş. Ayrılalı 1 ay oldu ve ben onu ne kadar çok sevdiğimi şimdi fark ettim. Onun güvenini tekrardan kazanmak istiyorum, yani kısacası onu tekrar hayatımda istiyorum. Ne olur bana yardım edin. Ne yapayım sizce?

 

 

Yeşim Tijen'in cevabı: 

 

Bugünkü yazıma cevap vermeye başlarken sadakat demek istiyorum. Hatırınızda kaldı mı bu kelimenin anlamı? Boşlukta asılı kalmış, içi boşaltılmış, kiminin küçük kiminin kocaman kocaman delikler açarak süzgece çevirdiği sadakat kaldı mı günümüzde? Artık sadece sözcüklerde ve eski filmlerde mi bulacağız sadakati? Ne tesadüf ki geçen günlerde İnci Aral’ ın Sadakat adlı kitabını okudum, zevkle, etkilenerek, içinde kadınların duygularını bularak. Bir kadının sadakatle sadakat arayışını anlatan bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Evet, aranan ama bulunamayan sadakati kim kaybettirdi bu topluma? Medyanın, halkın gözünü, gönlünü oyalamak ve tüketime yöneltmek için sunduğu yayınlarla, dizilerle, reklamlarla sızdı beynimize. Oradan beyinlerimize, bilinçaltımıza yerleştirildi. Her şeyi tüketmeyi, tüketici bir toplum olmaya teşvik edilip ruhlarımızı da tüketmeyi öğrettiler bize. Nasıl mı? Herkesin zevkle seyrettiği dizilerle dantel gibi işlediler beyinlerimize. Bu öğretilerle bugün sadakatin içi boşaltılmış bir kelime olarak kaldığını söyleyebiliyorum çekinmeden.

 

Evet sevgili okurum, siz de kız arkadaşınız varken neden sosyal medyadan başka bir kızla 1 hafta boyunca konuştunuz? Bu konuşmanın maksadı neydi? Ayşe’ nin gülüşüne, Hande’nin bakışına, Arzu’nun yürüyüşüne karşı duramaz mı bir erkek? Bu konuşma, bir mavi boncuk dağıtma, gönlünü eğlendirme değil de ne? İnsan kendisi için bir şey ifade etmeyen biriyle bir hafta boyunca ne konuşur? Konuşursanız, sevgiliniz akıllı bir kız olarak tavrını koyar ve koymuş da. O ne istediğini biliyor çünkü. Ya siz sevgili okurum? Daha sevdiğinizi bile yeni anlamışsınız. İlişki yaşamak için öylesine bir kız arkadaş mı edinmiştiniz de sizin için anlamını kaybedince fark ettiniz? Peki kız arkadaşınız sosyal paylaşım sitelerinden birinde sizin yaptığınız gibi herhangi bir çocukla bir hafta konuşsa onların arkadaş olduğunu düşünüp anlayışla mı karşılardınız?  İnsanı kendini, istediklerini bilmesi güzel bir şey. İlkeleriniz, sınırlarınız olsun. Bunlar insandan bir şeyler alıp götürmez, aksine yüceltir, değer katar. Her güzele tav olmamak, iradeli olmak… İşte bunlar sizi iradeli yapar. Yaşanan ilişkinin hakkını vererek yaşamak, değer vermek ve değer bulmak, böylesi daha iyi olmaz mı? Alalade yaşanan ilişkiler yormaz mı ruhunu insanın? Bunları düşünün istiyorum.

 

Ne yapabilirsinize gelince, gidin ona sevginizi anlatın, hatanızı fark ettiğinize, tekrarlamayacağınıza inandırın kedinize de inanıyorsanız tabii. Red mi edildiniz, bir daha gidin. Size karşı duyguları varsa yumuşayacaktır. Biraz klişe gibi gelse de arkanızda saklayacağınız bir gülü de unutmayın en kırmızısından. Katılaşmış düşünce ve duyguları gevşetmeye yaramıştır hep güller.

 

Evet sevgili okurum, umuyorum ki bundan sonra ne istediğinizi bilerek, farkında olarak yaşayacaksınız her şeyi, prensipleriniz olacak. Bir de bu şekilde bakmaya çalışın hayata. Hiç zor değil. Yapabilmek yücelik ister, sizi siz yapar. Ben yazdıklarımı düşüneceğinizi biliyorum ve sadakat diyorum tekrar ailemize, sevgilimize, dostumuza ve sevdiklerimize hep sadık kalalım. Bize dayatılan her şeyi içimize almayalım, sorgulayalım, eleştirelim. Televizyon karşısında, internette ruhlarımızı kaybetmeyelim. Farkında olalım sevgimizin, ailemizin, elimizdekilerin, elde etmek istediklerimiz ve kaybettiklerimizin. Umarım faydalı olabilmişimdir sevgili okurum. Sevgiler…

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön