Sevgilim hamile kaldı ne yapmalıyım?

Merhaba Yeşim Hanım,


21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. 2 yıldır beraber olduğum sevgilim hamile kaldı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. İkimiz de iyi okullarda başarılı öğrencileriz. Bu konu benim için zor, ama tabi ki kız arkadaşım için daha da zor. Hayatımızı derinden etkileyecek aile olayları, bir sürü şey düşününce işin içinden çıkılamıyor. Siz kendinizi bizim yerimize koysanız bize ne önerirsiniz? Yardımlarınızı, fikirlerinizi acilen bekliyoruz, şimdiden teşekkür ederim.Yeşim Tijen'in cevabı:


Her şey vaktini bekler. Ne gül vaktinden önce açar ne güneş vaktinden önce doğar. Bir tek insanoğlu beklemeyi bilmez. Sabırsızlığına, dürtülerine, zaaflarına yenilir. Ne aceleniz vardı gençler, daha yapacak çok işiniz vardı. Aşkın sarhoşluğu, rehaveti içinde kendinizi farkında olmadan bir yol ayrımına getirdiniz. Gelin de karar verin şimdi.

İki seçenek var. Yolun başında durmuş bekliyorsunuz el ele. Hangisine gitsek, bizim için hangisi doğru olur diye. Hangi yola giderseniz gidin, doğru veya yanlış olduğunu zaman size gösterecek yaşattıklarıyla. İki yolun sonunda, getirip götürecekleri hakkında bir takım tahminler üretsek de şu an görüş alanımız dışında. Gireceğiniz yolda ilerlerken göreceksiniz yaşadıklarınızla. Peki, hayatı mantıkla mı duygularımızla mı yaşamalıyız derseniz, bunu kim çözebilmiş? Bence hiç kimse. Yani gençler, kalbiyle yaşayan da mantıkla yaşayan da acı çekebiliyor verdiği kararlarda. İşin özü hayatta karşımıza çıkan yol ayrımlarında yapacağımız tek şey hayallerimizden vazgeçmemek. Hayat gevşekliği hiç affetmez sevgili okurum, ensesine biner insanın, öde der bedelini, istersen ödeme.

Evlilik sizin yaşınızda çok erken geliyor bana. Çünkü biz anneler çocuklarımızı bir türlü büyütemiyoruz. Oysa eskilerde sizin yaşınızdaki kişiler çoktan sorumluluk altına girmişlerdi. Şimdi biz ebeveynler sırf okusunlar diye seve okşaya, sorumluluklarınızı üzerinizden ala ala büyütemedik sizi, ama yine de gireceğiniz her sorumluluğun altından kalkabilecek güçte olduğunuza eminim. Evet yeri geliyor ben, çekmeyin ayrılın diyorum okurlarıma. Kendilerine bir şans daha vermelerini istiyorum, ama sizin sorununuzda yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Bu tamamiyle sizin vereceğiniz bir karar olmalı. Ömrünüz boyunca ikilemde kalacağınız bir karar olacak. Her ne kararı verirseniz verin, sonrasında pişman olacağınız bir karar da olsa mutlu olacağınız bir karar da olsa bu karar size ait olmalı. Günümüzde tıp ne kadar ilerlese de kürtaj olmanın, ilk bebeği aldırmanın bazı sakıncaları olabiliyor. Bunu gözardı etmeyin. Bu evliliği yaparak hareket alanınızı daha daralacağını, özgürlüğünüzün kısıtlanacağını da unutmayın ve ben diyorum ki bir psikologtan randevu alın. İkiniz de onunla konuşup en doğru kararı verin. Evet gençler, zor bir soru sordunuz bana, kararı sizin vermeniz gerekiyor ne yazık ki. Bu zor sorunuza rağmen sizi seviyorum, en hayırlısını diliyorum.

Sevgiler...

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  19 Ocak 2020 Pazar 09:42

  Ben liseye gidiyorum 18 yaşindayim sevgilim hamile kaldi ne yapmaliyim acil yardim lazim

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön