Evlenmek istemiyorum!

Merhaba Yeşim hanım, daha önceden size "22 yaşındayım, askerden yeni döndüm ve sevgilim evlenmek için baskı yapıyor" diye yazmıştım. Dediklerinizin hepsini uyguladım ama nafile. Bu sefer de annesi başladı baskı yapmaya. Siz geziyorsunuz, tozuyorsunuz, millet laf etmeye başladı artık diye. Anlatamıyorum onlara derdimi, şu an tam 4 ay oldu askerden geleli ve sadece 3 ay oldu çalışmaya başlayalı. Kasım ayında söz kesmemizi istiyorlar ama ben biliyorum ki bu iş sadece sözle kalmayacak. Bu kadar şeyin altından nasıl kalkarım biliyorum. Lütfen bir akıl verin çıldırmak üzereyim..

 

Yeşim Tijen'in cevabı:


Hayat size de mi yüzünü gösterdi sevgili okurum? Daha çok genç, askerden yeni geldi demedi mi? Böyledir hayat işte, hiç tolerans göstermez. Vatani görevinizi yaptınız ya, hazır der her şeye, affetmez. Ama siz de affetmeyin onu, hayır deyin, olmaz deyin, daha yapmam gereken, öğrenmem gereken çok şey var diyin. Çünkü hayat esas bundan sonra başlayacak sizin için. Siz de farkındasınız değil mi? Kararlarınızın arkasında durarak hayatla mücadele etmeyi öğrenin. Bu hayata ilk hayırınız olsun ama son değil.Evet bu bana ikinci mailiniz, bana güvendiniz, inandınız, inanın mutlu oldum. Kimseye aldırış etmeden bir şey yapılamıyor değil mi? Baskılar var hayatımızda. Yalnız sizin değil, hepimizin hayatında var. Bu baskıların adı, elalem ne der, bizi rezil mi edeceksin baskıları. Bütün mesele bu sözlerde sevgili okurum. Bu sözler söylenmesin, elalem konuşmasın diye. Oysa kız arkadaşınızın ailesi, kızlarına, biz sana ve erkek arkadaşına güveniyoruz kızım, henüz evlilik için erken, diyebilseler keşke. Bu ne kadar kuvvet veren bir sözcük. Sorun, elalemin ne demesi mi, cehalet mi yoksa bir kız ile erkeğin arkadaşlıklarının namus meselesi haline getirilmesi mi? Oysa aile isterse kızlarının arkasında durarak kimseye söz söyletmeyebilir. Ve ben şunu öğrenmek istiyorum sizden, bana gelen maillerinizde evlilikten bahsedip hiç sevginizi anlatmadınız şimdiye kadar. Bir ömür boyu sürecek bir evliliği, bu kız arkadaşınızla gerçekleştirecek kadar seviyor musunuz onu?Günümüzün şartlarında kadının da çalışması gerekiyor. Çalışmıyorsa çok çok zor. Cicim ayları çok çabuk geçer. Nikah masasında, iyi günler, kötü günler için bağırarak verdiğiniz söz var ya, evet, birbirinizi yerken, hayat mücadelesi verirken gerçekleşmeyen hayallerinizde hay sesim kısılsaydı da söyleyemeseydim dersiniz.


Kararlı olursanız kimse size bir şey yaptıramaz. Çözüm sizde ve kız arkadaşınızda. Bu sorunu birbirinize güvenerek ve sahip çıkarak çözecek olan sizsiniz. Kimsenin sizi etkilemesine izin vermeyin. Evlendiğinizde eşinizin gözlerine baktığınızda göreceğiniz duygu sevgi olsun, öfke ve pişmanlık değil. Kendinizi ve duygularınızı ölçüp tartın. Evet evlilik güzel bir kurum, tabi kişiler o olgunluktaysa. Öğreneceğiniz ve yapacağınız çok şey var. Daha kendinizi bile yeterince tanımış değilsiniz. Ben diyorum ki kendinizi bu kadar genç yaşta bir evliliğe hapsetmeyin.

 

Sevgiler...

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön