Sevgilim evlenince annemle görüşmemi istemiyor

İyi günler Yeşim Hanım, benim bir derdim var ve sizden akıl almak istedim. 2 yıllık bir ilişkim var. Karşımdaki kişiyi çok seviyorum ve o çok kıskanç, annemden bile kıskanacak kadar kıskanc ve bu durum beni çok üzüyor. Kız arkadaşım "Evlendiğimiz zaman annene bakmana izin vermem" dedi ama babam yok, ailesini bırakıp gitti. "O kadın yanlız kaldı, onu nasıl bırakıp da eve almam" diyorum, "O zaman babanın gitmesıne izin vermeyecekti" diyor. Sonuç olarak ayrıldık. Lütfen bir akıl verebilir misiniz bana?

 

Yeşim Tijen'in cevabı:


Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar, ne çok duyarız bu sözü değil mi hepimiz? Ne kadar doğru bir sözdür. Siz o ananın kıymetini bilmişsiniz sevgili okurum. Yürekten kutluyorum sizi ve sizi yetiştiren o anneyi. Bu ne bitmez mücadele. Aman yarabbi, gelin-kaynana çatışması, istemezlik daha evlenmeden bir iktidar mücadelesi başlamış. Ganimet ise gelin için koca, kayınvalidenin bir şeyden haberi yok. Nasıl bir yürektir bu? Hayır size katılmıyorum. Sevgi değil, kıskançlık değil, bunun adı sevgisizlik, bence bencillik ve saygısızlık. Bir kadın gerçekten seviyorsa sevdiği adamın ailesini de sever. O yetmez ona ait her şeyi benimser. Hadi sevemedi diyelim, saygı duyar sevdiği adamın hatırına. Ve böyle de olmalıdır zaten. Sevmek zorunda değil, ama saymak zorundadır kadın da erkek de. Kadın erkeğe böyle bir konuda diretir ve sözünü geçirirse ondan sonra o erkeği parmağında istediği gibi oynatır kadın, kişiliksizleştirir sonra da saygı duyacağı bir adam kalmaz ortada. Oysa kadın kendisini idare eden, söz geçiren bir erkek görmek ister karşısında.

 

Annenizle babanız her ne nedenle ayrılmış olursa olsunlar, henüz ailenize gelin bile olmamış kız arkadaşınızı ilgilendirmez ve yargılamak ona düşmez. Hiçbir kadın göz göre göre kocasının kendisini terk etmesine izin vermez. Vermişse nedenleri vardır. Bu, onların kararıdır. Ayrılmış olsalar da birbirlerinden, saygı göstermekle yükümlüdür gelin adayı. Ayrılabilme cesaretini göstermişler en azından, bir yalanı devam ettirmemişler. Nice çift gibi rol  yapmamışlar. Büyükler başımızın tacı, tecrübe ağaçlarımız, elleri, gözleri, yürekleri şefkat dolu güzel insanlar, huzur bulduğumuz sığınaklarımız. Dün onlar ebeveyndiler, ilerde belki biz onlara ebeveyn gibi olacağız. Kollayıp gözeteceğiz. Tıpkı küçükken onların bizi gözetip kolladığı gibi. Ve bizler çocuklarımıza sözlerimizle değil, davranışlarımızla örnek olmalıyız ki onlar da iyi birer evlat ve aile reisi olmayı becerebilsinler, bizim değerlerimizi yaşatabilsinler. Zaman değişse, hayat zorlaşsa da hiç olmazsa aile olmayı becerebilelim.

 

Erkek olmak hiç kolay değil, zor iş sevgili okurlarım. Hakkını vermeniz gerekiyor davranışlarınızla. Sorumluluklar yalnız kadınların değil, sizin de. Oldukça ağır sorumluluklar bunlar, aileyi  toparlayıcı olmak gibi, çünkü erkektir varlığıyla evine ve ailesine dirliği, düzeni getirten. Güzel bir söz paylaşmak istiyorum sizlerle, '' Sevmeyene karınca yük, sevene fil karınca.'' Sevginin yükleri nasıl da kolaylaştırdığını anlatıyor, sizde farkındasınız değil mi? Kız arkadaşınız sizi gerçekten seviyorsa sizin şartlarınızla sizinle yola  devam eder. Aramıyorsa hiç aramayın, orada kalsın. Allah' ın sizin karşınıza daha iyi birini çıkaracağına yüreğinizle inanarak beklemesini bilin, gerisini rabbim halleder.

 

Sevgiler...

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  31 Ekim 2014 Cuma 11:34

  hala ne yapacağını nasıl soruyorsun anlamadım, böyle düşünen bir erkeği sen hala nasıl seversin hala ne yapacağını nasıl sorarsın anlamadım, aynı durumda kendi olsa annesini bırakırmıydı senin için acaba, bırak defolsun istediği yere gitsin, seni gerçekten sevse böyle şeyler olmazdı zaten..

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön