Ya beni terk ederse?

Merhaba Yeşim abla, ben 7,5 yıllık evliyim, baştan başlayayım. Beni kayınvalidem beğendi, aldı, 16 yaşındaydım ve eşim beni hiç istemedi, sevdiği biri varmış. Biz hiç tanışmıyorduk eşimle, bir düğünde gördüler beni. Neyse evlendik zoraki ama ben ilk görüşte aşık oldum, çok sevdim, canımdan çok, hala da seviyorum, ama bebeğimiz olmadı, iki kere tüp bebek denedik, olmadı. Eşim çok iyi, merhametli, çok vicdanlı, çok kalbi temiz, gözü bol insandır. Ama alkol aldığı zaman ayarları bozuluyor. 3-5 sefer telefonunda kızlarla otururken, alkol alırken resmini gördüm ama bir şey diyemedim. Biraz otoriterdir eşim. Ben de kıskanç bir kadın değilim, çünkü şöyle düşünüyorum, eninde sonuda bana gelecek, alkol yan etkisi gibi. Neyse 2 yıldır yoktu  böyle sorunumuz. Zaten şehir dışında çalışıyor, 1.5 ayda bir gelebiliyor, ama 3 ay önce biriyle whatsapp’ta yazışırken gördüm ve sordum. Eşim de, kimse senin eline su dökemez, sadece gırgır olsun diye yazıştım dedi. Üstünde durmadım. Sonra baktım yok bir şey. 3 aydır da kurcalamıyorum ama yine telefonda görüntülü ve normal konuşup mesajlaşıyorlar, biliyorum, söyledim de, ama bir şey demiyor. "Silebilirsin, öylesine konuştum" diyor. Ben ona, o bana her şeyimizi anlatırız. Ben ne yapacağım? Ya bir gün kötü bir şey olursa, ondan ayrılmak zorunda kalırsam? Hep böyle devam etmez ki... Teşekkürler şimdiden.

 

Yeşim Tijen'in cevabı:

Hayatta en zor şeylerden biridir bir insandan gidebilmek, onu terk etmek, yok saymak, aramamak, bitirmek her şeyi. İnanın çok zordur bu, kadın için de erkek için de. Kadın sabırlıdır, kolay vazgeçmez sevdi mi, ama bitirdi mi de geriye dönüp bakmaz, ardında kalmıştır yaşananlar. Erkek için daha zordur bitirmek, alışkanlıklarından, sahiplendiklerinden, yuvasından vazgeçemez, adları güçlü erkek olsa da güçlü değillerdir kadınlar kadar. Onun için sevgili okurum, endişelenmeyin. Eşiniz bir başkasıyla ilişki yaşasa da sizden gitmeyecektir. Ama erkekler için söylenen, varsayılan bu genel kanı sizi rahatlatmasın. Yine itinalı, sevgi, şefkat dolu bir eş olun. Bir sevgili gibi arzulu, bir arkadaş, bir sırdaş ve hep özen göstereceğiniz en değerli misafiriniz olsun eşiniz. Her şey olun eşinize bir tek aptal olmayın sevgili okurum.

 

Yazdıklarınızdan gördüm ki susmuşsunuz. İçiniz acıdı, kalbiniz kırıldı, güven deseniz yerlerde zemine yapışmış, söylemek isteseniz de bir şeyleri yutkundunuz, korktunuz kaybedersem diye. Bir tek iyi ki beni aldattın canım demediniz ve kendinizi avuttunuz dönüp dolaşıp yine bana gelecek diye. Evet haklısınız eşiniz her şeyi dışarıda yaşayacak, evde akıllı, iyi kocayı oynayacak size. Hiç de öyle olmadığı halde. Kabahatini annelerinden saklayan çocuklar gibi uslu görünecek. Bu hep böyle sürüp gidecek o yorulup bıkana kadar. Erkeklerin dünyası bir alem sevgili okurlar. Şaşmamak, hayretler içinde kalmamak imkansız. Biz beğensek de beğenmesek de, kabullensek de kabullenmesek de sessiz bir dayatmayla karşı karşıyayız. Dışarıda ne yaşarsa yaşıyorlar gizli kapaklı, evlerine gelince kapıda bırakıyorlar, farklı biri olarak giriyorlar evlerinin kapısından içeri. İyi baba, mükemmel koca. Kimi telefon kapıyor akşamları evde, bir başkası yanından ayırmıyor telefonunu tetikte hep. Telefon mühim en büyük ajan, hemen ele verecek, herkesin gözü onda. Ah, kadınlar bir ele geçirse. Aslında erkeklerin dışarıda yaşadıklarının pek bir anlamı yok. Seviyorum deseler de sevgililerine, eve gelip eşlerine de diyorlar yüzsüzce. Bir yalan rüzgarı esiyor hanelerde, vicdanlarının el verdiğince, yüreklerinin aldığınca. Zaten yürekleri geniş tüm kadınlara yer var. Ve bu kalbe hep ben tek sahip olayım diye çabalayan, çırpınan cefakar kadınlar. 

 

Kadın ne yapabilir? Kadın telefon karıştırmadan, merak etmeden hayatını yaşamalı. Sürekli merak içinde yaşarsa bu paranoyaya döner, yaşam hep endişeyle geçer. Eşi için sevgi, şefkat, arzuyu veriyorsa gerisi için yapacak pek bir şey yok, erkeğin tiniyetine kalıyor. Kadın kendisi için bir tek şey yapabilir, kendi kendini keşfedip, kendi kimliğini bulursa zaten kendini kurtarır. Kendi kimliğini de kendini tanıyarak, okuyarak, öğrenerek kazanır. Güven duyunca kendine ne istediğini bilir, ne istediğini bilen kadın için yaşam daha anlamlı olur.

 

Ve siz sevgili okurum, ne kadar küçük yaşta evlenmişsiniz. Genç kız olmadan eş olmuşsunuz. Evlilikte geçekten keramet vardır sevgili okurum, bu doğrudur. Eşiniz sizinle isteyerek evlenmese de sonrasında sevmiştir rahat olun bu konuda. Eşinizin yakın arkadaşı olmanız güzel ama onunla, onun sevgililerini konuşmanız doğru bir davranış değil. Kendinizden taviz veriyorsunuz, ona ileride yapabileceği yanlışlar için ben senin her yanlışına göz yumarım diyorsunuz. Siz bir kadınsınız, yüzsüzleştirmeyin, aldatmalarına sessiz kalmayın. Çok gençsiniz, eninde sonunda bir bebeğiniz olacaktır. Bebeksiz geçen zamanın keyfini çıkarın, sonrasında hayatınız uzun yıllar çocuk olacak. Kendinizi büyük ölçüde unutup yıllar sonra yeniden hatırlayacaksınız çocuğunuzu büyüttüğünüzde.

 

Tüm üzerindeki baskılara, yüklere rağmen kendini bulmak ve keşfetmek zorunda kadın. Bunu başarırsa, işte o zaman kadın olmanın keyfini ve zevkini yaşayabiliyor. Bütün kadınların kendilerine zaman ayırıp, değer verip, kendilerini önemsemeleri dileğiyle,sevgiler...

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön