Evlenmek için çok mu geç kaldım?

Yeşim Hanım,

Ben 45 yaşında, işi gücü yerinde olan biriyim. Bu yaşıma kadar bir türlü evlenemedim. Artık yaşım ilerlediği için de daha çok benden küçük bayanlarla yani 22-28 yaşındakilerle ilgileniyorum. Çünkü yaşıtlarım bana o kadar çekici gelmiyor. Bu yüzden bir türlü evlenme kararını veremiyorum, ilişkilerim uzun sürmüyor. Ailem de bir yandan sıkıştırıyor artık ailem olsun istiyorlar. Ama onların beğendiği kızları ben beğenmiyorum, benim beğendiklerimi onlar istemiyor. Yalnız yaşıyorum. Alıştım da artık. Sorumluluğum yok. Ama diğer yandan evlenmek istiyorum. Bütün yaşıtlarım, arkadaşlarım evli. Sizce evlilik için çok mu geç kaldım?

 

 

Yeşim Tijen'in cevabı:


Yalnızlığı seçen yalnızlardan mısınız siz de? Kimimizin tercihi kimimizinse istemeyerek de olsa yaşadığı kaderidir yalnızlık. Sakın seçilir mi demeyin. Seçilir. Seve seve de yaşanır. Hatta inanır mısınız alışılır yalnızlığa. Sığınak olur yalnızlık. Sever kişi kendiyle baş başa kalmayı. Bir an önce evine gidip kavuşmak ister o sessiz yaşamına. Kapıyı açtığında orada bekliyordur. Hesap sormaz. Neredeydin demez. Sığınılan bir duygudur yalnızlık. Arayıp da bulamadığın sevgiyi onda bulmaktır. Ne dersiniz, var mı çevrenizde yalnız yalnız yaşayan insanlar? Varlar, varlar. Ama kalabalıkların içinde yalnız yaşayanlar kadar çok değiller. 

 

Oysaki yuva kurmak var. Hayatın güzelliklerinden biridir aile olmak. Eve koşarak gitmek için bir sebeptir aile olmak. Kapıyı çaldığınızda ''Hoş geldin canım'' diyerek karşılanmak ve arkadan koşarak gelen bir ses ''Hoş geldin babacım!'' Ne sıcak değil mi? İnanın genelde hep böyle. Evlilikler için ne kadar atıp tutsak da yaşanılması gereken bir kurum. Sevgiyle, saygıyla, fedakarlıkla.

 

Yaşanacak ne varsa yaşamışsınızdır bekar bir erkek olarak. Zamanı gelmedi mi hatta geçmiyor mu sevgili okurum? Geciktirmeden daha fazla, sıvamalısınız artık kolları. Evet, gencecik kızlar fizikleriyle akılları baştan alıyorlar. Haklısınız. Ama 40' lı yaşları süren bir adam, 20' li yaşlardaki bir kız için fazla olgun kalmaz mı sizce de? Ortak noktanız ne olabilir? Onlar yaşları gereği bulutların üzerinde geziyorken sizin ayaklarınız yere basıyor. O yaştakilerin hayata bakış açılarıyla sizinki nerede kesişebilir? Siz de düşünmüşsünüzdür bunları mutlaka. Anneler tabii ki yaşarken çocuklarının mutlu olduklarını görmek isterler. Sizi sıkıştırmakta haklı buluyorum onları ama zorla da olmaz. Bunu sizin yeterince istemeniz gerekiyor. Ailenizin size önerdiği bayanlara alıcı gözle baksanız belki görerek baktığınızda o yaşınıza uygun hanımların albenisini de göreceksiniz. Pek çok ortak noktanız olduğunu da keşfedeceksiniz belki de kim bilir? 

 

Yalnızlığı genelde kimler tercih eder biliyor musunuz? Evlenmiş, çoluk çocuk sahibi olmuş, eşini kaybetmiş ya da boşanmış kişiler bir daha evlilik yaşamayı göze alamazlar. Anılarıyla yaşlanmak üzere bu yaşama gönül verirler. Ama sizin daha hiç evlenmemiş biri olarak yaşamanız gereken güzel şeyler var; eş olmak gibi, baba olmak gibi... Bunlar hayatın bize sunduğu lütuflar. Tercih tabi ki sizin. Ama bence bırakın yalnızlığı yalnız kalsın. 

 

Beni sana düçar mı sanırsın yalnızlık?

Çekip gitmez, bırakıp gitmez mi dersin?

Semadaki gri bulutlar gibi

Yağmur yağsa, sırılsıklam etse ne çare.

Bütün yapraklarını dökmüş, 

Üşüyen ağaçlar gibi mi dersin?

Bahar gelip tomurcuklar açsa ne çare.

Issız bir yol gibi yalnız ve kimsesiz mi bilirsin?

Birilerinin gölgesi yola düşse ne çare.

Gökyüzünde çığlık atarak uçan kartal gibi mi dersin?

Heybetiyle kanat çırpsa ne çare.

Haklısın, gecenin karanlığı kadar yalnızım,

Yıldızlar ışıklarını yaksa ne çare.

Ama bak söylemedi deme,

Bir gün seni yalnız bırakacağım.

Sevmeye değer birini bulduğumda,

Usulca, gidiyorum  diyeceğim sana.

Beni artık bekleme unut.

Kırılma, incinme diye korkarak sessizce,

Mutluluğumu da saklayarak senden,

Beni bulamayacağın uzaklara gideceğim.

Duymayacağım haykırışını,

İnsan değil misin nankör deyişini.

Sen nereden bilirsin ki insan olmayı yalnızlık?

Hep merak ederdim,

Üşümez mi senin ellerin söylesene yalnızlık.

 

Sevgiler...

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.comTwitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön