Pastoral bir şehir: Arles

Renklerden lila, rüzgârlardan mistral, kokulardan lavanta...

Pastoral bir şehir: Arles

Provence’ta dolaşırken birkaç yıl öncesine kadar İstanbul’da yaşayan Fransız arkadaşımChristophe’den kısa bir not aldım: “Buralardasın sanırım, hadi üşenme benimmemlekete Arles’a gel...” Dururmuyum? Sabahın ilk ışıklarıyla St. Tropez’den önce Toulon’a ardındanMarsilya,Martigues ve ver elini Arles’a sürdümotomobilimi. Akşamüzeri Christophe ile Van Gogh’un ünlü tablosu “Le Cafe de Nuit”inmekânı sarı kafenin önünde buluştuk. Güneş Arles’ı yavaş yavaş terk ederken şehrin karanlık ve dar sokaklarında yürüyerek keşfe çıkıyoruz bu eski Roma şehrini. O kırık Türkçe’siyle anlatıyor, ben dinliyorum.

 

Yaklaşık 50 bin nüfuslu olan Arles, Provence bölgesinin en önemli şehirlerinden biri. Provence yaşamtarzının insanların yüzüne huzurlu gülümseyişler hediye ettiği bu küçük şehir, tıpkı diğer Provence şehirleri gibi büyük hazineleri içinde sakladığı halde, oldukçamütevazı görünüyor.MÖ 2’nci yüzyıldan kalma görkemli amfitiyatro, dar sokaklar, sevimlimeydanlar, lezzetli yemekler ve derinden hissedilen lavanta kokusuyla burası adeta gizli bir cennet...

 

Van Gogh'un izleri

 

Şehrin en önemli turist çekim merkezlerinden biri Jul SezarMüzesi. Fransız arkeologların nehrin metrelerce altında bulduğu Jul Sezar heykeli de burada. Arles, bu kadar küçük bir kent olmasına rağmen entelektüel seviyesi pek çok metropolü kıskandıracak kadar zengin. Dünyaca ünlü fotoğraf festivallerine ev sahipliği yapan kentte ayrıca Fransa’nın en eski ve önemli fotoğraf okullarından biri de bulunuyor.

 

Kıvrıla kıvrıla ilerleyen sokakları, Roma dönemi kalıntıları ve rengârenk boyalı evleri ile “Acaba nereden tanıyorum” duygusu uyandıran Arles’ın sırrını reenkarnasyonda aramak pek doğru değil! Ünlü ressam Van Gogh vaktiyle burada yaşamış. Şehre taşındığı tarih 1888. Burada 200’ü aşkın resim yapmış. Ancak bugün bu resimlerden biri bile Arles’da değil. Ünlü ressamın kulağını kestiği sarı ev de burada. Yolunuz buralara düşerse, Van GoghMüzesi’ne uğramayı ve ressamın sıkça takıldığı Van Gogh Cafe’de bir kahve içmeyi ihmal etmeyin.

 

Levent Özçelik

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön