Vizesiz seyahat: Fas

Hala tarihi bünyesinde barındıran ve farklı gelenekleri olan bir ülke, Fas…

Vizesiz seyahat: Fas

Resmi olarak Fas Krallığı olarak bilinen Fas, Kuzey Afrika’da bulunan bir ülkedir. Başkenti Rabat olan bu ülkenin de ve en büyük şehri de Kazablanka'dır. Afrika'da bulunduğu halde Afrika Birliği'ne üye olmayan tek ülkedir.

 

Resmi dili Arapça olmasına rağmen devlet dairelerinde Fransız da kullanılır. Aynı zamanda ülkede bulunan Berberilerinde kullandığı farklı diller kullanılmaktadır.

 

Fas’ın ilk başkenti olan Marakeş, “kırmızı şehir” olarak da bilinmektedir. Marakeş, Medina denilen eski şehir ve Ville Nouvella denilen yeni şehir olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

 

Medina’nın merkezi ise, Djemeaa El Fna 16 kilometrelik duvarla çevrili eski bir şehirdir. “Ölüler meydanı” anlamına gelen bu şehirde, idam cezalarının ve infazlarının, kolera hastalığından ölenlerin toplandığı bu meydan şimdilerde ortaçağ panayır havasına bürünmüş. Turistler tarafından çok popüler olan bu meydan Unesco tarafından kültürel korumak amacıyla koruma altına alınmıştır.

 

Falcılar, büyücüler, dövmeciler ve yılan oynatıcıların, şifacıların ve daha pek çok ilginç gösterilerin bulunduğu, turistlerin de büyük bir ilgi ile takip ettikleri ünlü bir meydandır.

 

Meydanın yakınlarında bulunan Souk çarşısı ise, bizim ülkemizde bulunan Kapalıçarşı ile çok benzer. Antikacılar, kuyumcular, deri eşya, tütsüler ve çeşit çeşit baharatları satan dükkanları bulmak mümkün.

 

12. yüzyılda yapılan Fas’ın en önemli camilerinden biri, Kutubiyye camisidir. Cami, !7 koridor ve 112 kolondan oluşmaktadır. Şehrin her yerinden görülen 67 metre uzunluğunda bu cami kare minareye sahiptir. Aynı zamanda en ünlü botanik bahçe olan Majorelle kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri.

 

Beyaz ev anlamına gelen Kasablanka, Fas'ın batısında, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan liman kentidir. Aynı zamanda Fas'ın en büyük şehridir. En önemli yerlerinden biri olan II. Hasan camidir. Fransız mimar Michel Pinseau tarafından tasarlanan ve Bouygues tarafından inşa edilen cami, denizin doldurulması bir alana inşa edilmiştir.

 

Kazablanka katedrali, Hıristiyan Katolik Katedraliydi. Neo gotik mimarisine sahip yapının mimarı Paul Tournon olup, inşaatı 1962 yılında tamamlanmıştır. Günümüzde kültür merkezi olarak faaliyet göstermektedir.

 

Hala eski kalıntılarını olduğu koruyan Fas, farklı esintisi ile çok sayıda turist akınına uğrayan önemli ülkelerden biridir. Ülkemizden de vizesiz olarak gidebileceğiz bu ülke farklı bir tatil isteyenler için…

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön