Vizesiz seyahat: Makedonya

Eski bir Osmanlı kenti Makedonya....

Vizesiz seyahat: Makedonya

Ülkemizden vize zorunluluğu olmadan gidilebilen harika yerlerden biri de Makedonya. Balkanlar'da yer alan Osmanlı'nın en önemli yerleşim yerlerinden biridir. 542 yılında Osmanlı hükümetinin himayesi altına girdiğinden pek çok Türk izine rastlamak mümkün.

 

Vardar Nehri'nin hemen yanında bulunan Makedonya Meydanı, etrafında pek çok kafe ve restoran bulunmaktadır. Meydanda büyük Makedonya bayrağı, Gotse Delçev, Dame Gruev ve Büyük İskender heykelleri vardır. Ülkenin en önemli ve en ünlü sembollerinden biri olan Büyük İskender heykeli, Makedonya Cumhuriyetinin 20 yılı kuruluşunun anısına 8 Eylül 2011 yılında yaptırılmıştır.

 

Makedonya'nın en ünlü ve en önemli gezilmesi gereken yerlerden biri de, Üsküp Taş Köprüdür. Vardar nehri üzerinde yer alan köprü, Üsküp'ün en önemli sembollerinden biridir. Fatih Sultan Mehmet köprüsü olarak da bilinen bu köprü, 214 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde olup, 12 kemerden oluşmaktadır.

 

Makedonya'nın gezilmesi gereken en önemli yerlerinden birisi de, Üsküp Kalesidir. Üsküp'ün en yüksek tepesinde bulunan bu kale, 520 sene Osmanlılar tarafından kışla, cephanelik ve askeri hastane olarak kullanılmış. Arkeoloji müzesi olarak hizmet gören bu kale, 1963 yılında büyük hasar görmüş ve sadece günümüzde 120 metre blok taşlı duvar ayakta kalmıştır.

 

Milenyum Haçı, Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün yakınlarında, Vodno Dağı’nda 2002 yılında yapılan haç heykelidir. 66 metre yüksekliğinde olan bu heykel, Üsküp’ün civarından çıplak gözle görülmesi için özellikle bu şekilde tasarlanmış.

 

Üsküp kemeri, Üsküp'te bulunan antik bir su kemeridir. İnşaat tarihi bilinmemekle birlikte, Romalılar ya da Doğu Romalılar tarafından 16. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Osmanlılar kemeri Türk Çarşısı'nda bulunan Türk hamamına su nakliyesi yapmak için de kullanmışlar.

 

Makedonya'nın kuzeybatısında bulunan Kalkandelen şehrinde bulunan, Harabati Baba Tekkesi veya diğer adıyla Sersem Ali Baba Dergahı,  1538 yılında Makedonya'da bulunan Osmanlı-Türk dini eserlerinden biridir. Bu dini külliyenin içinde birçok yapı ve bahçe bulunmaktadır. duvarlarla çevrili bu tekke külliyesinin gösterişli bir kapısı vardır ve bu kapının üzerinde kule bulunmaktadır.

 

Makedonya caddesi üzerinde, Rahibe Terasa'nın doğduğu söylenen bu yerde heykel ve anıta rastlamak mümkün. Rahibe Terasa Evi olarak Katolik kilisesi tarafından vaftiz edilen bu ev en çok turist çeken yerlerden biri.

 

Mustafa Paşa Camii, Saat Kulesi, Üsküp Çarşısı, Aziz Kliment ve Panteleimon kilisesi, Ohri Gölü gibi birçok tarihi mekanı içinde barındıran Makedonya, kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. 

 

Vizesiz seyahat: Makedonya
+20
Aziz Bogorodica Kilisesi

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön