Muğla Belediyesi hayvanlar için ne yapıyor?

Muğla Belediyesi çevredeki hayvanları korumaya dair yaptıkları çalışmaları anlatıyor...

Muğla Belediyesi hayvanlar için ne yapıyor?

Geçtiğimiz haftalarda Muğla ve çevresinde yaşanan hayvan katliamlarıyla ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi ile görüştüm. Fakat, resmi bir kurumla muhatap olmanın verdiği dilden olsa gerek anlattıkları her şey yasalara ve yasa maddelerine bağlanıyor. Belediyenin yaptığı çalışmalar ve vaatler aydınlık günlerin habercisi gibi gözükse de bölgede yaşayan hayvanseverler ve hayvan hakları savunucuları aynı fikirde değil… Aşağıda okuyacağınız röportaj Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından cevaplanmış sorulardır. Bilinçli olarak gelen cevaplara dokunmadım… Anlayabilirseniz buyurun…

 

 

 

Bildiğiniz üzere geçen haftalarda Muğla Belediyesi’ni muhatap alarak bir yazı yazdım. Üzerinden bir süre geçti ve yazıda yazılanlar sebebiyle size söz hakkı doğuyor. Söylemek istedikleriniz var mı?

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevinde sokak hayvanlarına rehabilitasyon hizmeti verilmekte olup, bakımevi olmayan ilçelere de bakımevi oluşturulup veteriner hekim temin edene kadar ki süreçte sokak hayvanlarını Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi’ne ulaştırdıkları taktirde her türlü rehabilitasyon ve tedavi konusunda destek sağlanmaktadır. Ayrıca bakım evi olan ilçelerde de yapılamayan üst operasyonlar büyükşehir belediyesince yapılmaktadır.

 

Muğla Belediyesi hayvanları koruma adına neler yapıyor?

Büyükşehir Belediyesince bilinçlendirme çalışmaları da yapılmaktadır. Ancak ilçedeki hayvanların takibinin, düzenli rehabilitasyon hizmetinin yapılabilmesi, zoonoz hastalıkların önlenebilmesi için, düzenli takip ve kayıt sisteminin oluşturulması için, dönem dönem sokaktaki hayvanların da takibinin yapılabilmesi için, ilçe belediyelerinin işin tamamen içinde olması önemlidir. Bu yüzdende Mahalli idareler Genel Müdürlüğü, Muğla İli Hayvanları koruma komisyonu ve 5199 sayılı yasa yerel belediyeler ibaresini üstüne basarak kullanmaktadır.

5199 sayılı hayvanları koruma kanununu gereği hayvanlar, kısırlaştırılır, aşılanır, iç dış parazit mücadelesi ya da gerekli tedavileri tamamlandıktan sonra alındıkları ortama geri bırakılırlar. Yasada “Kalıcı Bakım Evi” tanımı bulunmamaktadır.

 

Yılda kaç hayvan kısırlaştırılıyor?

Sadece Muğla Büyükşehir Belediyesinin yaptığı kısırlaştırma sayısı şu anda 5 bin 100’dür. Muğla ilindeki birçok ilçede bakım evi bulunmaktadır. Bunlarla birlikte ilçede bulunan belediyelerin ve gönüllülerin beraberce yürüttüğü bakım evleri de mevcuttur.

 

Muğla’da yaşanan hayvan katliamlarıyla ilgili bir şeyler biliyor musunuz? Bu katliamlar belediye menşeili mi yoksa halk tarafından mı yapılıyor?

Hayvan katliamları ile ilgili olarak, buna belediye menşeli ya da halk menşeli demek doğru olmaz. Ancak ilimizde birçok belediyemizde zaten bakım evi varken böyle bir yol tercih edeceklerini düşünmemekteyiz. Bununla ilgi yorumu esas yapabilecek olan, ihbarlara göre değerlendirme yapan ve devletin kanunlarla yetki verdiği kurumlardır.

 

Eğer halk tarafından yapılıyorsa ve bu ispatlanabilirse (ki ispatlanabiliyor) belediye bu konu hakkında ne gibi önlemler alıyor?

Bu tarz istenmeyen vakalarda ise, gereğinin yapılması için mahallîn sınırlarına göre emniyet teşkilatına ve/veya jandarmaya bildirilmesi; vakanın ivedi çözümlenmesi, kurum ve kişilerin zan altında kalmaması açısından önemlidir. Ayrıca bu tür tatsız olayların tekrarlanmaması açısından bu konunun oldukça önem arz ettiğini düşünüyoruz.

 

Bölge halkının hayvanlara karşı tutumu nasıl?

Mahalli idareler, sahipsiz veya güçten düşmüş ev hayvanlarını hayvan bakımevlerine götürmekle yükümlüdür. Mahalli idarelerce bu hayvanların öncelikle bakımevlerinde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların mikroçiple kayıt altına alındıktan sonra öncelikle sahiplendirilmeleri esastır. Güçten düşmüş hayvanları, bakımevlerinde ayrılacak özel bölümlerde hayvan refahına uygun olarak bakılır. Mahalli idareler sahipsiz ev hayvanlarının refahını sağlamak üzere yeterli sayı ve özellikte besleme noktaları teşkil etmekle yükümlüdür. 14’üncü maddenin (p) bendinde tarif edilenler hariç olmak üzere sahiplendirilemeyenler, okul, hastane, ibadethane, çocuk oyun alanı gibi toplumun yoğun olarak kullandığı yerler hariç alındıkları ortama bırakılır. Bu madde de hayvanların yaşam alanları sınırlandırılıyor.

 

Bildiğim kadarıyla işletmeler çevredeki hayvan popülasyonundan rahatsız. Çareyi etraftaki hayvanları zehirlemekte bulmuşlar… Belediye ve zabıtaya şikayet edilmesine rağmen konuyla ilgili kimse bir şey yapamıyormuş. Bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz?

Yasada ev ve süs hayvanı satan kişilere uygulanan eğitimin hayvan sahipleneceklere de verilmesi istenmiştir. Doğru bir uygulama olabilir ancak bu eğitimin süresinin ve ayrıntılı olarak konularının yer alması gerekmektedir.

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi kurulduğu günden itibaren Geçici Hayvan Bakımevi’nde toplam 1.275 hayvan sahiplendirildi, 5 bin 100 hayvan kısırlaştırıldı, 2 bin 673 adet hayvan tedavi edildi ve 9 bin 338 adet hayvan da rehabilite edildi. Ayrıca 58 ortopedik operasyon  yapıldı. Bakımevinde misafir edilen dostların daha iyi beslenmeleri için toplu yemek çıkan yerlerden kalan yemekler dönüşümlü olarak alınıyor ayrıca sahipsiz can dostlarına yönelik dikkat çekmek için  işletmeler ile görüşülüp projeler başlatıldı. Yapılan projelerde işletmelerdeki kalan yemeklerin bakımevine ulaştırılması sağlanıyor.

 

Sizce internet sitesinden  çevredeki hayvanlarla ilgili çalışmalar yaptığınızı söylemeniz yeterli mi? Bu konuda tüm Muğla bölgesini bilinçlendirebilecek bir kaynağınız var. Örneğin okullar, köyler…

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin uzman ekipleri tarafından can dostların korunması ve daha iyi yaşam sürebilmeleri için yapılan çalışmalar ile hayvanları korumanın ve küçük yaşlarda hayvan sevgisinin kazandırılması, hayvanlara karşı duyarlılığın artmasını sağlamak için öğrencilere ziyaretler düzenlenerek hayvanların bakım ve beslenmeleri ile ilgili bilgiler veriliyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından Ev ve Süs Hayvanları Satışı yapanlar veya yapacak olanlara eğitimler verildi. Yerel Hayvan Koruma Gönüllüsü eğitimleri verildi. Bu eğitim programları ihtiyaç duyulması veya talep edilmesi halinde yeniden düzenlenerek katılımcılara sertifikaları verilmeye devam ediyor.

 

Muğla’ya yakışan hizmetlere bir yenisini daha ekleyen Muğla Büyükşehir Belediyesi 40 dönüm arazi üzerinde sokak hayvanları için modern, tam donanımlı ve doğal yaşam alanlı geçici hayvan bakım evi inşaatında sona yaklaştı. 2 Milyon 747 bin TL’ye mal olması beklenen ve Menteşe İlçesi Akçaova-Yeşilyurt Mahalleri yolunda 40 dönüm arazi üzerine inşa edilen  Türkiye’nin sayılı barınaklarından biri olacak tesiste idari bina, ilk kabul ünitesi, yavrulu anne ünitesi, hasta ünitesi, karantina ünitesi, operasyon sonrası bakım üniteleri, ameliyathane, muayenehane, kedi üniteleri, açık kapalı kafesler ve doğal yaşam alanları bulunuyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön