Wing Tsun Eğitmeni Maya Johnson

Öz Savunma / Wing Tsun Eğitmeni Maya Johnson ile öz savunma taktiklerini öğreniyoruz.

Öz Savunma / Wing Tsun Eğitmeni Maya Johnson

Öz savunma sporları arasında en çok tercih edilenlerden birisi Wing Tsun...

 

IPMAN filmi sayesinde Wing Tsun’la tanışan milyonlarca insan var. Bu savunma sporunda hemen her hareket, kendi içinde bir döngüyü temsil ediyor.

 

Ying Yang ilişkisine bağlanan Wing Tsun denge ve disiplin üzerine kurulu…

 

Wing Tsun bir müsabaka sporu değil. Sokakta bir hakem olamayacağı için bir kural da yok. Wing Tsun’da saldırı, saldırganı en hızlı şekilde etkisiz hale getirmek üzerine kuruluyor. Vücudun kas olmayan yerlerine, genital bölgeye, diyaframa, yüze saldırı gerçekleştiriliyor.

 

 

Örneğin; sokakta yürüyorsunuz ve tacize uğradınız. Karşınızdaki insanın size nasıl saldıracağını bilmiyorsunuz. Eğitmen Maya Johnson'ın HT Hayat canlı yayınında önemle belirttiği bir şey var; mesafeyi korumak. Elleriniz ileride ve ayağınız tekme atmaya hazır bir pozisyonda dursun. Böylece saldırgan size daha fazla yaklaşmadan onu kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

 


 

Wing Tsun’da saldırı, vücudun kas olmayan yerlerine odaklanıyor; genital bölgeye, diyaframa, yüze gerçekleştirilen saldırı ile rakip kısa sürede etkisiz hale getirilebiliyor. Vuruş noktaları, denge ve zamanlama önemli.

 

 

Birini hedef aldığınızda yumruk atacağınız yer “son şiddetle” tam çenesinin ortası olabilir. Çene kasları omuriliğe baskı yapacağı için nefes yolu ani bir şekilde kesilecek, boyun geri gidecek ve hem yumruğun etkisiyle çene itilecek hem de çene kasının kendi kasılmasıyla çift etki yakalanacaktır.

 


 

Arkadan birinin saldırması durumunda çenenizden destek alarak kolu itin ve dirseğinizle saldırganın boşluğuna şiddetli bir şekilde vurun.

 

 

Wing Tsun'da kritik nokta seri olmanız ve zamanlamayı iyi ayarlamanız. Bir saldırı ile karşılaştığınızda ilk etapta sıra saldırgandadır. Sıra size geçtiğinde, sıranın hep sizde kalmasına çalışırsınız. İşte tam da o noktada hareketlerin seri uygulanması büyük önem taşır. Ne kadar seri olursanız saldırganı o kadar hızlı kendinizden uzaklaştırırsınız.

 

Eğitmen Maya Johnson'ın HT Hayat Facebook canlı yayınında üstüne basarak söylediği ellerin önde ve saldırganın yüzüne doğru olması koşulunu unutmayın. Kendinizden saldırganı uzaklaştırmanın en kolay yolu aranıza mesafe koymaktır...

 

Teknik bilgi ve pratikle kendinizi savunmayı öğrenebilir, başınıza gelebilecek saldırılardan kurtulabilirsiniz.

 

kadinlarozsavunma.com/

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön