Karda yürüyen sanatçı: Simon Beck

İngiliz mühendis 10 yıldır karlar üzerine geometrik şekiller çiziyor. Bunun içinse tuval olarak Alpler’i kullanıyor. Bugüne kadar 200’den fazla şekil çizen Simon Beck ile o büyülü çizimlerini konuştuk

Karda yürüyor, iz bırakıyor!

Simon Beck, 56 yaşında bir mühendis. 1974’te İngiliz Oryantiring Şampiyonası’nı kazandı. Oryantiring, yani yön bulma yeteneği Beck’e bambaşka bir fikir sağladı. Bembeyaz karın üzerine adımlarıyla şekiller çizip geçici ama bakması çok güzel desenler çizdi. En favori yeri Alpler. Beck’e göre karların üzerine geometrik tasarımlar yapmak, kâğıda çizmekten daha eğlenceliymiş. Ortalama her yıl yaklaşık 30 kadar çizim yapan maceraperest, bu işi ilk başta eğlence için yaptığını, daha sonra bu çizimlerin ana meşgalesine dönüştüğünü söylüyor. Geçen yıl Türkiye’ye gelmeyi planlamış ama küresel ısınmadan dolayı kar tutmayınca gelememiş.

 

Böyle bir fikir aklınıza nereden geldi?

Bir gün yolda yürürken çocukların karlar üzerine küçük şekiller çizdiğini gördüm. Ben de oradan ilham alarak onların yaptığından çok daha büyük geometrik şekiller çizmeye başladım.

 

Bunu yapmaktaki amacınız nedir?

Sadece karların üzerine basit çizgilerle çok güzel şekillerin çizilebileceğini, sadece beyaz olarak gördüğümüz o alanın aslında bir sanat eserine de dönüşebileceğini göstermek istedim. İlgi de çok oldu...

 

Nasıl bir teknik kullanıyorsunuz ve ne kadar sürüyor?

Harita çizimi için kullanılan yöntemleri kullanıyorum. Pusulayı ve kar ayakkabılarımı kullanarak karların üzerinde yürüyorum. Çok basit aslında. Ortadan başlıyorum dışarı doğru yürüyorum. Hepsi bu. Günümün 10 saatini bu işe ayırıyorum.

 

Küresel ısınmadan etkilendiniz mi?

Evet. Mesela ülkenize bu yüzden gelemedim, kar yoktu. Belki önümüzdeki yıl... Alpler’de kar oluyor fakat artık eskiye göre sezonlar kısalıyor. Bunun için daha yükseğe tırmanmak zorunda kalıyorum. Hatta beni izlemeye gelen insanlar oluyordu ama çok yükseğe çıktığım için bu sayı azaldı. Bazen iklim değişikliğine dikkat çekmek için de çiziyorum.

 

Kar dışında başka yerlere de bu şekilleri çiziyor musunuz?

İngiltere’de bir sahile karda çizdiğim şekillerin bir benzerlerini çizdim.

 

 

Desenlerinizde bir çeşit matematiksel formül kullanıyorsunuz ama uygulaması zor gibi.

Önce geometrik şekli belirliyorum. Sonra bunu nasıl düzgün bir şekilde çıkarırım bunun hesabını yapıyorum. Tabii önceden bunların kâğıt üzerinde detaylarını da hazırlıyorum ve kurallarını belirliyorum. Kara çizmek kâğıda çizmekten çok daha keyifli. Karın üzerindeki büyüklüğü, genellikle 100 metreye 100 metrelik bir alanı kaplıyor.

 

Hep tek başınıza mı çiziyorsunuz?

232 çizimin yaklaşık 20’sinde yardım aldım. Bu yüzden çoğunu tek başıma yaptım diyebilirim. Zaman zaman hatalarım da olmuyor değil.

 

Röportaj: Mehmet Emin Demirezen

 

Karda sanat
+19
Simon Beck, karda yürüyerek kendi içinde bir sanat üretti.    

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön