Kaan Akalın: Hayallerimden besleniyorum

Müzik dünyasına yeni bir soluk geldi. İşte karşınızda Kaan Akalın...

Kaan Akalın: Hayallerimden besleniyorum

“İnsanların ağzına takılacak bir parça yapmalıyız” dedi ve ilk adımını attı. Kaan Akalın“Arar Mı?” albümü ile müzik dünyasına merhaba diyor.

 

Kaan Akalın kimdir? Bize biraz kendinden, eğitiminden ve müzik kariyerinden bahsedebilir misin?

 

Kendimi bildim bileli müzikle uğraşan biriyim. Hep hayallerim vardı ve bunları gerçekleştirmek için çalıştım artık daha somut adımlar atmaya başladım. Yerinde duramayan ve çalışmayı seven biriyim. İlkokula İtalya’nın Floransa kentindeki International School of Florence’da başladım. İki seneyi orada okuduktan sonra Türkiye’ye dönüp Açı Okulları'nda liseye kadar devam ettim. Ayazağa Işık Lisesi'nden mezun oldum. Şu anda da Koç Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okuyorum. Müzik kariyerimin daha en başında olduğum için sanırım bu soruya verebileceğim çok uzun bir cevabım yok ama kariyerim paylaştığım cover videolarımla bir yarışmaya davet almam ile başladı. NR1 Dance Hits’e girmem de ilk somut adımım oldu. İlk single’ım olan ‘Arar Mı?’ ile de karışınızdayım.

 

Müzikle uğraşmaya seni iten neydi, içindeki müzik aşkını ilk kim ve nasıl keşfetti?

 

Müzik aşkı zaten içimdeydi ve bu, babamın beni müzik enstrümanlarıyla tanıştırmasıyla arttı. İlkokul yıllarında müzik hocamın beni vokale yönlendirmesi ile vokalle de tanıştım. Hem enstrüman hem de vokal yeteneğimi keşfedip bunu birleştirdim. Yurtdışında örneklerini gördüğüm, sosyal medya sayesinde keşfedilen birçok insanı örnek alarak ben de cover videoları paylaşmaya başladım. Geri dönüşü olumlu olunca bu alanda bir şey yapmaya kesinlikle karar verdim. Zaten istediğim de oldu bu videolar sayesinde bir yarışmaya davet aldım ve yarışma sayesinde bu sektörden birçok isimle tanıştım.

 

 

Neden Türkçe Pop?

 

Küçük yaşlardan beri Michael Jackson’a olan hayranlığımdan dolayı Pop müziğine yöneldim. Bu alanda geliştiğim ve enstrümanlarla da pop şarkıları çaldığım için kendimi bu tarza daha yakın hissediyorum. Yapmak istediğim günümüz modernliğine uygun akustik sentezli elektronik altyapılı parçalar. Zaten dünyada da artık bu tarz ön plana çıkmaya başladı.

 

Bize biraz da single çalışmandan bahseder misin? Kimlerle çalıştın, “Arar Mı?”yı hazırlarken ne gibi zorlukları göğüsledin? Klip çalışman nasıl geçti?

 

Kısa bir süreç gibi görünse de aslında bu single’ın altyapısının oluşması benim için çok zaman aldı. Bunun en önemli nedeni bu projeyi okul ile birlikte yürütüyor olmam ve işin her basamağında yer alıp, öğrenerek ilerlemek istememdi. ‘İnanmasam’ adlı parçanın söz ve müziği bana ait. ‘Arar Mı?’yı ise aranjörüm Onur Betin ile beraber “insanların ağzına takılacak bir parça yapmalıyız” düşüncesiyle ortaya çıkardık. Mastering’i Sterling Sound’dan Chris Gehringer ile yapmaya karar verdik. İnternette biraz araştırdığımda Mastering’i sanatçıyla beraber de yaptıklarını öğrendim. Bunun üstüne, hem gidip mastering aşamasında da bulunayım hem de böyle bir şansım varken klibi de orada çekiyim diye düşündüm. Türkiye’den benle beraber Jerry Stolwijk’te geldi ve tüm fotoğraf çekimlerini onla New York’ta gerçekleştirdik. Tabii bu anlattıklarım dile kolay. Gerçekten klip çekiminde makyözü ayarlamaktan, New York’u dolaşıp sahnelerin nerede çekileceğine karar vermekten tutun araba kiralamasına kadar her şeye bizzat ben koşturdum. Klibi çeken ve bana orada destek olan Jamie’ye de buradan teşekkür ediyorum. Ayrıca en önemlisi bu en zor aşamada benle beraber New York’a gelen iki arkadaşım Sıla ve özellikle de Göknur’un hakkını ödeyemem.

 

 

Müzik kariyerinde feyz aldığın isimler kimlerdir? Neden? Ne tarz müzikler dinlersin?

 

Aklıma gelen birçok isim var tabi ki ancak onların da örnek aldığını düşündüğüm tek bir isim var. Benim için de durum böyle. Michael Jackson. Nedeni ise çok basit: Hem müzikal yeteneği ile herkesi büyülemiş hem de sahne şovları ile adını tarihe kazımış ve herkesten farklı bir ses getirmiş bir idol. Ben her tarz müzik dinlerim. Bu konuda büyük konuşmak doğru olmuyor. İnsanın zevki zamanla hem değişiyor hem de genişliyor. Müzik adına yapılmış, emek verilen her şeye saygım sonsuz.

 

Bundan sonraki planların nedir? Sence bu single çalışmanla istediğin hedefi yakalayabilecek misin?

 

Bundan sonraki hedefim birkaç single ile kendimi tanıttıktan sonra albüm ile Türkiye’de belli başarı elde etmek. Sonrasında hem somut yaptığım işleri arkama alarak hem de ülkemin desteği ile bu işi evrensel boyuta taşımak. Yaptığım ‘Arar mı?’ single’ı ise bunun için önemli bir ilk adım oldu.

 

Yeni bir albüm çalışması var mı yolda?

 

Albüm çalışmasını elle tutulur bir tanınırlık elde etmeden yapmayı planlamıyorum. Ama single çalışmalarım yolda. Her zaman elimde bir şeyi hazır tutmaya bakıyorum ve durmadan yeni parçalar üretmeye çalışıyorum. Birkaç single ile yola devam edip sonrasında bunu albüm ile taçlandırmayı düşünüyorum.

 

 

Sosyal medya ve internetteki yorumlar nasıl oldu 'Arar mı’ya? Beklediğin ilgiyi gördü mü sence?

 

Sosyal medyada beni çok güldüren yorumlar okudum. Bunlar genelde ‘Arar mı?’ sözü üzerine yapılmıştı. Mesela bir yorumda ‘O aramazsa Funda arar’ yazıyordu. İşte bunu okuduktan sonra bu yorumları okumayı zirvede bıraktım. Beklediğimin çok daha üstünde bir ilgi gördüğünü söylemem gerek. Sözleri twitterda paylaşanlardan tutun Instagram'a video çekip koyanlar...

 

Söz yazıyor, beste de yapıyorsun sanırım; bunları yaparken nelerden esinleniyorsun?

 

Söz yazarken de beste yaparken de hep hayallerimden besleniyorum. İlk başta içimden ne geliyorsa ortaya çıkarıyorum sonrasında kendiliğinden şekillenmeye başlıyor. Bazen de kafamda bir senaryo ve ya duygu canlandırıp buna göre bestelerimi yapıyorum.

 

Çok gençsin, senin gibi müziğe sevdalı genç insanlara tavsiyelerin neler?

 

Sonuçta daha yolun başındayım, neyi nasıl yapmaları konusunda tavsiye vermem doğru olmaz. Ama sonuna kadar arkasında duracağım tek şey “Bir şeyi yapmak istiyorlarsa çıkıp ortaya yapmaları.” Bazen bir şeyi yapmak için geri dönülmez adımlarla bazı şeylerden de vazgeçerek yola çıkmak gerekiyor. Motivasyon zaten zamanla artıp azalabiliyor. Bunu düşünmeden, kararını verip bir yola çıkınca -nitekim benim New York’a gitmem böyleydi- o zaman işte bir şey ortaya çıkmaya başlıyor. Her zaman hayallerimi gerçekleştireceğime inandım ve herkesin de inanması gerektiğini düşünüyorum. Aslında bazen kurduğumuz hayalleri ulaşılmaz olarak görsek de bunları gerçekleştirmek aslında risk alıp geri dönülmez adımlarla yola çıkmaktan başka bir şey değil.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  06 Ağustos 2016 Cumartesi 16:15

  :) gercekten cok guzel sarkılar

  Cevapla
 •  
  13 Temmuz 2016 Çarşamba 01:12

  Bu kadar zayif olduğuna gore ekmekle beslenmis halin olacak degilya

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön